понеделник, 29 август 2016 г.

ЕМИЛ И БОЙКО ГЕОРГИЕВИ





„Батко и Братко“ е евфемистично название за корупционен скандал от 2008 г. във връзка със строителството на АМ „Тракия“. Докато шеф на АПИ е Веселин Георгиев, фирма „Биндер“, която е собственост на неговия брат Емил Георгиев, печели поръчка на Агенцията. Последиците за България са спиране на средства по Еврофондовете. Едва през 2012 г. на Веселин Георгиев е повдигнато обвинение за това, че е съпричастен към облагодетелстването на двамата му братя — Емил и Бойко Георгиеви, със стотици милиони левове. На 30.04.2015 г. Веселин Георгиев е оправдан на първа инстанция от Софийски Градски Съд (СГС) по обвиненията за нарушаване на Закона за обществените поръчки и за временното спиране на финансирането по Еврофондовете (европейските програми ИСПА и ФАР).
И проходът Хаинбоаз е заложник на Емил, Веселин и Бойко Георгиеви.
13.03.2009
Помните ли една от култовите констатации на Иван Славков: „Какво му трябва на човек? Комат хляб, галон уиски и една яхта..." В пътностроителния сектор тя спокойно може да бъде модернизирана така: „Какво му трябва на човек? Фирма, обществена поръчка и най-вече един Батко..."
Така поне се оказа, когато се разбра, че ремонтът на старопланинския проход Хаинбоаз ще „глътне" още доста пари и време (то също е пари), за да бъде довършен. По позната рецепта - печели се търг за една сума, а след това се подписват един, а понякога и повече анекси към договора.
Може би и този случай щеше да остане незабелязан, ако изпълнител на обществената поръчка не беше базираната в Сливен фирма „Биндер", управлявана от брата на станалия скандално известен бивш пътен началник Веселин Георгиев, Батко. В момента той е подсъдим заради осем обществени поръчки, които пътните управления в Сливен, Стара Загора и Хасково са сключили с фирмите на братята му Емил и Бойко Георгиеви - "Биндер", "Инфраструктурни обекти" и "Инмат". Веселин Георгиев обаче се зарази от съдебната болест и насроченият за 9 март процес не можа да започне, тъй като бившият шеф на пътния фонд е представил болничен лист от клиника по неврохирургия в Пловдив, че се лекува там от 4 март.
Засега не е ясно с колко набъбва сумата за ремонтните работи на прохода, където работи „Биндер" в консорциум с „Пътни строежи" - Велико Търново. Ремонтът трябваше да приключи още през лятото на 2008 г., но се забави заради изграждането на допълнителна лента в 22-километровата отсечка от Велико Търново до Гурково, финансирана от програмата "Транзитни пътища 4" по ФАР. Ново отлагане на пусковия срок се получи, тъй като асфалтът в южната част на прохода се беше пропукал.
Според изпълнителния директор на Национална агенция „Пътна инфраструктура" (НАПИ) Янко Янков в следващите няколко месеца ще се извърши поредната реконструкция на прохода. По думите му трябва да се разшири пътното платно и да се изградят нови мостове. Заради зимата проходът беше отворен на 21 ноември 2008 г., но след това многократно беше затварян за кратко, когато обилните снеговалежи затрудняваха преминаването на тежкотоварни автомобили. След поредното размразяване на 4 март проходът отново беше затворен. С поредната надежда, че ремонтните работи най-после ще приключат окончателно.
Приблизително така стои и въпросът с парите. Засега официално се съобщава единствено, че ще бъдат повече. Според хората от НАПИ новата, по-висока стойност ще може да се оповести едва след като бъде изготвен техническият проект за разширяването на прохода, чиято разработка е в ход.
Според сключения преди три години договор рехабилитацията на прохода Хаинбоаз трябваше да струва 46 млн. лв. с ДДС. Но тъй като в пътното строителство сроковете и стойността на договорите никога не се спазват, досега оскъпяването е с над 15.6 млн. лв.
Сигурно много се питат защо не е разтрогнат договорът с „Биндер", след като името на компанията и конфликтът на интереси във фонда станаха причина Европейската комисия да спре финансирането на пътните проекти по ФАР и ИСПА. От НАПИ обясняват, че мярката е приложима само за договорите, по които не са започнати ремонтни работи.
Има и още един договор с „Биндер", който не може да бъде прекратен - за поддържане на пътищата при зимни условия в Сливенско. Преди месец, след завръщането си от Брюксел, Янко Янков каза: „Не мога да оставя през зимата пътищата без почистване, още повече че фирмата си върши добре работата и договорът й изтича скоро. Този договор е на стойност над 18 млн. лв."
В крайна сметка до канцелиране на контракти за ремонт на пътища се стигна само в два случая от общо 24 договора. Първият е за отсечка от 16 км от второкласния път Стара Загора - Сърнево - Раднево на стойност 9.8 млн. лв. и за още 34 км от третокласното шосе Твърдица - Елена (Твърдишки проход) за 37.3 млн. лв. Общата сума за двата проекта беше 40 млн. лв. От НАПИ припомнят, че двата договора са прекратени са прекратени на 28 януари 2009 г. - само ден преди да пристигнат в България представители на Еврокомисията за проверка на пътния фонд.
Има вероятност анексът към договора за допълнителния ремонт на Хаинбоаз също да бъде спрян, защото според юристи той на практика не е започнал. Те припомнят, че по време на януарското посещение на Янко Янков в Брюксел Еврокомисията е настоявала да бъдат прекратени всички договори с фирми на братята Георгиеви.
Обвинението
По несъстоялия се старт на процеса срещу Веселин Георгив на 9 март той е обвинен за престъпление по служба. Според прокуратурата в периода юли 2006 - ноември 2007 г. бившият пътен шеф е нарушавал Закона за обществените поръчки и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки, тъй като е одобрил сключването на договори между ръководеното от него ведомство и фирмите „Биндер" АД, „Инмат" ООД и Гражданско сдружение „Инфраструктурни обекти", за да набави имотна облага за братята си Бойко и Емил Георгиеви. Общата сума на договорите, подписвани между трите фирми и подразделения на пътния фонд, възлиза на 120 млн. лв.
Ако неявяването в съда на адвоката на Веселин Георгиев може да се приеме за обичайна практика напоследък, то липсата на представител на Министерството на финансите, който да конституира ведомството като ищец за настъпилите щети, е направо скандално.
Проходите
Хаинбоаз е сред петте старопланински прохода, които според Министерството на транспорта имат важно стопанско значение. Другите четири са Петроханския, Искърското дефиле, Шипка и Витиня. Последният е включен в автомагистрала "Хемус" и е единственият проход в добро състояние.
Билото на Стара планина пресичат общо 17 прохода. Най-висок от тях е Троянският (1650 м), следван от Петрохан (1388 м) и Шипка (1200 м), но много от тях не може да се използват от товарни автомобили, особено при зимни условия.
 
Делото "Батко и братко" завърши с оправдателна присъда !
30.04.2015
 
Софийският градски съд оправда бившия изпълнителен директор на Пътния фонд Веселин Георгиев по делото "Батко и братко".
Според обвинението, в нарушение на Закона за обществените поръчки през 2006 и 2007 година Веселин Георгиев в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, е одобрил сключването на договори за обществени поръчки за 120 млн. лв. между ръководения от него фонд и фирмите "Биндер" АД, "Инмат" ООД, Гражданско сдружение "Инфраструктурни обекти", с цел да набави имотна облага за братята си Бойко и Емил Георгиеви.
От това са настъпили значителни вредни последици за държавата.
8 години след скандала, на 28 април, прокуратурата поиска 5 години затвор за Веселин Георгиев.
Прокурор Ваня Илиева посочи, че по принцип около 7 години е размерът, който, при превес на отегчаващите вината обстоятелства, би поискала в една друга ситуация. Но, според нея, се дължи компенсация за забавено правосъдие, заради това сама поиска наказание от 5 години.
Съдът определи Георгиев за невинен.
Адвокатът на Георгиев Пламен Ялнъзов подчерта, че Георгиев не е извършил твърдяното от прокуратурата престъпление и поиска от съда оправдателна присъда.
"Невинен съм, моля да постановите справедливо решение", бяха последните думи пред съдия Петя Крънчева на самия Георгиев.
Петя Крънчева е третият съдия от Софийски градски съд, който гледа делото. Първоначално то се разглеждаше от съдия Георги Колев, но когато то беше на финала си, Колев оглави Върховния административен съд и делото трябваше да започне отново.
След това делото беше дадено на съдия Весела Дончева, но след два месеца тя върна обвинението заради "съществени нарушения".
До трето разпределение се стигна, след като Дончева се върна в Софийския районен съд, откъдето бе командирована в СГС и така делото беше поето от председателя на наказателното отделение и зам.-председател на съда Петя Крънчева.
 
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другарите  Антон Щерев и Атанас Петров .

 


четвъртък, 25 август 2016 г.

ВЕНЦИСЛАВ СТЕФАНОВ


 
Венцислав Стефанов собственик на Ф.К. „Славия“ – авоари в Панама и Кипър .
Венцислав Стефанов е известен с връзките си с криминалните среди, един от първите СИК - аджии през 90 - те. В този период, заедно с лица от престъпния свят има общи бизнес интереси и дейности. Една от тях е търговията с горива с известните от онези години Младен Михалев-Маджо, Румен Гоцев, Красимир Маринов (братя Маргини), Дмитрий Минев-Руснака и Милчо Бонев. Президент на ПФК Славия (София). Роден е на 28 ноември 1958 г. в София.
На 7 ноември 2005 година синът му е отвлечен посред бял ден. 23-годишният Димитър Димитров е похитен около 11,30 ч. пред собственото му кафене до блок 113 край хотел "Плиска" в София. Според очевидци Димитър Димитров излиза от заведението си и преди да се качи в колата си на близкия паркинг, е напъхан в друг автомобил от четирима души. Бандитите са били с полицейски униформи, съобщават от МВР. Информацията за марката на колата е противоречива, знае се само, че е светла. Свидетелите не могат да дадат и добро описание на похитителите.
Венци Стефанов: Загубих надежда за сина ми Митко!
Тежки подозрения налегнали боса на Славия Венци Стефанов за отвличането на сина му Митко през 2004 г. За престъплението днес се разследват хора на Йосиф Йосифов – Йоско, лидер на групата за мокри поръчки „Килърите 4″. Ключова роля в насоките, в които Стефанов да търси виновниците, има тогавашният главен секретар на МВР Бойко Борисов.
Йоско обаче твърди на разпитите, че няма нищо общо с покушението, както разказвал анонимен свидетел. В същото време Венци Стефанов още не бил разпитван за новото разследване за отвличането на сина му. Според източници той няма да даде показания.
За Венци случаят е приключен. Синът му е мъртъв, похитителите и убийците му – също“, лаконичен е запознат с мнението на президента на „Славия“ и доверено лице на Младен Михалев – Маджо, без да уточнява какво има предвид. Със сигурност обаче бащата не се интересувал от обвиненията към Йоско за отвличането на сина си и едва ли щял да съдейства на правосъдието. В същото време обаче съжалявал, че навремето се предоверил на Бойко Борисов за хода на разследването и евентуалните извършители.
Момчето е похитено от бандити, облечени в полицейски униформи, до заведението си в кв. „Изток“. По това време групировката СИК е в процес на разцепление и конфликти между основателите. Бащата Венцеслав Стефанов е в лагера на Маджо и убитите по-късно Стоил Славов и Бай Миле.
В другия лагер са Маргините и Димата Руснака. Още в първите дни след отвличането на Митко подозренията падат върху Маргините, но след редица разговори и совалки става ясно, че те нямат нищо общо със случая.
Главен секретар на МВР по това време е Бойко Борисов. Той е близък с Венци Стефанов от общата им работа в СИК. Редовно са засичани да разговарят в хотели около НДК. Венци Стефанов търсил информация за сина си, а Борисов му казвал какво знае по случая. Според източници, които по това време са били част от екипите в МВР, работили по случая, течът на информация от Борисов към Стефанов и оттам към Маджо попречил фатално на това да бъдат хванати престъпниците. Още тогава Йоско от Костинброд е сред заподозрените за отвличането. И по-точно приятелят му Асен Петров – Шаки от софийския квартал „Княжево“.
Точно за него се предполага, че е в дъното на отвличането на Митко Стефанов. Докато тече разследването на случая обаче, заподозреният Шаки е разстрелян в пункт на „Еврофутбол“ в кв. „Княжево“. Това се случва 4 месеца след отвличането на Димитър Стефанов. Подозренията още тогава са към Йоско, който е сред най-близките приятели на Шаки. Двамата са прибрани и след разстрела на Филип Найденов – Фатик. По-късно става ясно, че Йоско и Шаки не са действали винаги в синхрон. За убийството на Шаки е арестуван хърватинът Иван Може, който е част от бандата за убийства на Роберт Матанич. Той е оправдан за това престъпление и след излизането му от ареста за последен път е забелязан в компанията на Йоско от Костинброд. Йоско го е питал дали наистина той е убил приятеля му, но Може отричал. Убийството на Шаки 4 месеца след отвличането на сина на Венци Стефанов все още не е разкрито. Той обаче е подозиран за това престъпление още тогава.
Бивши криминалисти предполагат, че при срещите на Бойко Борисов с Венци Стефанов тази информация е изтекла и възмездието е настигнало Шаки преди правосъдието. Участието му в отвличането на Митко обаче така и не се доказва категорично. Там се къса и връзката между Йоско и Шаки. Запознати с делото срещу Йоско твърдят, че обвиненията срещу него за отвличането на сина на Венци Стефанов няма да издържат. Освен за това престъпление той е в ареста и за стрелбата по Киро Японеца и убийството на Фатик.
Според Петър Христозов, офицер от съветското военно разузнаване /ГРУ/, работил  на прикритие в САЩ, Франция, Швейцария, Ватикана и Израел -
„Цялата схема е изпипана. Аз например твърдя, че синът на Венци Стефанов не е отвлечен. Авансово е преведена някаква сума чрез фондация, сменил си е името и си живее живота в някое райско кътче по света. А легендите за някакъв платен фантастичен откуп е един вид пране, т.е. скрива се истината за произхода на бащините пари.“
 
 
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другарите Емил и Бойко Георгиеви .
 

 

четвъртък, 18 август 2016 г.

ИВО ИВАНОВ


 
Роден е на 30 юли 1966 г. в Перник. Заедно с Димитър Борисов са собственици на групировката Титан Интернешинъл Холдинг. Има участие в над 10 фирми, занимаващи се със строителство и сделки с недвижими имоти, събиране и извозване на битови отпадъци и др.
 

Офшорка и фирма на кредитен милионер делят печалбите от боклука . Две фирми държат бизнеса с боклука в България .

Митко Димитров
 Ако "Екуест" е пълен монополист в чистотата на София, то в страната бизнесът е поделен главно между две фирми, показа проверката на вестника. Безспорният лидер в тази дейност е фирмата "Титан-АС", създадена през 1997 г. Две години по-късно тя насочва интересите си към бизнеса с отпадъци. През първата година печели концесии във Велико Търново и варненските квартали "Одесос" и "Аспарухово". Оттогава продължава агресивно да завладява нови общини, завземайки все по-голям пазарен дял. Според интернет страницата на "Титан-АС" холдингът отговаря за сметта на 19 общини с общо население 1 142 360 души. Тези данни обаче не отчитат последния голям удар на холдинга - спечелената обществена поръчка за чистенето на Бургас, където дъщерното му дружество "Консорциум Титан Бургас" успя да се пребори за 15-годишен договор в конкуренция с други две фирми. Само по този договор фирмата ще получи 76.8 млн. лева. Собствениците на фирмата не са влизали под прожекторите на медиите и за тях се знае твърде малко. Самата фирма е собственост на "Титан интернешънъл холдинг" АД, в който дялове държат четири физически лица - Иво Иванов, Димитър Борисов и техните съпруги Румяна и Михаела. В някои от дъщерните фирми на холдинга участват като съдружници и местни лица. Така например в "Титан-Север", която оперира в Северозападна България, сред съдружниците е вписана и 83-годишна баба. "Във Видин имаме съдружник, просто майка му е носител на акциите", обясни Иво Иванов. Самият той има интересна биография. Бил сред основните акционери във фалиралата ТСБанк и "Прайм инвестмънт тръст", която според публикации в пресата е била един от големите вносители на захар в началото на 90-те години. След фалита на ТСБанк неговата фирма "Ровотел" ООД попадна в списъка на кредитните милионери заради отпусната необезпечена кредитна линия в размер над максимално допустимия по закон. Иванов твърди, че е издължил напълно кредита след публикуването на списъка.
 Любопитното е, че доскоро офисът на "Титан-АС" се намираше в сградата на столичния бул. "Витоша" 21, която беше собственост на убития преди две години Константин Дишлиев. На същия адрес са регистрирани и повечето фирми на Евелин Банев-Брендо, който наскоро беше арестуван по подозрение за пране на пари от наркотици. След убийството на Дишлиев фирмата се премести в друга сграда на бул. "Екзарх Йосиф" 66, която също е собственост на съпругата на Дишлиев - Десислава. По думите на Иво Иванов това е чисто съвпадение, а фирмата му няма нищо общо с бизнеса на Дишлиев и Брендо. "Ние просто сме наематели. Нито познаваме Брендо, нито останалите. Имаме си наш офис, който още се изгражда, затова сме под наем", заяви Иванов. Проверката на вестника показва, че собствениците на "Титан-АС" развиват и успешна строителна дейност по морето. Холдингът планира строителството на голям жилищен комплекс край Бяла. Дъщерната му фирма "Титан-Чистота" получи 20-годишна концесия върху плажа в Бяла. Същата фирма държи и концесията върху плажа в Кранево.
Конкурент на "Титан-АС" в национален мащаб е фирмата "Шеле България". Зад това име се крие бившата фирма "РЕБ - РВЕ Ентзоргунг - България" ЕООД, която нашумя в средата на 90-те и беше собственост на германския концерн РВЕ (RWE). Години по-късно немците решиха да се оттеглят от бизнеса с отпадъците в България, а дяловете им бяха прехвърлени на друга германска фирма - "ЦСЕ Шеле" (CSI Sheele GmbH), собственост на бизнесмена Герхард Шеле. През миналата година обаче собствеността отново беше сменена и германецът остана само управител. В момента фирмата е 100% собственост на русенското дружество РСБ ООД. Съдружници в него са българите Антон Антонов и Андрей Андреев, които заедно притежават 49% от акциите на фирмата. Останалите 51% са собственост на офшорната "РСБ партисипейшън лимитид", която по думите на Антон Антонов също е собственост на българи.
Фирмата успя да спечели договори за чистотата на варненския квартал "Младост", както и в градове като Добрич, Разград, Ловеч, Плевен и Ямбол. "Шеле България" имаше концесионен договор с община Русе, но той беше прекратен по взаимно съгласие, след като новият кмет показа недоволство от качеството на извършваните услуги.
 

Шокиращи разкрития за "Титан", ГЕРБ и кой спираше Гриша Ганчев да купи ЦСКА



В средата на февруари, когато десетки хиляди българи се вдигнаха на гладни бунтове, един профсъюзен митинг пред парламента в подкрепа на Бойко Борисов събра на едно място привърженици на ЦСКА, активисти на ГЕРБ и стотина мургави чистачки, предвождани от своя началник - боса на „Титан" и ЦСКА Димитър Борисов - Митьо Гърнето. „Всички лоялни привърженици на ЦСКА подкрепят правителството на Бойко Борисов, срещу него са само шепа провокатори като Дучето", гордо оповести в ефира на Би Ти Ви опечаленият от оставката на Бойко Димитър Борисов.
Бивши представители на борческата групировка ВИС-2 за Перник и кредитни милионери от зората на демокрацията, днес Митьо Гърнето и ортакът му Иво Иванов - Праховеца са узурпирали бизнеса с боклук в половин България. От 2009-а насам десетки кметове и общинари от ГЕРБ в цялата страна насочват 300 милиона лева годишно към сметопочистващата фирма „Титан". Тоталният монопол в бизнеса с боклук, установен от Митьо Гърнето и Иво Праховеца, някак си не се връзва с финансовия колапс, в който е изпаднал издържаният от тях футболен гранд ЦСКА.
Дългове за десетки милиони левове, стотици съдебни дела за неизплатени заплати и траншове по договори, съмнения за поголовно уреждане на мачове за „черно тото" - това е тъжната реалност в ЦСКА.
Как обаче е възможно при 300 милиона лева годишно, които държавата ти плаща, да си вечно под угрозата на фалит и перманентно да дължиш пари? Обяснението е елементарно - връщаш под масата голяма част от парите, като с тях захранваш офшорните банкови сметки на Бойко Борисов, Цветан Цветанов, Искра фидосова и десетки корумпирани кметове и общинари от ГЕРБ.
В това разследване „Уикенд" изнася потресаващи далавери за милиони и скандални корупционни практики в бизнеса с боклук, като следите водят към елита на ГЕРБ. Наш източник от ДАНС потвърди почти цялата информация и разкри нови шокиращи детайли за аферата с отпадъците. Информаторът ни разкрива, че до дни Искра фидосова ще бъде обвинена от прокуратурата за пране на пари заради получени 150 000 лева от „Титан".
Парите са преведени по банков път по сметка на фидосова на 15 декември 2007 г. Според нелепите обяснения на корполентната дама на ГЕРБ пачките са взети като заем и тя ги връща и до днес. Срещу нейната „честна" дума обаче се противопоставят десетки притискани от ГЕРБ фабриканти, които са подавали сигнали в прокуратурата, че лично фидосова ги е принуждавала силово да сключват договори с „Титан" за събирането на битови и промишлени отпадъци.
Сред рекетираните фабриканти е сливенският бизнесмен Виденов. През зимата на 2011-а, месеци след като Йордан Лечков бе детрониран като кмет, подкрепен от ГЕРБ, а властта бе поета от подкрепения от БСП генерал Кольо Милев, местната община разтрогна договорните отношения с „Титан". За да бъде обезщетен Митьо Гърнето, бизнесменът Виденов е привикан на разговор от Цветан Цветанов и Искра Фидосова. „Обявиха ми, че трябва да наема „Титан" да извозва и изхвърля и битовите, и промишлените отпадъци. Таксите за промишлени отпадъци, поискани ми от фирмата „Титан", бяха десетократно по-високи в сравнение с ценовата листа на конкурентите им...", жалва се в прокуратурата фабрикантът Виденов.
Други рекетирани от ГЕРБ собственици на заводи и фабрики, чиито имена засега ще спестим, разказват още по-ужасява-щи неща. Най-скандалните далавери обаче се случват в общинските съвети, където „Титан" се радва на радушен прием. „През 2009-а, когато Бойко Борисов стана премиер, Столична община превеждаше 60 милиона лева годишно за чистене на боклук. Тогава задължително условие за получаване на концесия бе камионите да събират по 3 пъти дневно боклука. Днес това условие е премахнато, а за 2012-та Столична община отдели 93 милиона лева за сметосъбиране. От тези пари „Титан" получава около 70 милиона като дружеството на Митьо Гърнето и Иво Праховеца чисти 14 района на София.
Девет от районите са на „Титан", а другите 5 са на „Заубермахер" - фирма, в която съдружници с равни дялове са Кирил Домусчиев, Димитър Борисов и Иво Иванов. Сред висшите началници на „Титан" е сърбинът Томислав Живкович, съпруг на Искра фидосова. Той получава 10 000 лева месечна заплата от Митьо Гърнето и чрез подставена фирма внася от Австрия и Англия камиони за „Титан", разкрива източник на „Уикенд". Скандалното обаче тепърва предстои - мъжът на Искра Фидосова участва и в схема за пране на пари наравно с Митьо Гърнето и Иво Праховеца. През пролетта на 2012-а Томислав Живко-вич измисля схема за подправяне на документи, чрез която „Титан" тегли 12 милиона лева кредит от Общинска банка и заблуждава Столична община за инвестиции, направени от боклукчийската фирма. „Мъжът на Фидосова купи от Австрия 24 камиона със сертификат „евро 2", които струват по 10-15 000 евро. Сертификатите на камионите бяха подменени на „евро 4"- един такъв боклукчийски камион струва 150 000 евро.
Прокуратурата съвсем скоро ще стартира разследване и ще провери техниката на „Титан" - така измамата ще лъсне наяве и доста висши столични общинари от ГЕРБ могат да се озоват в затвора", разкрива информаторът ни. След като „Титан" прибира 12 милиона лева от Общинска банка, а столичното кметство признава разходите за камионите, заместник-кметицата на София Мария Бояджийска се сдобива с вила в Добринище. Съседи по имот на г-жа „Титан", както наричат Бояджийска всички в общината, са Митьо Гърнето и Иво Праховеца...
Заместник-кметицата Бояджийска обаче е само дребна брънка от схемата за източване на държавната и общинските хазни чрез събиране на отпадъци. Силният човек в Столична община, който покровителства „Титан", е друга една заместник-кметица - Ирина Савина, особено близка до Иван Саздов от Банкя. 62-годишният Иван Саздов, бивш масажист на Тодор Живков и настоящ шеф на тенис клуба в Банкя, е най-довереният човек до Бойко Борисов и един от „черните касиери" на ГЕРБ. Саздов и Бойко са съседи по имоти в Банкя, а бившият премиер прекарва по-голяма част от времето си на тенис кортовете на верния си приятел. Иван Саздов е собственик на най-големия бетонен възел в Софийска област, откъдето всички строителни фирми пазаруват, ако искат да печелят обществени поръчки за строеж на пътища и обществени сгради. Саздов е неформален съдружник в„Главболгарстрой", където интересите му се представляват от мастит футболен бос, приближен до Бойко Борисов.
Масажистът на бай Тошо е и човекът, на когото босовете на „Титан" всеки месец предават рушветите за Бойко Борисов, носи се упорит слух в кулоарите на парламента. В първата седмица на всеки месец на тенис кортовете в Банкя се носят 1 милион лева в брой. На друга дата се носят още 150 000 лева, които обаче се предават на Даме Стойков, собственик на спортния клуб „Локомотив". „Въпросните 150 бона са за Цветан Цветанов и Искра Фидосова", твърдят запознати със заверения при нотариус в Лондон сигнал на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров. „Емил Димитров е заверил при нотариус документи, от които лъсва черното финансиране на ГЕРБ и захранването на офшорни сметки на Бойко Борисов и Цветан Цветанов. Депутатът от Етрополе враждува с Митьо Гърнето и с Иван Иванов, откакто се опита да купи ЦСКА, а те с помощта на Цветанов и фидосова му спретнаха активно мероприятие", разкрива източник на „Уикенд". Друга схема, чрез която „Титан" източва милиони левове всяка година от Столична община, е свързана с кофите за смет. В район „Младост" например са фактурирани 3540 кофи за боклук. Кофите обаче са 2600 на брой. Столична община плаща по 5,60 лева за всяко вдигане на контейнер, като според договора сметопочистващата фирма събира боклука по 2 пъти дневно. Камионите на „Титан" обаче вдигат 1 път в денонощие контейнерите в „Младост", за което прибират 41 604 лева на ден вместо законните 14 560 лева. „Всеки ден Митьо Гърнето и Иво Праховеца печелят само от „Младост" 27 000 лева. А има квартали в София, в които камионите им минават веднъж на 3 дни...", разкриват запознати.
Другата апетитна схема за кражби е за снегопо-чистването. Тази зима сняг не валя, но въпреки това от „Титан" прибраха 5 650 000 лева за „риене на сняг на трасета", фирмата на бившите висаджии отговаря за най-апетитните „трасета" - „Цариградско шосе", булевард „България", високоскоростния път около Телевизионната кула. През въпросните булеварди трафикът на автомобили е най-силен. Всяко едно „осоляване" на „Цариградско шосе", извършено от „Титан", се заплаща солено от Столична община - по 60 000 лева. За осоляване на София тази зима от „Титан" са прибрали над 5 милиона лева...
Подобни скандални схеми се вихрят в половин България и все там, където „Титан" отговаря за събирането на боклука. „В много градове, където кметуват хора на ГЕРБ, „Титан" не отговаря на условията за концесия. За общински град е необходимо да имаш 15 камиона - 5 за снегопочистване и 10 за сметоизвозване. С една и съща техника обаче от „Титан" чистят три съседни града, като камионите им въртят денонощно. Друга от стотиците далавери свързани с боклука, е за нафтата - от военни поделения и от БДЖ се изнасят тонове гориво, които Митьо Гърнето и Иво Праховеца плащат контрабандно 50% от реалната цена. Тези пари обаче не се осчетоводяват а отиват за черната каса на ГЕРБ.
По темата е и следната публикация на колегите от "Всеки ден, в която става ясно, че Румен-Вълка ще стане основен спонсор на ЦСКА: Румен Гайтански-Вълка ще бъде един от хората, даващи пари за новия ЦСКА, ако Гриша Ганчев успее да се разбере с Димитър Борисов и Иво Иванов. Вълка се надява да спечели концесията за сметопочистване на София за следващите четири години. "Ако това стане, Гайтански и неговата фирма "Волф" стават основен спонсор на ЦСКА и ще дават по 2.5 милиона лева на сезон", разкри източник от обкръжението на Вълка пред вестник "Всеки ден". За четири години това прави общо 10 милиона лева.
Румен Гайтански се навил да дава пари, тъй като имал Гриша Ганчев за много сериозен човек във футбола, който знае как да харчи всеки лев от бюджета на клуба си. Говори се, че всяка от двете титли на Литекс през 2010 и 2011 г. е била спечелена с годишен бюджет от 6 милиона лева. В същото време ЦСКА и Левски пръскали по 12 милиона и повече за тоя дето духа. На Гришата не му минават и мениджърски игри като тези, с които ЦСКА се източва години наред.



В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря  Венцислав Стефанов .

петък, 12 август 2016 г.

ЕВГЕНИЙ ИВАНОВ

 
Членът на Надзорния съвет на Българо-американска креднитна банка Евгений Иванов (1955) е щатен служител на Първо главно управление от 1982 г. 

Евгений Иванов е член на Надзорния съвет на КРИБ от април 2004 г. и изпълнителен директор и член на Управителния съвет на КРИБ и вицепрезидент на Българския национален комитет на Международната търговска камара (ICC).Иванов е посланик на България към Европейския съюз в Брюксел в периода 1993-1997 г. Работил е като трети секретар в мисията на България към ООН в Ню Йорк, директор в Министерство на външноикономическите връзки, заместник национален координатор по програма ФАР за България, координатор на всички финансови помощи за България от Япония. Той има магистърска степен по Международни отношения от Дипломатическата академия във Виена. Вицепрезидент на Българския национален комитет на Международната търговска камара. Името е обявено при проверката на дипломатите.
      Той е бил изпълнителен директор на Българския форум на бизнес лидерите, филиал на Форума на Бизнес Лидерите на Принца на Уелс (1998-2000), Великобритания, както и генерален секретар и член на Управителния съвет на Съюза на работодателите в България (2000-2006).
 
Компании свързани с лицето ЕВГЕНИЙ ИВАНОВ КОЛЕВ
 
Дата
Date
IDФирма
Company
Събитие
Event
2015-06-29 22:00:33
Shares Transfer
2014-11-04 22:01:01
Manager
2012-02-27 22:01:48
Shares Transfer
 
Shares Transfer
 
Shares Transfer
 
Shares Transfer
 
Sole Capital Owner
2011-12-09 22:02:04
Manager
 
Sole Capital Owner
2009-10-20 05:26:00
Manager
 
Sole Capital Owner
2009-10-20 03:15:23
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря  Иво Иванов
 
 
Manager