събота, 24 април 2021 г.
ДЕЯН КАЛИНОВ
За формалния нов собственик на имотната империя на Делян Пеевски не се знае много. Доскоро на сайта на "Инса ойл" името на Деян Калинов стоеше като търговски представител на групата за Бургас.
„БЛ - ритейл риъл естейт“ ЕООД, в чиято имотна партида влизат обекти като хотел „Берлин“ ("Витоша ризорт"), дипломатическия клуб в Бояна, терените на бившата софийска фабрика на „Булгартабак" и други атрактивни имоти, вече е 100% собственост на „Ейч Пропърти“ ЕООД. Дружеството, управлявано от Деян Калинов, е със записан капитал от 5000 лв. и е притежание на „Джи Ес формула“ АД. Фирмата-собственик е учредена на 28 ноември 2016 година. В списъка на акционерите, собствеността е разпределена така: Йоана Самуилова - 50%, Георги Самуилов - 48%, Янко Будаков - 2 процента. Година по-късно, акциите вече са притежание на Георги Самуилов - собственик на „Инса ойл“ и основен акционер в Общинска банка. "БЛ - ритейл риъл естейт" е създадено като дъщерно на "Благоевград БТ", в което 100% от дяловете са притежание на полуликвидираната по онова време цигарената фабрика.
На 3 март 2021 г., „Kingfisher“ продава своя дял на дружеството „Ейч пропърти“, което е собственост на „Джи Ес формула“ АД. Косвените следи сочат, че зад сделката много вероятно стои собственикът на „Инса ойл“ Георги Самуилов.
Доскорошен спонсор на ПФК "Ботев Пловдив" ще изгражда биорафинерия в землището на село Белозем, в местността Кара Сулук, съобщи Марица.
Инвестиционното предложение е внесено в Регионалната инспекция по околната среда и водите - Пловдив, от името на фирма "ССПИРИТ" ЕООД, с капитал от 10 лв. В рамките на две години тя е сменила името си два пъти - първо се е казвала "Компресор сървисис", а след това "Инсса спирт".
ДАКСИ показва, че дружеството е под шапката на "Джи Ес Формула" АД, със съдружници Деян Калинов, който държи 99%, и Васил Данаилов, а Самуилов е управител. Преди две години той е прехвърлил акциите си на Калинов.
Деян Калинов е в съвета на директорите и на ПЕТРОЛ ИНВЕСТМЪНТ АД.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Георги Георгиев – Гошо Гъза
.
вторник, 20 април 2021 г.
ВЕНЦИСЛАВ АТАНАСОВ - БАРОВЕЦА
Собственикът на пийпшоу барове държи много политици и бизнесмени с порнокомпромати.
Не е никак случаен фактът, че Венцислав Атанасов, познат във Варна като Баровеца, излезе сух от спецакцията „Играчите”. Накиченият като коледна елха със злато бизнесмен, който държи верига пийпшоу барове, е използвал дебели връзки и е дръпнал не един и два лоста, за да се отърве от разследващите, довериха пред „ШОУ” отлично запознати с игрите в Морската столица.
Още докато течеше шумната спецакция срещу организирана престъпна група, която се занимавала с незаконна банкова дейност и силово прибиране на „лоши” кредити, Баровеца бе посочен от полицията и прокуратурата във Варна като основен играч в бандата. Неговата роля била да финансира лихварските дейности и дърпал конците в схемата. В лидерската ложа компания му правел митничарят Атанас Панов, който също подпомагал дейността с пари, изтъкнаха още ченгетата.
В крайна сметка от 19-имата закопчани „Играчи” бяха повдигнати обвинения само на петима от тях. И за всеобща „изненада” Баровеца и Наско не бяха сред тях.
Устата на разследването се оказа голяма, но ръката му - къса.
Тя успя да стигне едва до охранителния бос Георги Георгиев и три негови момчета, както и до двама полицаи, за които прокуратурата обяви, че са подпомагали групата с изнесена от масивите на МВР компроматна информация. Обвиненията срещу тях обаче са твърде под въпрос, коментираха пред „ШОУ” техните адвокати.
Прокуратурата изправи пред Темида 33-годишният шеф на охранителна фирма „Арес груп” с обвинение, че е босът на групировката, като той моментално смени Баровеца в това отношение. Георгиев раздавал кредити срещу лихва чрез неговите заложни къщи във варненските квартали „Аспарухово” и „Владиславово”, както и в Провадия. Трима от служителите му – Християн Иванов на 28 години, Християн Дянков на 29 години и набора му Мехтин Ибрям се занимавали с прибирането на „лошите” кредити. Имало ли забавяне от страна на длъжниците, ударната бригада здравеняци, начело с Християн Иванов, качествено ги „подсещала” да върнат парите. Според разследващите двете варненски ченгета – оперативният работник от Първо РПУ във Варна Христо Христов и бопаджията Десислав Андреев, удряли рамо на групата, като изнасяли информация от масивите на МВР. Полицаите използвали служебното си положение, за да трупат нерегламентирани пачки, като според техни колеги
били на ясла два пъти месечно.
Освен това цялата банда проследявала определени хора и фабрикувала компромати, с които по-късно те били изнудвани за пари, обясниха от полицията.
Въпреки добрата на пръв поглед реализация на МВР в съдебна зала балонът се спука още по-шумно, отколкото бе оповестена акцията. От петимата, за които прокуратурата поиска да бъдат оставени зад решетките, съдът склони само за двама. Наровете в следствения арест ще търкат Георгиев и Иванов. Охранителният бос бил засечен в много телефонни разговори да обсъжда лихварски сделки, а подчиненият му бил посочен от свидетел по делото, че е бил заплашван от него. За антимафиота Андреев прокуратурата прецени да го пусне срещу 1000 лева гаранция. Той, както и другото ченге – Христов, който бе пуснат срещу 200 лева гаранция, са с обвинения, че са участвали в престъпната банда, подпомагайки я, като разгласяват служебна тайна.
Прокуратурата е струпала един куп документи след масираните полицейски тараши в офисите и домовете на всички, които бяха задържани. Разследващите атакуваха и офиса на Занаятчийската камара във Варна, чийто шеф е Венцислав Атанасов. От полицията иззели един договор за 40 000 лева, който сключен между него и Георги Георгиев. Според разследващите тези пари били за лихварска дейност, но Баровеца обяснил, че ги бил дал на Георгиев, за да му помогне да си купи специализирана техника и автомобили за охранителната фирма. Идеята била Баровеца да удари едно рамо в бизнеса на авера си, а после той и неговите хора да охраняват имотите и обектите му, както и тези на Наско.
Другият донор на лихварските схеми – митничарят Наско, е бивш шеф на митнически пункт на пристанище Варна – Запад, но го свалили от поста му, защото бил „твърде амбициозен и алчен”, коментираха запознати с житието и битието му. Близки до разследването предполагат, че се е включил в бандата на нелегалните банкери, след като се е разделил с апетитния си шефски пост на пристанището. Въпреки няколкомесечната разработка срещу двамата те останаха извън обвинителната теза на прокуратурата. „Към момента това е така, но занапред нищо не можем да кажем. Можем да знаем много неща, но трябва да ги докажем”, коментира пред „ШОУ” зам.-окръжният прокурор на Варна Димитър Кайряков, който наблюдава разследването. „Нищо ново под слънцето.
Изгоряха бушоните, а кукловодите се отърваха”.
Така коментираха почти печалния резултат от реализацията стари варненски играчи и бивши служители на службите и системата на МВР. Те добавиха, че полицията няма да остави току-така заподозрените като истински босове да се измъкнат, но определени кръгове им създават сериозни пречки. „Венци винаги се е измъквал. Просто разчита на много дебели връзки, които са му помагали и преди. Откакто стана масон, е недосегаем”, коментираха перфектно запознати с развитието на вече видния бизнесмен Баровеца. Името на Венцислав Атанасов изпъкна по времето на НДСВ, когато бе приет законът за занаятите. Той е завършил международни икономически отношения и е работил в „Балкантурист” като главен специалист до 1989 г., когато започва мащабни бизнеси. Първо отваря баничарница в Студентски град в София, по-късно и сладкарски цех. През 1992 г. открива фурна за хляб заедно с турски партньори. Собственик е на верига заведения „При Яфата” и комплекс „Каскада” във Варна. Негови са бързата закуска „Руше” и верига от пийпшоу барове. Когато стана шеф на Занаятчийската камара, местните занаятчии и бизнесмени коментираха, че
Баровеца е работел в УБО,
където се е занимавал със снабдяването.
През 2007 година Атанасов преплете шпага не с кого да е, а с ТИМ, като конфликтът отново бе свързан със Занаятчийската камара във Варна. Тогава обаче Баровеца надделя на местна почва и успя да запази шефското си място, въпреки че бе изгубил няколко дела, които костваха пари на дребните занаятчии. Атанасов се съдеше с няколко души, като бе завел производствата от името на камарата и парите излязоха от джобовете на обикновените занаятчии. Сериозно рамо за това му било ударено от София. Близките му контакти със столичани са от сикаджийските години на Баровеца, още по времето, когато беше жив Данчо Марков, когото взривиха в асансьор през 1996 година. Атанасов никога не е бил член на СИК, но постоянно гравитирал около силните от групировката. Именни такава връзка намират в това, че той е запазил мястото си в Камарата.
По думите на отлично запознати с развитието на Атанасов с пари и контакти той станал член на най-младата масонска ложа в Морската столица – „Одесос”, за което често обичал да се хвали. Баровеца неслучайно влязъл именно в тази ложа - голяма част от членовете там са бивши и настоящи служители на службите, с които той се знае още от времето на УБО. „Масонската ложа „Одесос” е нещо много хубаво и добродетелно. Такива като Атанасов обаче са срам за ложата и въобще за елита на Варна. Има 8 – 10 човека, които го поддържат и му оправят бакиите”, гневи се отлично запознат с масонските среди във Варна и със службите в града. По думите му
в тази ложа членуват ченгета, служители на стопанска полиция, прокурори, антимафиоти, митничари,
нотариуси, застрахователи, юристи и др. Сред тях е и въпросният митничар Наско, който също за момента отърва кожата при акция „Играчите”. „Най-вероятно масонската връзка е проработила тук. Атанасов има силно влияние там и не случайно. Натиснал е там където трябва, за да се отърват с Наско”, разкриват запознати.
Позициите на Баровеца в ложата прозират и от един факт, свързан с разследването по „Играчите”. Въпросните 40 000 лева, които той уж бил дал на своя авер Георгиев, минали през посредник. Това бил Антон Боев, който се натискал да стане член на масонската ложа „Одесос”, а Атанасов ясно му дал да разбере, че той е входният му билет за членство. Източниците на „ШОУ” са категорични, че не е никак случайно, че Баровеца е получил помощ от своите братя. „Всеизвестна тайна е, че държи широк спектър от политици, бизнесмени и държавни служители с компромати. Вероятно и с някои от ложата е така”, разсъждават запознати с маниерите му. По думите им той
разполагал с широка гама компроматни снимки и розови филмчета,
с участието на бизнесмени, дипломати, политици, полицаи и др., които били чести гости в неговите бардаци. Баровеца има пийпшоу барове във Варна, София и Добрич, както и други кръчми и нощни заведения. Контингентът от момичета там е предимно от Украйна, Русия и Беларус. Всеки по-интимен момент с по-известна и ключова фигура бил надлежно документиран и филмиран. Така Баровеца се сдобил с цяла компроматна картотека. Навсякъде в баровете му имало скрити камери. Близки на Атанасов признаха, че се хвалел, че държи много ВИП персони със скандални фотографии и дори - с цели „горещи” филми. „Любимата му фраза е: „Който има пички, се оправя!”, довериха запознати с мотото на Баровеца.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Деян Калинов.
Още докато течеше шумната спецакция срещу организирана престъпна група, която се занимавала с незаконна банкова дейност и силово прибиране на „лоши” кредити, Баровеца бе посочен от полицията и прокуратурата във Варна като основен играч в бандата. Неговата роля била да финансира лихварските дейности и дърпал конците в схемата. В лидерската ложа компания му правел митничарят Атанас Панов, който също подпомагал дейността с пари, изтъкнаха още ченгетата.
В крайна сметка от 19-имата закопчани „Играчи” бяха повдигнати обвинения само на петима от тях. И за всеобща „изненада” Баровеца и Наско не бяха сред тях.
Устата на разследването се оказа голяма, но ръката му - къса.
Тя успя да стигне едва до охранителния бос Георги Георгиев и три негови момчета, както и до двама полицаи, за които прокуратурата обяви, че са подпомагали групата с изнесена от масивите на МВР компроматна информация. Обвиненията срещу тях обаче са твърде под въпрос, коментираха пред „ШОУ” техните адвокати.
Прокуратурата изправи пред Темида 33-годишният шеф на охранителна фирма „Арес груп” с обвинение, че е босът на групировката, като той моментално смени Баровеца в това отношение. Георгиев раздавал кредити срещу лихва чрез неговите заложни къщи във варненските квартали „Аспарухово” и „Владиславово”, както и в Провадия. Трима от служителите му – Християн Иванов на 28 години, Християн Дянков на 29 години и набора му Мехтин Ибрям се занимавали с прибирането на „лошите” кредити. Имало ли забавяне от страна на длъжниците, ударната бригада здравеняци, начело с Християн Иванов, качествено ги „подсещала” да върнат парите. Според разследващите двете варненски ченгета – оперативният работник от Първо РПУ във Варна Христо Христов и бопаджията Десислав Андреев, удряли рамо на групата, като изнасяли информация от масивите на МВР. Полицаите използвали служебното си положение, за да трупат нерегламентирани пачки, като според техни колеги
били на ясла два пъти месечно.
Освен това цялата банда проследявала определени хора и фабрикувала компромати, с които по-късно те били изнудвани за пари, обясниха от полицията.
Въпреки добрата на пръв поглед реализация на МВР в съдебна зала балонът се спука още по-шумно, отколкото бе оповестена акцията. От петимата, за които прокуратурата поиска да бъдат оставени зад решетките, съдът склони само за двама. Наровете в следствения арест ще търкат Георгиев и Иванов. Охранителният бос бил засечен в много телефонни разговори да обсъжда лихварски сделки, а подчиненият му бил посочен от свидетел по делото, че е бил заплашван от него. За антимафиота Андреев прокуратурата прецени да го пусне срещу 1000 лева гаранция. Той, както и другото ченге – Христов, който бе пуснат срещу 200 лева гаранция, са с обвинения, че са участвали в престъпната банда, подпомагайки я, като разгласяват служебна тайна.
Прокуратурата е струпала един куп документи след масираните полицейски тараши в офисите и домовете на всички, които бяха задържани. Разследващите атакуваха и офиса на Занаятчийската камара във Варна, чийто шеф е Венцислав Атанасов. От полицията иззели един договор за 40 000 лева, който сключен между него и Георги Георгиев. Според разследващите тези пари били за лихварска дейност, но Баровеца обяснил, че ги бил дал на Георгиев, за да му помогне да си купи специализирана техника и автомобили за охранителната фирма. Идеята била Баровеца да удари едно рамо в бизнеса на авера си, а после той и неговите хора да охраняват имотите и обектите му, както и тези на Наско.
Другият донор на лихварските схеми – митничарят Наско, е бивш шеф на митнически пункт на пристанище Варна – Запад, но го свалили от поста му, защото бил „твърде амбициозен и алчен”, коментираха запознати с житието и битието му. Близки до разследването предполагат, че се е включил в бандата на нелегалните банкери, след като се е разделил с апетитния си шефски пост на пристанището. Въпреки няколкомесечната разработка срещу двамата те останаха извън обвинителната теза на прокуратурата. „Към момента това е така, но занапред нищо не можем да кажем. Можем да знаем много неща, но трябва да ги докажем”, коментира пред „ШОУ” зам.-окръжният прокурор на Варна Димитър Кайряков, който наблюдава разследването. „Нищо ново под слънцето.
Изгоряха бушоните, а кукловодите се отърваха”.
Така коментираха почти печалния резултат от реализацията стари варненски играчи и бивши служители на службите и системата на МВР. Те добавиха, че полицията няма да остави току-така заподозрените като истински босове да се измъкнат, но определени кръгове им създават сериозни пречки. „Венци винаги се е измъквал. Просто разчита на много дебели връзки, които са му помагали и преди. Откакто стана масон, е недосегаем”, коментираха перфектно запознати с развитието на вече видния бизнесмен Баровеца. Името на Венцислав Атанасов изпъкна по времето на НДСВ, когато бе приет законът за занаятите. Той е завършил международни икономически отношения и е работил в „Балкантурист” като главен специалист до 1989 г., когато започва мащабни бизнеси. Първо отваря баничарница в Студентски град в София, по-късно и сладкарски цех. През 1992 г. открива фурна за хляб заедно с турски партньори. Собственик е на верига заведения „При Яфата” и комплекс „Каскада” във Варна. Негови са бързата закуска „Руше” и верига от пийпшоу барове. Когато стана шеф на Занаятчийската камара, местните занаятчии и бизнесмени коментираха, че
Баровеца е работел в УБО,
където се е занимавал със снабдяването.
През 2007 година Атанасов преплете шпага не с кого да е, а с ТИМ, като конфликтът отново бе свързан със Занаятчийската камара във Варна. Тогава обаче Баровеца надделя на местна почва и успя да запази шефското си място, въпреки че бе изгубил няколко дела, които костваха пари на дребните занаятчии. Атанасов се съдеше с няколко души, като бе завел производствата от името на камарата и парите излязоха от джобовете на обикновените занаятчии. Сериозно рамо за това му било ударено от София. Близките му контакти със столичани са от сикаджийските години на Баровеца, още по времето, когато беше жив Данчо Марков, когото взривиха в асансьор през 1996 година. Атанасов никога не е бил член на СИК, но постоянно гравитирал около силните от групировката. Именни такава връзка намират в това, че той е запазил мястото си в Камарата.
По думите на отлично запознати с развитието на Атанасов с пари и контакти той станал член на най-младата масонска ложа в Морската столица – „Одесос”, за което често обичал да се хвали. Баровеца неслучайно влязъл именно в тази ложа - голяма част от членовете там са бивши и настоящи служители на службите, с които той се знае още от времето на УБО. „Масонската ложа „Одесос” е нещо много хубаво и добродетелно. Такива като Атанасов обаче са срам за ложата и въобще за елита на Варна. Има 8 – 10 човека, които го поддържат и му оправят бакиите”, гневи се отлично запознат с масонските среди във Варна и със службите в града. По думите му
в тази ложа членуват ченгета, служители на стопанска полиция, прокурори, антимафиоти, митничари,
нотариуси, застрахователи, юристи и др. Сред тях е и въпросният митничар Наско, който също за момента отърва кожата при акция „Играчите”. „Най-вероятно масонската връзка е проработила тук. Атанасов има силно влияние там и не случайно. Натиснал е там където трябва, за да се отърват с Наско”, разкриват запознати.
Позициите на Баровеца в ложата прозират и от един факт, свързан с разследването по „Играчите”. Въпросните 40 000 лева, които той уж бил дал на своя авер Георгиев, минали през посредник. Това бил Антон Боев, който се натискал да стане член на масонската ложа „Одесос”, а Атанасов ясно му дал да разбере, че той е входният му билет за членство. Източниците на „ШОУ” са категорични, че не е никак случайно, че Баровеца е получил помощ от своите братя. „Всеизвестна тайна е, че държи широк спектър от политици, бизнесмени и държавни служители с компромати. Вероятно и с някои от ложата е така”, разсъждават запознати с маниерите му. По думите им той
разполагал с широка гама компроматни снимки и розови филмчета,
с участието на бизнесмени, дипломати, политици, полицаи и др., които били чести гости в неговите бардаци. Баровеца има пийпшоу барове във Варна, София и Добрич, както и други кръчми и нощни заведения. Контингентът от момичета там е предимно от Украйна, Русия и Беларус. Всеки по-интимен момент с по-известна и ключова фигура бил надлежно документиран и филмиран. Така Баровеца се сдобил с цяла компроматна картотека. Навсякъде в баровете му имало скрити камери. Близки на Атанасов признаха, че се хвалел, че държи много ВИП персони със скандални фотографии и дори - с цели „горещи” филми. „Любимата му фраза е: „Който има пички, се оправя!”, довериха запознати с мотото на Баровеца.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Деян Калинов.
петък, 16 април 2021 г.
ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ
Бизнесменът от ДПС Делян Пеевски продаде значителна част от имотните си владения, включително прословутия хотел "Берлин" в София, пише "Капитал". Със сделката, осъществена в началото на март, бившият депутат се разделя с фирмата "БЛ - ритейл риъл естейт", която концентрира много от недвижимата му собственост. Тя включва още дипломатическия клуб в Бояна, терена на бившата софийска фабрика на "Булгартабак" и много други.
Цена по договора няма, но вероятно става дума за активи в порядъка на десетки, а потенциално и на стотици милиони левове. Доскоро 100% в "БЛ - ритейл риъл естейт" се притежаваха от офшорната компания "Kingfisher" Limited от Обединените арабски емирства, а за действителен собственик беше посочен Емил Деведжиев, който управлява и множество други фирми, свързвани с Пеевски.
Емил Димитров Деведжиев като физическо лице, което косвено притежава акционерно участие над 25 на сто от капитала на „Принт Трейдинг“ ЕАД. Същият е едноличен собственик на капитала на Кингфишер Лимитид (Kingfisher Limited), дружество учредено в Аджман Свободна Зона, Дубай, ОАЕ, което дружество е едноличен собственик на капитала на „БЛ – Ритейл Риъл Естейт“ ЕООД, което е едноличен собственик на капитала на „Ди Ар Си Инвест“ ЕООД (преди “Дореко Комерс“), а последното е едноличен собственик на капитала на „Принт Трейдинг“ ЕАД.
Дореко Принт Инвестмънт – Емил Деведжиев, но този път в ролята на лице, изпълняващо длъжността на висш ръководен служител. § 2, ал. 5 от ДР на ЗМИП. Едноличен собственик на това дружество е “Дореко Лимитид”, Вирджински острови (бр). Не е приложена самата декларация по чл. 63.
Бившото Диреко Комерс е купило и Тера линд за 1000 лв. , каквато е и номиналната му стойност . До сега Тера линд бе на Венцислав Донков . Вече той е сменен от Емил Деведжиев , който от май е собственик на Дореко Секюрити Лимитид – дружеството в което започна работа бившият директор на следствието Бойко Найденов . Деведжиев фигурира и като пълномощник на офшорната Дореко Лимитид , което е на рекламната агенция на Булгартабак - Сода комуюникейшънс .
ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - свързани фирми
Сомниум Домус ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
МИА БИЛД ЕАД Емил Димитров Деведжиев - Съвет на директорите
БОЯНА КЛУБ ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
БЛ-РРЕ ЕООД Емил Димитров Деведжиев - Управител
БЛ - Ритейл Риъл Естейт ЕООД Емил Димитров Деведжиев - Управител
ИНТ - СТ ЕАД Емил Димитров Деведжиев - Съвет на директорите
ДОРЕКО СЕКЮРИТИ ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Едноличен собственик на капитала
ИПК РОДИНА 2 ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
РСС ДИВЕЛЪПМЪНТ ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
БОЯНА ДРИЙМ РЕЗИДЪНС ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
БЛ - Пропърти Инвест ЕООД Емил Димитров Деведжиев - Управител
СГР Инвест ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
ТЕРА ЛИНД ЕООД Емил Димитров Деведжиев - Управител
Ди Ар Си Трейд ЕООД Емил Димитров Деведжиев - Управител
БУЛВЕГ ТРЕЙД ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
ТЕА ПРОПЪРТИС ЕООД Емил Димитров Деведжиев - Управител
НЮ ПРОДЖЕКТ ИНВЕСТ ЕООД Емил Димитров Деведжиев - Управител
ПАЗАР НА ПРОИЗВОДИТЕЛЯ - ПАЗАРДЖИК АД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Съвет на директорите
ДОРЕКО ПРИНТ ИНВЕСТМЪНТ ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
ЛОДИС ИНВЕСТ ЕООД Емил Димитров Деведжиев - Управител
ВИТОША РИЗОРТ ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
БЛ – Инвест Мениджмънт ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
Блек Сий Риъл Истейт ЕООД ЕМИЛ ДИМИТРОВ ДЕВЕДЖИЕВ - Управител
АВТОТРАНС-СРЕДЕЦ ЕООД Емил Димитров Деведжиев – Управител
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Венцислав Атанасов - Баровеца .
петък, 9 април 2021 г.
ДЕЯН ДАЧЕВ
Макар и на границата между живота и смъртта, Митьо Очите сложи ръка върху апетитен общински недвижим имот в Бургас след скандално проведен търг – разкрива „Уикенд“. Той участва от години в търгове за апетитни обекти в Бургас и в региона чрез подставеното лице Деян Дачев – разкрива изданието. Младият бизнесмен с криминална слава стопанисва дискотеките „Астория“ и „Азаро“ в морския град, където от години с дрога търгуват дилъри на Митьо Очите. Обектите на Дачев се охраняват от хора на несебърския бос и за никого в Бургас не е тайна, че реалният собственик на нощните заведения и строителната фирма „Артстрой“ е именно Желязков.
В Бургас трябваше да се реши чрез търг с явно наддаване кой ще вземе най-оборотната дискотека в града – заведение в Приморския парк в Бургас. Комисията е преценила, че цената, предложена от Дачев за обекта, е достатъчна. Скандалното решение на комисията наля вода в мелницата на слуха, че Митьо Очите завзема ударно всички нощни заведения в Бургас и в региона с цел само негови дилъри да продават дрога в тях.
Посетителите на бургаската дискотека „Планета Пайнер“ създават безредици в жилищен район. Това алармира един от потърпевшите в морския град.
По негови думи често голяма част от клиентите на дискотека „Планета пайнер“ не спазват наредбите свързани с шума в малките часове и обществените порядки. Така живеещите на улица „Цар Иван Шишман“ стават свидетели на скандали, побоища и остри звуци от паркиращи и потеглящи превозни средства.
Към активите на общинското предприятие „Благоустройствени строежи“ са вписани две кариери за добив на инертни материали дружеството разполага със строителна техника за милиони левове, както и с огромна производствена база.
Именно с цел да усвоят кариерите за добив на инертни материали, които продават чакъл за милиони левове на частни строителни фирми в Бургас и в региона, Митьо Очите и депутатът Костадин Марков поставят своя човек Иван Апостолов начело на бургаското общинско дружество.
Оттогава кариерата за добив на инертни материали губи по 50 000 лева месечно, макар че всеки ден поне 50 камиона излизат от базата, натъпкани догоре с камъни, чакъл и пръст. До полицията в Бургас са подавани няколко сигнала, според които Иван Апостолов продава под масата инертни материали на гравитиращия около Митьо Очите строителен и дискотечен бос Деян Дачев, който строи жилищни комплекси по Южното Черноморие. Дачев стопанисва 3 дискотеки в Бургас като два от обектите му плащат символичен наем на общинското дружество „Благоустройствени строежи“. Само преди месец Деян Дачев спечели по скандален начин търг с явно наддаване за дискотека в Морската градина. Тогава членовете на комисията, разглеждаща офертите, преустанови търга, след като цената за отдаваната под наем дискотека не устрой¬ваше Дачев и покровителя му Митьо Очите. Вместо да продължи търга и да даде обекта в бургаската Морска градина на останалите наддаващи кандидати, Иван Апостолов разпорежда имотът да бъде даден за 3-годишно ползване на Деян Дачев.
„Скандалното решение на Апостолов, което лишава от по-високи приходи бургаската община, налива вода в мелницата на слуха, че Митьо Очите, а не кметът и общинарите, командва бургаската общинска строителна фирма.
ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - свързани фирми
БУРГАС СПОРТ ООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Съдружник, Управител
АРТДИСКО ООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Съдружник ,Управител
БУРГАС БИЙЧ КЪМПАНИ ЕООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Едноличен собственик на капитала ,Управител ,Съдружник
АРТКЛУБ 2 ЕООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Едноличен собственик на капитала ,Управител
ЛД ИНВЕСТ ЕООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Едноличен собственик на капитала ,Управител
МАР 88 Бургас ЕООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Едноличен собственик на капитала ,Управител
РУЛДА БУРГАС ЕООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Едноличен собственик на капитала ,Управител
ВЗЕМИ ПОЧИВКА ООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Съдружник ,Управител
ТАГРЕ ООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Съдружник
АРТСТРОЙ КО ЕАД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Съвет на директорите
АРТСТРОЙ ГРУП АД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Съвет на директорите
ПЕРФЕКТ-ИНВЕСТ 2007 ЕООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Управител
АГРОХИМ ТРЕЙДИНГ ЕООД ДЕАН ГЕОРГИЕВ ДАЧЕВ - Управител
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Емил Деведжиев.
неделя, 4 април 2021 г.
АСЕН МИЧКОВСКИ
Икономист, преподавател по политикономия във ВИАС. Член на АСП (1990).1992 - Депутат в 36 обикновено НС, председател на парламентарната Икономическа комисия.Шеф на "Селена холдинг". 1998 - член на съвета на директорите на фирмата "Балканинвест". Обявява, че е напуснал фирмата, преди тя да спре да обслужва теглените кредити (над 42 млрд. лв.) към Балканбанк, и е прехвърлил дела си на американския "Ламона холдинг".
2002 г. – в акционерно дружество "Медийни системи" е съдружник с бившия депутат Илиян Шотлеков и бизнесмените Младен Мутафчийски и Станислав Караданов.
Има участие в множество фирми. Смятан е за един от най-богатите хора в България.
Депутатите от АСП Асен Мичковски, председател на икономическата комисия в 36-ото Народно събрание, и Валентин Карабашев, председател на подкомисията за приватизация, изготвят и прокарват Закона за приватизация. Впоследствие при сформирането на надзорния съвет на приватизационната агенция в парламента възникват и първите търкания между авторите на закона и останалите депутати от СДС. Защото Асен Мичковски, Валентин Карабашев и Илиан Шотлеков настояват самите те да станат надзорници. Не се приема, на те запазват своето мощно влияние върху икономическите ресори и в правителството на премиера Любен Беров (Карабашев е вицепремиер), както и пряко върху дейността на Агенцията за приватизация.Техните инициативи в парламента продължават да минават благодарение на подкрепата от страна на БСП. Тяхната дейност в редица от случаите си е чиста проба лобиране за определени бизнес интереси на големи сенчести групировки, водеща сред които по онова време е Мултигруп.
Не е за чудене, че именно през тези години Асен Мичковски бързо се нарежда сред най-проспериращите бизнесмени в България. Неотдавна по време на семинар за парите в политиката, който бе организиран от асоциацията Прозрачност без граници, преподавателката по политология в СУ Св. Климент Охридски Румяна Коларова пък си послужи с името на бившия асепеец, за да илюстрира своята теза за възникването на политическата корупция в България. А в доклад, изнесен пред конференцията по етика на фондация Конрад Аденауер преди три години, Мичковски бе посочен като човек, който е бил натоварен с разследването на икономическите престъпления на комунистическия режим, но много бързо се е сдружил с техните извършители.
Бившият депутат и експредседател на Икономическата комисия в 36-ото НС Асен Мичковски, шефът на оръжейната фирма Тератон Младен Мутафчийски и бившият директор на БАЛКАНБАНК Иван Миронов впоследствие попадат в списъка на кредитните милионери. Балканинвест АД, в което те са членове на директорския съвет, според данните в списъка на БНБ дължи с лихвите 42 258 148 000 неденомирани лева на БАЛКАНБАНК. Еднократният кредит в размер на 41.256 млрд. лв. е изтеглен на 11 март 1997-а, като в графата обезпечение е записано - стоково-материални ценности. Иван Миронов е член на съвета на директорите на Балканинвест от 12 април 1996-а, а Младен Мутафчийски - от 28 януари 1997-а.
Основен акционер в Балканинвест е Селена АД - Пловдив, впоследствие преобразувана в холдинг, в която член на съвета на директорите и съсобственик е Асен Мичковски. Той по-късно ще твърди, че е напуснал фирмата, преди тя да спре да обслужва теглените кредити и е прехвърлил дела си на американския Ламона холдинг.
Балканинвест се нарежда на единадесето място по размер на дълговете в кредитния списък. Още през октомври 1996-а акционерното дружество - наред с фирмите на Мултигруп, бе посочено от бившия депутат Едвин Сугарев като един от най-големите длъжници на фалиралата по-късно БАЛКАНБАНК. Той дори внесе документи за източването на банката при Иван Татарчев, но главният прокурор тогава така и не се погрижи да бъде извършено сериозно разследване.
Още като оглавяващ икономическата комисия в 36-ото Народно събрание Асен Мичковски става и председател на Националния съюз на популярните банки в България. Заместник-председател е небеизвестният Румен Пеков, основател на популярна банка Пеков, завлякла спестяванията на стотици граждани на Бургас. Днес мнозина са склонни да упрекват именно Мичковски за законовите пропуски по отношение на (не)регламентацията на дейността на т.нар. популярни банки в България.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Деян Дачев .