Виктор Ангелов Серов е роден на 2 май 1954 г. в София. Произхожда от работническо семейство. Има висше инженерно образование. Завършил е специалност „Компютърни технологии” в Техническия университет в столицата. Специализирал е икономика и управление в България и чужбина. Владее английски и руски език.
Виктор Серов тръгва от отдел „Студентски“ на ДКМС , после е в ГК на БКП в София .Работил е по специалността си и като обществен деец в София и страната. След демократичните промени основава „Ви-Веста Холдинг” ЕАД, чийто несменяем собственик и президент е досега. Холдингът контролира пряко или чрез свързани лица 18 компании, развиващи дейност в промишленото и гражданското строителство, доброволното здравно осигуряване, металургията и селското машиностроене, дърводобива и дървопреработването, изграждането и поддържането на технически системи за достъп, текстилната и шивашката промишленост, минералните води и др. Неразделна част от структурата на „Ви-Веста” е едноименната фондация, която активно подпомага българската култура и спорт.
Член е на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Председател е на Градската организация на Политическо движение Социалдемократи в София.Женен е. Има 4 деца – двама сина.
КФН отне лиценза на застрахователя "Надежда". Собственикът на ЗК " Надежда " Виктор Серов намира решението на КФН за неаргументирано и ще го апелира в съда. Предстои назначението на синдик или ликвидатор в сдружението.
След бърз пробив на италианския пазар дребният осигурител се удари в стена от регулации, която може да му коства лиценза. Комисията за финансов контрол (КФН) лиши лиценза на застрахователна компания " Надежда " поради неспазване на условията за кредитоспособност и груби нарушавания на застрахователния кодекс, затруднили надзорната работа на регулатора върху сдружението. Решението за крайната мярка е взето на съвещание на КФН на 17 август и е подписано от ръководителя Карина Караиванова, която два месеца по-рано беше назначила квестор в сдружението.
С това се върви към процедура за разпродажба на застрахователя, който е един от най-малките на пазара, само че и най-бързо растящия за предходната година. Започват да текат последици и за клиентите му, като особеното е, че основна част от тях са в Италия. Сред вариантите пред тях са или да изчакат приключването на застрахователните контракти, или да изискат прекратяването им и погашение на част от платената награда.
Има и трети вид - да се продаде портфейлът от подписани финансови застраховки в Италия, бенефициенти по които са редица публични институции, уточни притежателят на ЗК " Надежда " Виктор Серов. Според него отнемането на лиценза е неаргументирано деяние на регулатора, което не дава отговор на действителното финансово положение на компанията. Пред " Капитал " той съобщи, че ще апелира мярката на КФН, и уточни, че по едно от заведените дотук каузи, което е основно за правосъдната развръзка на проблема, магистратите са се произнесли в интерес на ЗК " Надежда ".
Предизвестен край
Проблемите със застрахователя произтичат от бързо развилия се бизнес на компанията с продажба на финансови застраховки " Гаранции " в Италия, по които не са били заделяни механически запаси. Продуктът съставлява вдишване на риска при осъществяването на публични поръчки, като бенефициенти по застраховките са огромни обществени институции в европейската страна, като да вземем за пример държавното управление на Рим и община Милано. Този вид гаранции се издават от лятото на предходната година, като единствено за шест месеца са довели до растеж на премийния доход от 233 хиляди лева към декември 2015 година на 8.9 млн. лева в края на 2016 година Активите на компанията за интервала се усилват от 9.4 млн. лева на 14.5 млн. лева
Според регулатора ЗК " Надежда " погрешно е оценявала като нулев риска по тези гаранционни контракти и следва да обезпечи 10.7 млн. лева, с цел да покрие условията за кредитоспособност. Числото идва вследствие на актюерски допускания за щетимостта и след преизчисляване и на активите и пасивите в счетоводния баланс на компанията, до което се стигна след прегледа на качеството на активите в бранша. На база на работата си с мениджмънта на компанията до момента КФН преценя, че застрахователят не би могъл в къс период да покрие индикаторите си за кредитоспособност, и лишава лиценза му. В допълнение регулаторът регистрира груби нарушавания на Кодекса за обезпечаване, изразяващи се в пороци на управническата, организационната конструкция и системите за вътрешен надзор. Причини за отнемането на лиценза акцентира и назначеният преди два месеца квестор, съгласно който " чиновниците на ЗК " Надежда " нямат нужния потенциал в областите, за които се издават гаранции ", а при физически обзор в компанията са открити " неподписани полици, изчезнали полици, за които има издадени номера, нарушена последователност в датите и номерата на полици ".
Съществено въздействие за крайното решение на регулатора е и невижданото за българския пазар отдръпване на одиторския отчет на застрахователя за 2016 година С писмо до КФН от 21 юли тази година " БДО България " е декларирал, че се отдръпва от личния си отчет върху самостоятелния доклад на ЗК " Надежда " и желае прекратяване на бъдещото уповаване върху него. Причината е, че на по-късен стадий одиторският екип е разбрал за проекциите на риска върху запаса за зародили непредявени искания по застраховка " Гаранции ", което значително се отразява върху финансовите индикатори и постанова смяна на вписания в Търговския указател финансов доклад.
Без Надежда
Потърсен за коментар, притежателят на ЗК " Надежда " Виктор Серов съобщи, че ще апелира отнемането на лиценза, и посочи, че дотук има формирани 5 каузи против регулатора, като в развой на формиране са още три. По едно от тях застрахователят оспорва оценката от прегледа на качеството активите, направена от инспектора Mazars, въз основата на която се отписват забележителна част от активите и на процедура сдружението се демонстрира в несъстоятелност. С административен акт КФН желае регистриране на преоценките, само че съдът е спрял вписването. Според Серов това би могло да бъде основен миг в правосъдното разплитане на проблема. " Продължаваме до дъно, въпреки че бизнесът е към този момент унищожен. Създадохме една европейска компания, която беше унищожена от институция, чието предопределение е да брани ползите на бизнеса. С това тя на процедура затвори вратите на Италия за българския бизнес ", разяснява Серов.
Тъй като квестурата го лимитира в достъпа до вътрешна информация за компанията, той уточни, че не знае дали към този момент има и какъв брой са подадените претенции от клиенти на " Надежда " за повреждане не застрахователните им контракти. Той обърна внимание, че по банкови сметки сдружението разполага с значително ликвидни средства, само че те надали биха били задоволителни за посрещане на претенциите. Серов допусна, че защото разноските по италианския бизнес възлизат на 40% от премийния доход, който той генерира, застрахованите лица ще претърпят загуби при повреждане на договорите, като позитивното е, че договорите са едногодишни и при множеството клиенти остатъчният период не е огромен.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Филип Цанов .