петък, 28 август 2020 г.
ОРЛИН ХАДЖИЯНКОВ
Сериозни размествания са станали в компаниите, контролирани от Васил Божков, защото на извън регулиран пазар на БФБ бяха прехвърлени предварително договорени пакети на три публични дружества - Холдинг Пътища, Мостстрой и Железопътна инфраструктура - Холдингово дружество, на които мажоритарен собственик е Божков.
Бившият изпълнителен директор на Холдинг Пътища и Железопътна инфраструктура - холдингово дружество - Орлин Хаджиянков е вече и бивш акционер в Холдинг Пътища, Железопътна инфраструктура - холдингово дружество и Мостстрой, за което информират от трите публични компании.
Орлин Хаджиянков се раздели на 13 януари (четвъртък) с притежаваните от него 1 540 487 акции на Холдинг Пътища (5.02% от капитала). Това се случи на извънрегулиран пазар, като прехвърлянето е станало при цена от 5 ст. на акция, или за общо 77 хил. лв. Акциите на дружеството затвориха днешната борсова търговия при 78 стотинки за брой.
Купувач на дела е Евробилдинг 2000, което дружество увеличи дяловото си участие в холдинга до 18.05%.
Същият ден на извънрегулиран пазар са прехвърлени и 19.13% от капитала на Железопътна инфраструктура - холдингово дружество, или 11 167 318 акции на компанията, срещу 68 ст. за лот. Общо участието е изтъргувано за 7.59 млн. лв. За последно книжата на холдинга са търгувани на регулиран пазар срещу 2.65 лв. за лот.
Продавач е отново Орлин Хаджиянков, който и тук, подобно при Холдинг Пътища, занули участието си. Ответната страна по сделката е едноличното дружество Урбаника Пропъртис.
Орлин Хаджиянков вече не е акционер и в Мостстрой, след като продаде своите 378 800 акции, равняващи се на 6.8% от капитала на групата, за малко над 15 хил. лв. (4 стотинки за акция). Цената на затваряне на редовната сесия при Мостстрой днес е 31 стотинки.
И тук възползвалият се от ситуацията отново е Евробилдинг 2000, което дружество вече контролира 33.29% от капитала на Мостстрой.
Да припомним, че Орлин Хаджиянков бе сменен на заеманите от него ръководни позиции в Холдинг Пътища и Железопътна инфраструктура - холдингово дружество в края на 2010 г. Засега той остава в управата на Мостстрой.
Разривът между Божков и Хаджиянков стана през ноември миналата година. Тогава проверка на Комисията за финансов надзор (КФН) във връзка с намаления дял на Холдинг Пътища констатира, че от пътната компания не са разкрили навреме тази информация, а това е трябвало да направи Орлин Хаджиянков. Последва опровержение от холдинга за извършване на каквото и да е нарушение. След около месец Хаджиянков бе сменен като изпълнителен директор на Холдинг Пътища и на Железопътна инфраструктура. Запаси поста член на Съвета на директорите на двете компании, както и на Мостстрой.
Всичко това подсказва, че прехвърлянето е знак за окончателно оттегляне на Хаджиянков от трите инфраструктурни компании.
Председателят на съвета на директорите на контролирания от бизнесмена Васил Божков "Холдинг Пътища" - Орлин Хаджиянков, е нарушил закона, като не е разкрил вътрешна информация около прехвърлянето на контрола в трите бивши дъщерни подразделения на компанията, за което ще му бъдат съставени административни актове.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Димитър Димитров – Митко Пайнъра .
четвъртък, 27 август 2020 г.
ИВАН ТАНЕВ - УНИВЕРСАЛНИЯ
Мистерия витае около Иван Универсалния .
Иван Танев - Универсалния, син на бившия земеделски министър Георги Танев от правителството на Любен Беров, е заподозрян като лидер на група, източвала ДДС, пише "24 часа".
Наследникът на алкохолния бос Миню Стайков - Стайко, пък е на мушката при започналата във вторник операция “Захарно петле”. Двамата заедно с доведената дъщеря на ексмитническия шеф Христо Кулишев - Мила Георгиева, ръководили схема за източване на десетки милиони ДДС, твърдят антимафиоти, които разследват грандиозната афера.
По първоначални данни бандата работела от над 10 г. Само една от кухите сделки, направена като фиктивен внос на захар от Гърция в края на 2011 г. и началото на 2012 г., била за 36 млн. лева.Танев и Стайков-младши са в чужбина и полицията ги издирва. Иван, който е известен и с прякора Дебелия, бил от седмица в Лондон. Според МВР Стайко Минев пък вероятно пътува за “топлите страни”.Според разследващите Танев-младши и Стайко Стайков били основните организатори на престъпната схема и дърпали конците от чужбина. Техен помощник в източването бил Георги Цанков-Жоро Фантастика, който преди около 2 месеца се прочу с продажбата на 100 тона боб с червеи и паразити, които били напълно негодни за консумация.
В сделката, организирана по обществена поръчка на земеделското министерство и осъществена чрез БЧК, участвал и ексминистерският син Танев. Тогава стана ясно, че доставчикът на развалената храна за бедни Жоро Фантастика е местен координатор на партията на Меглена Кунева. Сред най-доверените лица на Универсалния у нас бил и шофьорът на Маргините Мравката.
Той често замествал шефа си и в командировки в чужбина.Според запознати с разследването фирми, източвали ДДС, имали картелно споразумение помежду си.Фирмата на Поля Пеева “Милки груп био”, търговците, задържани при акция “Захарно петле”, и шефове на фирми, търгували с месо и месни продукти, задържани вчера, били монополисти на пазара. Те си разпределили пазарния дял - съответно при производство и внос на палмово и сухо мляко, захар и месо, и неофициално се разбрали да подбиват цените. Всяка фирма работела отделно, но заедно образували монопол.
Според разследващи фирмите на Пеева източили към 50 млн. лв. ДДС от 2007 г. насам от сделки с търговия и внос на млечни продукти. Още в сряда, когато акция “Захарно петле” вървеше под пълна пара, вътрешният министър Цветан Цветанов намекна, че при операцията са задържани интересни лица, “като особен интерес ще предизвикат един бизнесмен и неговият син”. “Ще запознаем ОЛАФ с цялата операция по групата за източване на ДДС”, коментира вчера вътрешният министър Цветан Цветанов. Данните, които ще бъдат предадени, ще се използват и за последващи разследвания. Само вчера антимафиоти претърсили над 30 адреса в София, рано сутринта имало арести и в “Бояна".
Срещу заподозрените са използвани СРС-та, а от задържаните при захарната акция трима вече са с обвинения. 20-ина души, заловени при акциите “Униварселния" и “Захарно петле", са в арестите. Сред тях е и бившият шеф на “Спартак" (Варна) Добрин Добрев.
Издирваният повече от 6 години Иван Танев-Универсалния тихомълком е свален от сайта на Интерпол – твърди в. „България днес“. Изчезването на Танев от списъка с търсените с червена бюлетина от международната полицейска организация се превръща в истинска мистерия, тъй като службите у нас нямат официална информация за случващото се с него и дали е задържан – отбелязва изданието.
Запитана от вестника, говорителката на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че не знае Универсалния да е бил намерен. От международния отдел на Върховната касационна прокуратура обявиха, че нямат информация, и хвърлиха топката в спецпрокуратурата, които обещаха да проверят, но до приключването на броя отговор не постъпи.
Странното сваляне на Иван Универсалния от издирване идва само месец след като в някои медии се появи версия, че той се крие в държава от Близкия Изток, а на гости му е отишъл друг търсен персонаж – Георги Станоев – Жоро Бирмата. Снимката на Бирмата още фигурира в страницата с издирваните бандити. Не е изключено службите да пускат заблуждаваща информация, за да се раздвижат представителите на ъндърграунда, коментират бивши ченгета.
Иван е привършил парите – разкриват запознати. Преди той разполагал с огромни палати в няколко страни, спортни автомобили и скъпи часовници, но покрай изгнанието си пръснал богатството.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Орлин Хаджиянков .
сряда, 26 август 2020 г.
НИКОЛАЙ ЗЛАТЕВ
Николай Бареков публикува в блога си нова порция снимки на Бойко Борисов, за които твърди, че са с хора от силовата групировка СИК - Венцислав Стефанов, вицепрезидент на „Славия“ и БФС, Румен Николов-Пашата, Бойко Борисов, шеф на фирма „Ипон“, Николай Златев, председател на управителния съвет и изпълнителен директор на ТСБанк .
...
Името на скандално търговско дружество от началните години на прехода цъфна по време на заседанието по делото "Октопод" срещу бившата барета Алексей Петров в Специализирания наказателен съд (СНС). Съдът пристъпи към разпит на свидетелите. Сред тях бе Маргарита Балтова, съдружничка на починалия основен свидетел Георги Цветанов във фирма "Марком". Пред съдиите тя разказа, че се е запознала с Цветанов благодарение на брат си Николай Златев, бивш изпълнителен директор в обявената в несъстоятелност през 90-те Търговска спестовна банка. "Каза ми да участвам във фирмата и аз се съгласих. Не съм била управител на друго дружество", заяви Балтова.
...
Повече от пет години бяха необходими на следователите и прокурорите, за да формулират обвиненията срещу тримата бивши изпълнителни директори на ТСБанк Любомир Гибински, Николай Златев и Стефан Тодоров. Защо само те - при такова богатство от ръководни кадри, въртели се из висшите й етажи, е въпрос, на който могат да отговорят единствено магистратите. На 18 март 2002 г. тримата обвиняеми бяха изправени пред Софийския районен съд, за да отговарят по прословутия чл.282 от Наказателния кодекс за престъпления по служба. Според Софийска градска прокуратура, тримата изпълнителни директори са нарушили Закона за банките и кредитното дело (ЗБКД), наредбите на БНБ, устава на ТСБанк и единните й правила за кредитиране при отпускането на седем заема за Ровотел ЕООД, Компакт ООД, Арси бизнесгруп ООД, Черноморска технологична групировка АД и ТС Лизинг АД. Прави впечатление, че заемът на Арси бизнесгруп ООД и един от кредитите за ТС Лизинг АД, които фигурират в обвинителния акт, са погасени. Но прокурорите сигурно ще изтъкнат аргумента, че това е станало чак през ноември 1998 г. - две години след като банката е фалирала, а вземанията й са станали незабавно изискуеми. Какво е виновен длъжникът за това, че е взел дългосрочен кредит, а междувременно банката е фалирала и настоява незабавно да си прибере парите, законът не казва.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Иван Танев-Универсалния.
понеделник, 24 август 2020 г.
СИМЕОН КРАЛЕВ
Подпиране за милиони ."Крам комплекс" е основен получател на поръчки за укрепване, някои от които по-скъпи от километър нов жп път .
През всичките години една компания, силно свързана с Национална компания "Железопътна инфраструктура", винаги успява да остане под повърхността на скандалите около обществените поръчки на държавното дружество. Това е "Крам комплекс" - дружество, собственост на Симеон Кралев, баща на автомобилния състезател Пламен Кралев.
Компанията и производните й дружества са вторият основен играч след консорциумите на "Водстрой 98" по рамковото споразумение за строителни дейности от 2012 г., по което се работи с пари от държавния бюджет. Консорциумът "Жп строй", в който участват дружествата "СО Крам комплекс" и "Диана комерс - 1", е усвоил до момента по него 37 млн. лв. От сайта на Агенцията за обществени поръчки се вижда, че компаниите на Кралев - извън договорите по въпросното рамково споразумение, са получили поръчки за общо 46.6 млн. лв., финансирани от бюджета на НКЖИ (без еврофондове), като списъкът не претендира да е изчерпателен. В миналото съпругата на генералния директор на НКЖИ Милчо Ламбрев е работила в "Крам комплекс". Това обаче е било отдавна, по неговите думи - когато "бях никой, редови служител в железницата".
Работата по поръчки на НКЖИ сама по себе си не е проблем. Елементарно сравнение обаче показва, че за строителството на жп отсечката между Свиленград и турската граница, дълга 17 км и финансирана с пари по оперативна програма "Транспорт", са похарчени 70 млн. лв. без ДДС. Оттам излиза, че на километър за чисто нов жп път с показатели 160 км/ч са похарчени 4.1 млн. лв. От поръчки, които печелят компаниите на Кралев, излиза, че НКЖИ харчи 5.6 млн. лв. без ДДС за подпорни стени с дължина... 75 метра (което е 74.5 млн. лв на километър). Това е само един от многото аналогични примери. Укрепване на слабо място по жп линията излиза по-скъпо от това да построиш километър чисто нова. А като се събере всичко, излиза, че с парите от държавния бюджет държавната компания просто укрепва, вместо да строи далеч по-модерно и ефективно.
Компанията "Крам комплекс" влезе в полезрението на медиите след злополучния инцидент с фонтана на столичния площад "Славейков", където през 2005 г. 34-годишният Веселин Маринов умира от токов удар. През 1998 г. общинското дружество "Общински пазари" възлага на "Крам комплекс" строително-монтажни работи по ел. инсталацията на фонтана. През 2007 г. Софийският градски съд оправдава Симеон Кралев в качеството му на собственик на компанията за немарливост при изпълнение на задачата, причинила смъртта на Маринов. Другият признат за невиновен е Георги Зенгинов, управител на общинската компания. Единственият виновен по делото е Васил Каменов, изп. директор по онова време на "Пазари Теменуга" - дружеството, експлоатирало обекта. Той е осъден да заплати 1000 лв. глоба и 600 лв. разноски по делото. Върховният касационен съд обаче връща делото за ново разглеждане от друг състав на СГС. Мотивите на по-горната инстанция са, че по-долната инстанция е пренебрегнала заключенията на техническата експертиза, според която "вредоносният резултат е настъпил в резултат на неправилния монтаж на изпълненото декоративно осветление от нелицензиран изпълнител - "Крам комплекс", чието изпълнение подсъдимият като член на комисията е приел за извършено съгласно техническите изисквания и наредби за безопасност". В крайна сметка през 2011 г. делото приключва окончателно и единствената глоба от 1000 лв. остава за Васил Каменов.
Извън фонтана компаниите на Симеон Кралев, видно от сайта на Агенцията за обществени поръчки, назад през годините (от 2007 г. насам) са се занимавали основно с по-малки ВиК проекти. Основните общини, с които работят, са Столичната община (като работят и по три проекта на "Софийска вода"), Каварна, Тетевен, Костенец, Божурище, Пирдоп, Панагюрище, Казанлък, Долна Митрополия, село Мирково, като паралелно изпълняват малки проекти на НКЖИ. От 2010 г. инфраструктурната компания става основен възложител на "Крам комплекс".
Специалитетът на компанията е укрепване на жп пътя, изпълнение на заздравителни мероприятия, укрепване на жп насипи и заздравяване на земно легло и т.н. Една от поръчките, по която генералният директор на НКЖИ Милчо Ламбрев излиза с решение на 27 януари 2015 г., е за "неотложно укрепване на слабо място от км 55+025 до км 55+100 в междугарието Лакатник - Елисейна по втора жп линия". Т.е. трябва да се укрепят 75 метра. Проектът е по рамковото споразумение за строителни дейности от 2012 г. За изпълнител е избрано обединението "Жп строй", съставено от "Диана комерс - 1" и "СО Крам комплекс". Цената е 5.6 млн. лв.
През май 2015 г. за елиминиране на последствията от срутила се скална маса в междугарието Храбърско - Разменна в участъка от км 33+900 до км 34+070 (170 метра) по 6-а жп линия Волуяк - Гюешево и аварийно възстановяване на железния път консорциумът печели договор за 5.1 млн. лв. В края на 2014 г. с друго решение Ламбрев дава за изграждане на укрепителни и предпазни съоръжения на 880 метра 8.6 млн. лв. отново на въпросния консорциум.
С такива фрапиращи разлики в цените не е чудно, че договорите за укрепване са популярни и преди подписването на въпросното рамково споразумение. В края на 2012 г. ДЗЗД "Со Крам комплекс" печели поръчка за аварийно-възстановителни и строително-ремонтни работи от км 131+030 до км 131+150 в междугарието Самоводене - Велико Търново по 4-а жп линия Русе - Подкова за 4 млн. лв. без ДДС. В края на 2011 г. за заздравителни мероприятия в участъка от км 73+400 до км 73+900 от км 74+200 до км 74+400 (общо 700 метра) в междугарието Търнак – Аспарухово по 3-а жп линия "Крам комплекс" ЕООД получава 7.3 млн. лв. И т.н., и т.н.
Едно от обясненията е, че за целите на този тип ремонти е необходима пилотна машина, правят се дупки с арматура и бетон и т.н. Едновременно с това обаче, когато работата е под земята, нещата са по-сложни за проследяване. Обяснението на Милчо Ламбрев е, че цените са такива, тъй като укрепванията са правени "в трудни терени в Стара планина, до които трудно се стига", като с тези ремонти НКЖИ е успяла да спаси доста междугария. Проблемът според представители на строителния бизнес е, че НКЖИ дава изключително много пари за подобни дейности, които могат да бъдат използвани далеч по-ефективно - за нов жп път например. Който излиза очевидно доста по-евтин.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Николай Златев.
събота, 22 август 2020 г.
ВАЛЕНТИН ПАРАПУНОВ
ИНВЕСТИТОРЪТ НА “РУПИТЕ” СЕ ОКАЗА ГОЛЯМ ДЛЪЖНИК НА НАП.
Валентин Парапунов и съпругата му Костадинка от Петрич, които стоят зад спорния проект за къщи за гости в близост до минералните извори на “Рупите”, дължат 830 000 лв. на НАП. Данъчните няма как да ги съберат, тъй като фирмите, натрупали дълговете, са прехвърлени на подставени лица. Парапунови излизат на чисто включително чрез имотни врътки с терена в “Рупите”, на който сега ще строят, вместо да си върнат борча на държавата.
Имотът, на който инвестира Парапунов е придобит от него и от фирмата му “Силвия-Ком” ЕООД през 2006 г. за 1200 лв. и е с площ 11,9 декара. Още тогава в акта за прехвръляне е вписано, че той има ограничения за строителство – “курортни ресурси зона А. забранява се жилищно строителство и пром.строителство,геологопроучвателни дейност и др.”
Три години по-късно, през 2009 г. имотът е продаден на “Метал Груп Индъстри”, собственост на Атанас Божков. Неговата съпруга Доста Божкова е собственик на фирмата “Си 5 Трейд”, която на хартия се води инвеститор в имота на “Рупите”, макар че публично като такъв се изявява Валентин Парапунов. Предишното наименование на “Си 5 Трейд” е “Пепино” и до 2011 тя е била собственост на дъщерята на Парапунов – Силвия. За близостта на тази фирма с Парапунови говори и фактът, че през 2014 г. Силвия Парапунова й дарява недвижим имот в Петрич. Очевидно става дума за подставени юридически лица, които обслужват бизнес-интересите на семейството.
През 2011 г. “Метал Груп Индъстри” продава обратно същия имот на “Силвия-Ком” ЕООД за 9800 лв. Година по-късно “Силвия-Ком” ЕООД продава терена на “Силвия-Ком ЛТД” ЕООД. Ценният имот е ипотекиран в Уникредит Булбанк заедно с други имоти на фирмите срещу кредит от 1 милион евро.
По схемата “Гамишев”
Междувременно и двете фирми фалират, прехвърлени са на подставени лица и си сменят имената. “Силвия-Ком” ЕООД става “Сидеро” ЕООД, а “Силвия-Ком ЛТД” ЕООД става “Ли Ти Ди” ЕООД. Причината за този ход е прозаична: “Силвия-Ком” има 401 750,00 лв. дълг към НАП, а “Силвия-Ком ЛТД” дължи 429 702,00 лв. Сега тези дългове се водят несъбираеми, защото фирмите нямат имущество, с което да ги покрият. И двете фирми фигурират в списъците с длъжниците на НАП.
Както разкри по-рано Биволъ, депутатът от ГЕРБ Димитър Гамишев е използвал същата популярна сред длъжниците схема, за да се отърве от фирма с големи борчове към хазната. Схемата работи и до момента заради дупка в законодателството, която позволява да се прехвърлят фирми без удостоверение за платени данъци.
НАП вписва “Сидеро” ЕООД като длъжник без обезпечения през юли 2014 г, но няма данни да си е търсила активно борчовете. Активна е обаче банката, която си иска парите. Така се стига до публична продан на имота на “Рупите” от ЧСИ Виолина Тозева. В обявата за публичната продан (виж тук) изрично е посочено, че имотът попада в границата на защитена зона.
Преди да се стигне до публичната продан “Си 5 Трейд” пробва да придобие имота без пари като се конституира кредитор на “Силвия-Ком ЛТД”. Включването на подставената фирма като кредитор обаче е закъсняло, тъй като банката има предимство.
На търга се явява другата подставена фирма “Метал Груп Индъстри“. Тя придобива имота в началото на октомври 2015 г. срещу 24 000 лв. Сума, която е крайно недостатъчна за покриването на заема към банката, да не говорим за огромния дълг към хазната. След няколко дни “Метал Груп Индъстри” продава имота на “Си 5 Трейд”.
“Си 5 Трейд” разделя терена на 4 по-малки имота и успява да им промени статута от земеделска земя на терен за застрояване по бързата процедура. Решението на Общински съвет – Петрич за промяна на предназначението и ПУП-ПРЗ на имотите е гласувано декември 2015 или само два месеца, след като фирмата придобива терените. Впоследствие “Си 5 Трейд” си вади строителни книжа да вдигне 15 къщи за гости, заведение и басейн. Защитеният статут на терените явно не се явява пречка за мащабното строителство.
Изводът от тази кратка имотна и дългова сага е, че ако държавните институции работеха, сега имотът можеше да е държавна собственост, а инвеститорът Парапунов да си изплаща дълговете, вместо да строи хотелски комплекс в защитената зона.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Симеон Кралев.
петък, 21 август 2020 г.
ДИМО КРЪСТИНОВ
Нота на британското посолство в София до МВнР от 12 април 2000 г., съобщава, че оръжейният търговец Атанас Самсарев е замесен в доставки на оръжие за Ирак и покупки на нефт от Ирак чрез компаниите "Елмаз 24" и "Сапфир ООД" и нарушава ембаргото. Самсарев е бил преводач от арабски език на Тодор Живков и съветник в правителството на Жан Виденов.
Британското посолство съобщава и хората, с които Самсарев работи - д-р Димитър Събев, Димо Кръстинов, Чавдар Чернев и Атанас Ангелов, замесени в доставка на оръжие за Етиопия.
Управител на Елмаз 24 е Димо Кръстинов - име, което доста години по-късно ще стане емблематично, когато се говори по темата кой дърпа конците по време на 23-годишния преход.
Кръстинов е бивш служител на Първо главно управление на ДС (външно разузнаване), който, след като напуска системата, развива многообразен бизнес. В дружеството София Делта например той е съсобственик заедно с друго бивше ченге - Евстати Гюров. От своя страна за Гюров се знае, че е работил по линия на ДС в 5-о РПУ и IV управление на ДС (икономическо направление), а след началото на прехода попада и в списъка на кредитните милионери.
Освен с Гюров Кръстинов развива съвместна дейност и с Чавдар Чернев - друг виден представител на старата МВР-школа. Те са заедно в София Делта и АБМГ (Американо-българска медицинска група). Чернев също е от сой - баща му Антон е дългогодишен шеф на отдел в Трето управление на ДС, брат му Тихомир е главен секретар на Агенция Митници в правителството на НДСВ.
„Галчев инженеринг груп“ АД е строително дружество, в което освен двамата съдружници в БД турс участие имат още четирима българи. Най-любопитното е, че сред тях фигурира 56-годишният софиянец Димо Кръстинов. Той и Манфред Дийл имат още една обща фирма - Европринт-България ООД, регистрирана през 1997 година. Освен съдружник на Дийл и Галчев, през 90-те години Кръстинов е бил колега на главния секретар на МВР Бойко Борисов и на Румен Николов-Пашата, един от босовете на СИК. През 1995 г. Кръстинов, Борисов и Николов стават членове на съвета на директорите на акционерно дружество Интербулпред АД, показва архивът на Държавен вестник. Според наличната информация в компютърната база данни Делфи, фирмата се води за действаща и до момента. Въпреки че свързани с нея съобщиха, че тя е престанала да съществува още през 1997 година.Архивът на Държавен вестник сочи още, че Кръстинов е съдружник или съакционер в още над десет фирми. В повечето от тях участват бившият депутат от ДПС Максим Димов и бившият посланик на България в Турция Виктор Вълков.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Валентин Парапунов .
вторник, 18 август 2020 г.
ИВАН ДРЕМСИЗОВ
Иван Дремсизов е роден на 10 февруари 1945 година в Дряново. Завършва Дряновската гимназия, а после право в Софийския университет "Свети Климент Охридски" и Външно-търговската академия в Москва. Работи в СО "Рудметал" и четири години в българското търговско представителство в Египет. Иван Дремсизов е вицепрезидент в ръководената от Илия Павлов Мултигруп
Босът на „Мулти“ и Дремсизов са заедно още от зората на създаването на групировката. Преди 10 ноември 1989 г. Иван Дремсизов е на висока позиция в една от държавните фирми за търговия с метали. След промените решава заедно с колеги да се захване с частен бизнес. Така става и контактът с Илия Павлов. По това време бившият борец вече създава империята си „Мултигруп“, която в началото на прехода е сочена за държава в държавата. Първата стъпка на Павлов е създаване на швейцарското „Мултигруп – Цуг“.
През 1992 г. е регистрирано и дружеството „Мултигруп България“. В него основният пакет акции се държат от Илия Павлов, но минимален дял има и Иван Дремсизов. Чест, която босът на „Мулти“ не оказва на много хора, припомнят запознати с бизнеса на Павлов. Впоследствие Дремсизов е избран и за вицепрезидент на групировката заедно с бвшия шеф на Шесто управление на ДС Димитър Иванов. Отговорност на Дремсизов е бизнесът с метали чрез дъщерната фирма „Интерстийл“, , ръководена от самия него, става ясно от медийни публикации в миналото.
По това време основната дейност на „Мултигруп“ е да търгува с държавни предприятия. Фирми на групировката стават доставчици на суровини, а впоследствие купуват и препродават готовата продукция. Схемата „вход – изход“ не е измислена от Илия Павлов, но е факт, че в България тя беше приложена особено успешно и донесе значителни печалби на „Мултигруп“. При тази схема частната компания монополизира доставките на суровини, горива и консумативи за държавното предприятие, като заедно с това получава възможност да реализира и голяма част от продукцията му. Дори дейността на държавната фирма като цяло да е печеливша, печалбата остава във фирмата посредник, а не в производителя. Типичен пример за подобна схема на „Мулти“ са отношенията между фирмата на групировката „Интерстийл“ и металургичния комбинат „Кремиковци“ в годините преди неговата приватизация. Девизът на групировката беше: „Сложи ръка на входа със суровините и ще разполагаш с крайния продукт на пазара.“ Тази схема нанася трайни щети за държавните дружества, тъй като посредникът не се интересува от инвестиции в тях“, твърди в свое разследване от 1999 г. за възхода на „Мултигруп“ вестник „Капитал“.
Както се посочва в едно от разследванията на вестник „Капитал” за „Мултигруп“, според високопоставен служител на групировката „Интерстайл“ е внасяла около 350 000 тона коксувани въглища годишно и около 500 000 тона желязна руда за комбината, като общият обем на тези операции по данни на групировката е бил около 150 млн. щатски долара годишно.
Иван Дремсизов е управител на „ИНЕКС АГРО" ООД . ИНЕКС АГРО ООД е семейна компания, регистрирана през 2006 година година с основен предмет на дейност отглеждане и преработката на плодове – сливи и ябълки. Дружеството притежава собствени конвенционални и биологично отглеждани насаждения в полите на Стара планина, в землищата на с. Славейково и с. Скалско, общ. Дряново. Насажденията са създадени в периода 2006 – 2009 година като по-голямата част от тях се напояват посредством система за капково напояване. За дряновеца Иван Дремсизов мечтата за подредена и екологична овощна градина започва със засаждането на 60 декара сливови насаждения и 25 декара ябълкови дръвчета. От тогава до сега в землищата на Славейково и Скалско той има вече 365 декара с овощни дръвчета.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Димо Кръстинов.
събота, 15 август 2020 г.
РУМЯНА ЖЕЛЕВА
сряда, 12 август 2020 г.
НИКОЛАЙ ТАКОВ
МАКСИМ ДИМОВ
Олигарсите: Максим Димов - бекстейдж политика
вторник, 11 август 2020 г.
ИЛИЯ ЗЛАТАНОВ
Точно преди година човек със сериозни юридически проблеми около
бизнеса си е попаднал на хора, готови да му помогнат. Приятел го е завел в
столичен ресторант, но в недостъпна за посетители част от него, за да се види с
някого във връзка с “помощта”.
В заведението с огледални стъкла, охранявано от полицейска
патрулка и камери, той е бил представен на един “сериозен човек, влиятелен,
малко е скъпчия, но ще помогне”.
Това, което следва нататък, води до разследване на
Антикорупционния фонд, публикувано днес. Всичко започва с разказа на
засегнатия.
"Осемте
джуджета" и двама герои
След срещата в ресторант “Осемте джуджета” бизнесменът разбира,
че представеният му адвокат Петьо Петров всъщност е бившият шеф на столичното
следствие, познат повече с прякора си Петьо Еврото. С този прякор той е
споменаван и на заседания на Висшия съдебен съвет - орган, който е отказвал да
образува дисциплинаторно производство срещу него при напускането му през 2015
година.
В предложението за помощ на бизнесмена активно се включва и
съпругата на Петров, Любена Петрова. С предишната си фамилия Павлова тя е
позната като организатор на протестите от 2015 г. против председателя на
Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов и правосъдния министър Христо Иванов
с гражданско сдружение, наречено “План Б”.
Адвокат Петьо Петров беше търсен без успех на публично обявения
си телефон, не отговори и на изпратените му съобщения.
Малко преди помощта от
приятели и малко след нея
Две години преди срещата в ресторант “Осемте джуджета”
най-големият производител на асансьори в България - групата фирми “Изамет”, -
се намира в открита война между съдружниците, баща и син Златанови. Конфликтът
ескалира, започват юридически спорове, има и инциденти с участници. Започват
сигнали и жалби до институциите, от които няма резултат. Предмет на споровете
са фирми със сериозни обороти и печалби, атрактивни недвижими имоти в София и
цялата страна, много фирмени автомобили и банкови сметки в България и
Швейцария.
“В “Осемте джуджета” се уговорихме да делим с Петров половината
от “върнатото” от моите активи”, казва 73-годишният основател, мажоритарен
собственик и управител на фирмите Илия Златанов.
Една година по-късно обаче
ситуацията не е точно такава.
В момента Златанов е обявен за международно издирване и се
намира в страна, която не иска да обявява. Повечето активи - фирмени дялове,
недвижими имоти, автомобили и банкови сметки, - са запорирани със запис на
заповед, подписан в полза на Любена Петрова. Четирима от семейството на
Златанов са с обвинения.
Това, което е “върнато” на Илия Златанов, е само иззетото от
трезори на неговите “противници” злато за над 4 милиона лева. Но той твърди, че
веднага след полагането на подписите под протоколите за връщане, още на
паркинга на Специализираната прокуратура, това злато се е озовало в багажника на
Любена Петрова и оттогава той не го е виждал.
Антикорупционният фонд се свърза с една от адвокатките на
Златанов, които са му били препоръчани в "Осемте джуджета". Тя се
съгласи на среща, на която да коментира темата, но не дойде в уговорения ден и
спря да отговаря на телефона си. Коментарът на другата адвокатка беше, че
обяснения би дала само на компетентен орган.
Специализираната
прокуратура
Историята на правния конфликт около групата фирми “Изамет”
предлага шокираща разлика “преди” и “след” срещата в “Осемте джуджета”. Целият
сюжет може да бъде проследен документално. Няколко дни след срещата препоръчани
от Петров адвокати изготвят и подават сигнал за изнудване на Илия Златанов, а
още на следващия ден подателят на сигнала е разпитан в следствието. Две седмици
по-късно, на 19 юли 2019 година, прокуратурата вече официално съобщава за
арести, обиски и изземвания от организирана престъпна група за изнудване, в
която са и четирима души от семейството на Златанов - участници в многогодишния
конфликт. Синът му Явор е арестуван.При арестите и изземванията са задържани
скъпи автомобили, а от банкови трезори са иззети над половин милион евро в брой
и 35 килограма злато, оценено на над 4 милиона лева.
Това, което няма да прочетем в съобщението на прокуратурата, е,
че няколко дни преди това, в офиса на препоръчаните от Петьо Петров адвокати,
Илия Златанов подписва запис на заповед без право на протест за близо 3 милиона
лева в полза на съпругата на Петров, Любена Петрова. В документа липсва
информация за какво се дължат тези пари.
“Подписвах като селски
кмет”.
Самият Златанов признава, че е подписвал огромно количество
документи, без да прегледа обстойно какво му дават адвокатите. Уговорките между
Златанов и Петров междувременно се променят - те вече искат да им бъде прехвърлено
всичко, като го оставят за управител на фирмите до неговото пенсиониране.
След като подписва, но не получава върнатото злато, Златанов
разбира, че уговорката от “Осемте джуджета” няма да се спази. След нови срещи и
заплахи, включително за живота му и за този на сина му, който е на хемодиализа
и с мярка за неотклонение, той подписва всичко, което искат от него и спешно
заминава в чужбина. Започва да се свързва с журналисти, сменя адвокатите си и
подготвя сигнали до европейски институции. На негова страна вече е и дъщеря му,
която е била задържана при миналогодишните арести.
Охранители, полиция,
прокуратура
Свидетелствата на Златанов пред Антикорупционен фонд включват не
само истории за неволите на семейството, но и разказ за неформалния
"офис" на Петьо Петров, където бизнесменът е ходил многократно през
последната една година. “Там често изчаквах да излезе тогавашният шеф на
Специализирана прокуратура Димитър Франтишек Петров, както и заместник-главният
прокурор Борислав Сарафов”, казва Златанов. Пред офиса постоянно има патрулка
на МВР и частни охранители, блиндирани лимузини, много охранителни камери и
малко клиенти.
Проверка на Антикорупционния фонд показва, че патрулка пред
“Осемте джуджета” в момента няма, но улицата се охранява от джипове на “Делта
гард”, които са и охранителите на двата асансьорни завода в Дупница и София.
При едно от посещенията в “Осемте джуджета” от иначе затворения заради
карантината ресторант излиза лично собственикът на “Делта гард” Димитър Спасов
- Каратиста, с охрана.Същата охранителна фирма не допуска Златанов и неговите
представители до заводите, въпреки че той е вписаният управител на дружествата
и обжалва подписаните под заплаха документи. Сигналите до полицията в Дупница
за нарушение на закона за частната охранителна дейност са оставени без отговор.
Собственикът на “Делта гард” Димитър Спасов, е от малкото
участници в тази история, който отговори на имейлите с покана за интервю. Но
отговорите съдържат само контравъпроси и намеци за платени действия от страна
на Антикорупционния фонд.
От Специализираната прокуратура също отказаха коментар с
аргумент, че се води досъдебно производство и те не биха желали да разкривват
информация.
Юридическият прочит на документацията показва част от видимите
нередности - изненадващата скорост, с която прокуратурата е действала, съчетана
с липсващи документи, нотариални вписвания извън кантори и в извънработно
време, както и с липсващи подписи под протоколи.
Според длъжностни лица в търговския регистър, има и липси на
отразване на нотариалните заверки в електронния регистър на нотариусите.
Отделно, предоставената от Златанов SMS кореспонденция със замесени лица
съдържа информация за възможно влияние върху институции като МВР и
прокуратурата, които изискват проверка в дълбочина.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Максим Димов .
понеделник, 10 август 2020 г.
ЙОРДАН КАНАЗИРЕВ , НИКОЛАЙ КАЛОЯНОВ , КОСТАДИН КАЛОЯНОВ
Офшорка краде завод от ОББ и Булбанк.
Обединена българска банка и УниКредит Булбанк предупредиха за опит за кражба на завод, чието изграждане са финансирали, чрез офшорна компания.
Става въпрос за завода за гипсови изделия "Техногипс", собственост на "Балканстрой", който е бил построен с кредит, обезпечен със залог на цялото търговско предприятие на "Техногипс" и на отделни негови активи.
След като длъжникът спира да превежда вноските си по заема двете банки предприемат действия по принудително събиране на кредита. Паралелно с тях офшорката "Инвенто Бизнес Корп.", регистрирана на о-в Тортола (Британски вирджински острови), с капитал $100 и представлявана от човек, участвал в управлението на фирми от групата на „Балканстрой" АД, предприема координирани с длъжника действия, които препятстват законосъобразното удовлетворяване на банките от заложеното имущество.
"Установяваме прилагане на добре позната схема да се използва анонимността на офшорни компании при опит за ограничаване и практическо обезмисляне на законовите права на кредиторите. На 09.02.2015 г., в 11.22 ч. в Централния регистър на особените залози в полза на офшорната компания ИНВЕНТО БИЗНЕС КОРП е вписан залог върху всички движими вещи, машини и съоръжения на „ТЕХНОГИПС" ЕАД за сума от 60 милиона лева. Четири часа по-късно, в 15.37 ч. същия ден, офшорната компания пристъпва към продажба на заложеното имущество, което длъжникът й предава незабавно и доброволно. За разлика от услужливото поведение на длъжника към офшорната компания, на двете банки е отказан достъп до заложените активи", се казва в съобщение на банките.
"Случаят показва явен стремеж за отнемане възможността на кредиторите да се ползват от предоставената им от закона защита, като съществува риск да се проведе процедура по продажба на заложените активи без реално разгласяване, ред и правила за участие, с което имуществото да се продаде на предварително определен единствен облагодетелстван купувач. Според пазарна оценка от декември 2014 г., заложените движими вещи имат стойност от над 30 милиона лева. „ОББ" АД и „УНИКРЕДИТ БУЛБАНК" АД считат, че евентуалната им продажба на стойност, занижена спрямо тези нива, ще бъде явен опит за нарушение на закона и увреждане на интересите на кредиторите на дружеството. Банките няма да допуснат подобни нарушения на закона и с всички допустими от него средства ще защитават правовия ред и законните си интереси", допълват те и обясняват, че дават публичност по случая, за да обърнат внимание на другите кредитори на фирмата от групата на "Балканстрой" да следят внимателно поведението и действията на своите длъжници, с оглед своевременно предотвратяване и недопускане на подобни противозаконни действия.
"Техногипс" се управлява от Йордан Иванов Каназирев, Костадин Георгиев Калоянов и Николай Георгиев Калоянов. Едноличният собственик на дружеството е "Балканстрой инженеринг груп", управлявано от същите трима души. 79.885% от акциите в "Балканстрой инженеринг груп" са собственост на ""Балканстрой груп холдинг", а по 6.705% имат тримата управители. Тримата притежават по 33.33% от холдинга.Завод "Техногипс" е построен през 2007 г. и пуснат в експлоатация през 2009-а.Намира се в с. Ковачево, община Раднево, област Стара Загора.
ЗАЛЕЗЪТ НА ЕДНА ИМПЕРИЯ! Бизнесмените Калоянов и Каназирев губят пореден имот – ЧСИ продава за 1 754 355 лв. 98 дка край Разлог.
Разложките бизнесмени Костадин Калоянов, Николай Калоянов и Йордан Каназирев губят поредното си недвижимо имущество. Съдия-изпълнител обяви на публична продан имот, собственост на фалиралата им фирма „Балканстрой“ за 1 754 355 лв. Имотът представлява горски територии в местността Попада край Разлог, с обща площ от близо 98 дка. Той е придобит от фирмата през 2006 година, а понастоящем е собственост на друга от плеядата фирми на разложките бизнесмени „Балканстрой Груп Холдинг“. Върху имота е учредена договорна ипотека в полза на мощна софийска фирма.Това е втората публичната продан на имота. Първия път той бе оценен за малко над 2 млн. лв., но купувач така и не се намери.Не е тайна, че фирмите на Калоянов и Каназирев имат огромни задължения към банки и голяма част от притежаваното имущество е обект на публични продажба. Заради дългове те загубиха и перлата на хотелите в Разложко – „Катарино“. Луксозният хотел премина в ръцете на банката кредитор и преди около две години бе купен от благоевградския бизнесмен Иван Чапов.Срещу фирмите им през последните години са се водили десетки дела от служители за неизплатени заплати. Те са атакувани многократно в съда и от фирми подизпълнители също за неизплатени суми по договори.Само преди два месеца фирмата на Йордан Каназирев „България Холидейз“ ЕООД стана пък обект на прокурорска проверка. Срещу нея се води разследване за самоуправство. То стартира след извършена полицейска проверка по жалба на собственик на апартамент в комплекс „Пирин голф“ край Разлог, при която бяха установени данни за извършване на нерегламентирани дейности, касаещи снабдяване и продажба на електроенергия в комплекса.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Илия Златанов .