понеделник, 25 януари 2021 г.
КРАСИМИР МИТЕВ
През 1992 г. Красимир Митев и Лукан Луканов регистрират Астера АД с капитал, разпределен 50% на 50%. През 1996 г. Астера АД чрез АП става собственик на 67% от капитала на Арома АД и впоследствие чрез апортна вноска на машини и оборудване увеличава участието си в капитала на 98,5%. До днес г-н Митев не е продавал или прехвърлял собствеността си в двете дружества. От 2000 г., чрез поредица от незаконосъобразни документи (отменени впоследствие от съда), Луканов завладява Арома АД, еднолично управлява и чрез свързани дружества (като Синел АД, Теси ООД и Астера козметикс АД) прехвърля активи и средства.
Схемата на ограбването се реализира чрез използване на празноти в закона и „съмнителни“ действия на държавни органи и служители и чрез БФБ, твърди Митев.
За да възстанови правата си на собственост в двете дружества (Aстера АД и Арома АД), Красимир Митев завежда съдебни дела по оспорване на решенията на ОС, касаещи обезсилване на неговите акции, членството в СД, промяната на устава на дружеството и увеличението на уставния капитал. Към настоящия момент с влезли в сила решения на съда от 2003 г. до 2005 г. всички гореспоменати решения на ОС на Астера АД са обявени за незаконосъобразни и са отменени. Вместо това да доведе до възстановяване пълните права на собственост на г-н Митев, Луканов и свързани с него лица и компании реализират сделки, водещи до прехвърляне на активите и заличаване на Астера АД. Основна заслуга за осъществяване на тази схема имат „съмнителните“ действия и бездействията на ръководителите на ЦД и КФН. Ключови за това са действията на зам.-председателя на КФН г-жа Димана Ранкова и на прокуриста на ЦД г-жа Цветелина Бондаренко, които първоначално позволяват незаконосъобразното отписване на Арома АД от БФБ, а впоследствие и независимо от безспорния статут на Арома АД като публична компания (потвърден с влязло в сила Решение № 991 на ВАС – петчленен състав от 05.11.2003 г., и признат първоначално от тях във водената между страните кореспонденция) позволяват извършването на прехвърляне на акции като налични извън борсата, при това с наложен върху тях запор с Определение № 197 от 06.03.2003 г. на ВКС. Като доказателство за това е фактът, че на БФБ няма регистрирана сделка по продажбата на акции на Арома АД, собственост на Астера АД (98,5%).
За действията на горепосочените лица многократно е сезирана Прокуратурата. Това е основната причина за възникналия в момента скандал с акциите на Арома АД на БФБ. Вместо изпълнение на съдебните разпореждания двете институции, показвайки „съмнителна“ подкрепа към другата страна, без правен интерес и законово задължение, предприемат действия по обжалване на тези съдебни актове и сезиране на държавни институции (ДАНС, ВСС, ВКП и др.).
Действията на държавни институции обезсмислят решенията на съда, с което практически възпрепятстват правосъдието и лишават инвеститора от единствената гаранция за бизнеса, а именно защитата на собствеността чрез правосъдие, или защо се налага искането за обезпечителна мярка, каза Красимир Митев.Върховният касационен съд потвърди решение на Софийския апелативен съд и възстанови правата на бившия собственик на "Астера холдинг" Красимир Митев. През 2000 г. общото събрание на "Астера" обезсили акциите на Митев. Първоначално съдружници в "Астера" бяха Лукан Луканов и Красимир Митев. Двамата чрез това дружество приватизираха "Арома" със заем от ЕБВР. Впоследствие те се скараха и разделиха. Луканов стана собственик на "Арома", а Митев придоби "Рубелла"-Рудозем. Двамата водят множество дела.
След всичко това през 2002 г. "Астера холдинг" се вля в "Теси". Същото дружество държи 40% от "Рубелла", а Митев чрез офшорната си компания "Ардани" притежава останалите.
"Съдът присъди на Митев полагащите му се 96 000 акции", съобщи за в. "Сега" адвокат Стефан Йовков, който представлява "Теси". По думите на Йовков акционерите на "Теси" вече са предприели необходимите стъпки, за да впишат като съакционер със съотвентия дял от капитала Митев. Йовков припомни, че през 2002 г. съдът обяви "Рубелла" в ликвидация заради подправени учредителни документи. През миналата година Митев купил чрез подставена фирма дружеството в ликвидация за "смешната сума от 1000 лв.", твърдят от "Теси".
Решението на съда не се отнася до казуса с "Рубелла", а за правата върху акциите в "Астера", подчерта адвокатът.
Прокуратурата пусна списък с имена на богати българи, открит в дома на арестуваните братя Бобокови.
Става дума за ръкописен списък на гърба на някаква снимка, иззета при претърсванията в къщите и офисите на Атанас и Пламен Бобокови.
В първите три реда на този списък се отброяват "убити бандити", живи и зад граница, както и две числа 70 и 62, като зад второто има съкращение "в Б-я", което означава в България.
Това е списък на 3 млрд. лева, разпределени между 45 души. Правен е вероятно през 2002 – 2005 г. по времето когато Кобургготски беше премиер от полското седмично списание Wprost, което определяше 100-те най-богати в Източна Европа по онова време. В този списък името Красимир Митев , собственик на "Астера Холдинг" и на "Рубелла" стои срещу сумата 45 млн. лв.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Димитър Джамов
Няма коментари:
Публикуване на коментар