сряда, 17 март 2021 г.
ПЕТЪР ПЕТРОВ - АМИГОСА
На пет години затвор и глоба в размер на 25 000 лв. бе осъден Петър Петров-Пепи Амигоса. Той бе признат за виновен в прането на близо 99 млн. лева. По другото обвинение – за организирана престъпна група Амигоса получи три години зад решетките. Цвета Манавска бе осъдена на три години условно. Делото срещу нея се води задочно, тъй като избяга зад граница преди години. Софийският градски съд (СГС) оправда и по двете обвинения другите двама подсъдими – братята Дойчин и Димитър Мирянови.
По това дело подсъдим бе и обявеният за контрабандист №1 у нас Иван Тодоров-Доктора, но той бе застрелян преди повече от три години. От присъдата стана ясно, че СГС смята и него за активен участник в престъпната схема.
Случаят "Амигос-3"
Според обвинителния акт в периода 1997-2002 г. групата е "изпрала" с фалшиви документи близо 99 млн. нови лв., придобити от контрабанда и източване на ДДС.
Разплитането на аферата започна след неуспешния бомбен атентат именно срещу Иван Тодоров на 18 април 2003 г. и последвалия "яхтен скандал" около снимките на Доктора и Петър Петров с бившия финансов министър Милен Велчев, бившия транспортен министър Пламен Петров и с ексдепутата от "Новото време" Мирослав Севлиевски.
На 21 май с.г. директорът на Агенцията за финансово разузнаване (АФР) информира депутатите от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред към 39-ото Народно събрание, че през 1999 г. срещу финансово-брокерската къща "Амигос - 3" е започнала разработка за изпиране на 150 млн. щ. долара. Тя е приключила през 2002 г. и материалите са предадени на прокуратурата. Фирмата е собственост на Петър Петров-Пепи Амигоса и на братята Дойчин и Димитър Мирянови, които пък са съдружници с Иван Тодоров-Доктора в "Източни финанси".
В средата на юни 2003 г. стана известно, че изпирането на милионите е ставало чрез три фантомни дружества - "Едиадис" ЕООД, "Куори" ЕООД и "Нортхайм" ЕООД, които са регистрирани с фалшиви документи. Фирмите са управлявани от служителката на "Амигос - 3" Цвета Манавска, която с фалшиви пълномощни е успяла да прехвърли в чужбина "препраното" и е изчезнала зад граница.Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) отне собственост от Петър Петров-Амигоса на стойност 2 142 369 лева. Това стана с влязло в сила решение на Софийски апелативен съд.
Петров, който е известен като един от най-големите финансови играчи на прехода, е с присъда по наказателно производство за пране на пари в особено големи размери. Той е признат за виновен за това, че е извършил повече от две сделки със средства, за които е знаел, че са придобити чрез престъпление.
Отнетото имущество включва парцел с площ от 1 690 кв.м. в местността "Киноцентър-Бояна", лек автомобил "Пежо", гаражна клетка в кв. Лозенец, дружествени дялове и суми по банкови сметки.
Съдът е установил, че посоченото имущество е придобито в резултат от престъпна дейност, поради което същото подлежи на отнемане.
Делото срещу Петров е започнало през 2012 г., като на първа инстанция е уважен част от иска на тогавашната Комисия за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, но на втора инстанция съдът е уважил целият иск.
Съдружникът на покойния Иван Тодоров - Доктора тогава бе обвинен за "пране" на 99 млн. лв. и ръководене на организирана престъпна група за контрабанда на цигари през Македония, в която приживе участвал и застреляният през 2006 г. Доктора.
През 2012 г. Софийският градски съд осъди Амигоса на пет години "лишаване от свобода", но присъдата бе намалена на три години от Софийския апелативен съд. Тя дойде след четирикратно отлагане на процеса.
През март 2011 г. Софийският районен съд осъди на 4 години затвор Амигоса, че е опитал да присвои 500 000 евро (около 1 млн. лева).
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Борислав Сарандев .
Няма коментари:
Публикуване на коментар