сряда, 28 септември 2022 г.

СТАНИСЛАВ ПЕТКОВ И ПЕТЪР ПАПУРКОВ

Станислав Петков и Петър Папурков са съсобственици на динамично развиващите се компании от Спарки Груп. Официално Станислав Петков е гражданин на Федерална Република Германия.

Участия във фирми: Спарки Груп, Приста Парк Резидънс, Чифлика Холидей Вилидж

Участия в публични компании: Спарки Елтос около 38% за около 8 800 000, Спарки Русе около 40% за около 9 200 000

Спарки Груп АД е продало 1 692 095 броя акции, или 12.09% от капитала на Спарки Елтос АД, Ловеч, съобщиха от БФБ-София. Сделката е с дати на сетълмент в Централен депозитар АД - 5 и 6 ноември 2007 година. В резултат на промяната Спарки Груп притежава вече 9 443 995 броя гласове в общото събрание, или 67.46% от капитала на Спарки Елтос АД, и упражнява правота на глас пряко, а не чрез контролирани лица. Нетните приходи от продажби на ловешкото предприятие на електроуреди за деветте месеца на тази година възлизат на 49.232 млн. лв., а това представлява ръст от 50 на сто спрямо същия период на предходната година. Разходите по икономически елементи се увеличават с 33% до 41.735 млн. лева. Така печалбата от дейността възлиза на 6.221 млн. лева.

Ловешкият завод за електроинструменти „Спарки Елтос“, който не работи от миналата година, официално влезе в процедура по несъстоятелност. С решение на Ловешкия окръжен съд от миналата седмица компанията е обявена в неплатежоспособност, а за начална дата е определен 31 декември 2018 г. Самото дело беше образувано по молба на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ заради неизплатени заплати на работниците, но най-големият кредитор е държавната Българска банка за развитие (ББР), която има да получава 88.7 мнл. лв. от предприятието.

Дългове и кредитори

Искането на Главната инспекция по труда за обявяване на компанията в неплатежоспособност е заради начислени и неизплатени заплати на работниците, като общата дължима сума от април до август 2019 г. е 2.1 млн. лв. Най-големи обаче са дълговете на компанията към ББР, която е присъединен кредитор по делото. В последните отчети на „Спарки Елтос“ липсваше подробна информация за дължимите суми, но от решението на съда става ясно, че държавната банка има да получава 45.3 млн. евро, или 88.7 млн. лв., по общо осем кредита, отпуснати между 2008 г. и 2017 г. (единият от тях в синдикат с базираната в Русия Международна инвестиционна банка). За последен път компанията е направила някакво плащане към ББР (16 хил. евро) през октомври 2018 г.

Направените съдебно-счетоводни експертизи показват, че общите задължения на „Спарки Елтос“ към кредитори са в размер на 106.4 млн. лв. Това включва свързани предприятия, банки, доставчици, данъчни власти, Национален осигурителен институт и т.н.

Непреодолими затруднения

Спирането на плащанията по задълженията към различни кредитори от 2018 г., включително към най-големия ББР, показва, че финансовите затруднения на компанията са трайни и не могат да бъдат преодолени, смятат магистратите. Това е и причината съдът да обяви „Спарки Елтос“ в неплатежоспособност и да открие производство по несъстоятелност. Като начална дата на неплатежоспособността е определен 31 декември 2018 г., когато вземанията на най-големия кредитор са станали изискуеми и длъжникът не е бил в състояние да обслужва дълговете си. Съдът е допуснал също обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото, а за временен синдик по предложение на ББР е назначен Елин Топалов. Първото събрание на кредиторите е определено за 5 август 2020 г. Компанията

Предприятието на практика не е работило на печалба повече от 10 години, като натрупаната към края на 2019 г. загуба е 57.4 млн. лв. Приходите на компанията миналата година спаднаха наполовина до малко над 8 млн. лв. По данни от АПИС към май 2020 г. осигурени се водят около 40 души спрямо повече от 500 души в края на 2018 г. Мажоритарен собственик с 87% е „Спарки груп“, в която по 50% си поделят Станислав Петков и Петър Барбуков. По-рано тази година ББР пристъпи към принудително изпълнение и активите бяха обявени за продан за близо 63 млн. лв. от частен съдебен изпълнител, но впоследствие търгът беше прекратен.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Ангел Батаклиев.

Няма коментари:

Публикуване на коментар