четвъртък, 15 декември 2022 г.

СИМО КАСАБОВ

Пловдивски предприемач е арестуван, след като вчера е нанесъл тежък побой на съпругата си заради патологична ревност. Днес на брифинг зам. районният прокурор Атанас Илиев разкри подробности за случая без да оповести самоличността на насилника. По информация на TrafficNews това е 44-годишният Симо Касабов. Мъжът е следял цялото си семейство, чрез инсталирани приложения на телефоните им за подслушване и показване на местоположението. Той редовно ги заключвал в дома си без тяхното съгласие. Има данни и за чести сигнали и побои. Причината била патологична ревност.

Снощи бизнесменът се върнал у дома и заварил съпругата си да говори по телефон, който не е виждал и съответно на него не е поставен софтуер за подслушване и следене. Започнал е да я бие с тенис ракета. В следствие на побоя жената има множество хематоми, фрактура на две ребра, скъсан далак, спукано тъпанче. Жертвата някак си успяла да избяга от апартамента, а нейни приятелки я откарват в болница. За щастие, децата не са станали свидетели на побоя.

Състоянието на жената е тежко, направена ѝ е операция за премахване на далака, съобщи прокурор Илиев. Оказва се, че докторът, който прегледал пострадалата в болницата, я познава. През 2018 тя отново е приета с травми от същия доктор и тогава му казала, че е паднала по стълбите.

Симо Касабов е арестуван и предстои мярката му да бъде удължена на 72 часа с постановление на прокуратурта. Касабов е родом от родопското село Змеица. Той е и сред учередителите на партията на Цветанов.

Той има шест фирми, които се занимават с консултантска дейност, внос и износ, производство, преработка и търговско представителство и посредничество, производство на електрическа енергия, течни, твърди и газообразни горива, а също така и с покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба, внос и търговия с козметични продукти. Той е доста заможен и обича да парадира с материалното си състояние. Пред близките си обичал да се фука, че отдавна е милионер. Неотдавна си бил купил часовник за 22 000 евро.

Семейните снимки в социалните мрежи показват живота на едно щастливо семейство със сериозни финансови възможности. Зад тази фасада обаче нещата очевидно са драматични.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Антони Тренчев.

сряда, 14 декември 2022 г.

ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ

Гаджето на фолкдивата Галена – Галин Атанасов, ще сади 1317 дка общински земи на територията на община Полски Тръмбеш с орехови градини. Ядките му са нужни за вафлите „Боровец“, които произвежда. На година фирмата наемател „Тервел 2014„ ООД плаща по 23 500 лева наеми, които влизат в общинската хазна.

Съдружници в това дружество са 39-годишният любовник на Галена и 41-годишният Милен Горсов , който гравитира около БСП . Фирмата има широк обхват на дейност от целия сектор на икономиката у нас. Прехвърлена е на Галин Атанасов през 2014 г. от Александър Карачолев.

ДРУЖЕСТВОТО ВЕЧЕ Е НАПРАВИЛО ГРАДИНИ С ОРЕХИ В 8 СЕЛА в общината. В Петко Каравелово се ползват 498 дка общински ниви, в Полски Сеновец 393 дка, в Раданово 81 дка, в Стефан Стамболово са 19 дка, в Обединение – 177, в Куцина – 20 дка, в Каранци – 32 дка, в Орловец – 93 дка. Арендата на това дружество с общината е от няколко години и е за 25 години .

ОСВЕН ТОВА СА ИЗКУПЕНИ И ЧАСТНИ ниви в тези села, пак за млади орехови градини. Идеята е вафли „Боровец” да ползват свои орехови ядки. В други села на общината местната фирма на Мирослав Бърдаров преди няколко години направи пробив с орехови градини и създаде биопродукти чрез „Био Бърдаров” – ядки, сладкиши, брашно и масло от орехови ядки. Тази фирма отвори и цех в Полски Тръмбеш за преработката на продуктите, а после успя да пробие и на световни пазари.

А ето и скромният брой фирми свързани с Галин Атанасов

АГРОСТАР - 2001 ЕООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Едноличен собственик на капитала ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител

ТРАНС - ВТ ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Едноличен собственик на капитала ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител

ТАБАК ТРЕЙД ЕООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник

ГАНЕВ И КО ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник

ДОБРИЧОЙЛ ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник

НИКС ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител

АВТОМОТОР ДОБРИЧ АД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съвет на директорите

КРИСТИНА-КОМЕРС-ГАЛИН АТАНАСОВ ЕТ ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Физическо лице търговец

БГ ПЕТРОЛ ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител

ХИТ-06 ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител

ЕКОТРАНСГАЗ ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Едноличен собственик на капитала

АТС ТАБАК ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител

ТРАНС ЕНЕРДЖИ 2008 ЕООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Едноличен собственик на капитала ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител

КАДИС ОЙЛ ООД ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Съдружник ГАЛИН ЙОРДАНОВ АТАНАСОВ - Управител

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Симо Касабов .

петък, 2 декември 2022 г.

ПЛАМЕН МОРАВЕНОВ

Цигарената мафия у нас е овладяла и Тютюневия град в Пловдив. Един от символите на града умишлено беше фалиран, приватизиран и заличен, твърдят хората, проследили процеса на едно от най-големите разграбвания в новата история на Пловдив. Повечето от бившите тютюневи складове са били собственост на „Булгартабак“ и са били приватизирани. Основен дял придобиват собтвениците на „Кинг Табако“, известни като Пещерняците. Петко Моравенов, който е наследен от сина си – Пламен Моравенов, а в по-късен етап от фирми, свързани с Веселин Чипев.

Кой кой е в този богоизбран кръг приватизатори?

След като купуват с компенсаторки „Булгартабак“ – Пловдив, Пещерняците създават „Кинг Табако“ и започват да продават цигари на българския пазар. Те продават както изделия с бандерол, така и цигари на черния пазар. Стоката им е оригинална, с високо качество и те овладяват почти напълно нелегалния пазар на цигари в България. Получават съпорт от няколко вътрешни министри, главни секретари и полицейски началници в МВР на всякакво ниво. Те прилагат работещи схеми от успешния си бизнес с продажба на алкохол без бандерол или с фалшив бандерол. Създадената от тях структура включва наказателни бригади и отдел, който се грижи за сигурността на продажбите и борба с конкуренцията.

В този отдел са привлечени двама бивши служители на ГДБОП – Николай и Станислав. Те успяват да подчинят почти всички търговци на безбандеролни цигари в България и ги обединяват в мрежа, продаваща само продукти, произвеждани във фабриката на „Кинг Табако“ в Пловдив. Натрупан е огромен паричен ресурс, който Пещерняците използват и за закупуване на бивши складове в Тютюневия град.

Друг играч в схемата на тези покупки е почетният консул на Молдова в Пловдив Веселин Чипев. Неговата роля в цигарения бизнес е снабдяване с материали за производство на цигари и нелегални фабрики в цяла Европа. Той снабдявал и Пещерняците за производство извън страната на цигари, които те реализирали на черния пазар.

Каква е логиката?

Логиката е материалите, с които се произвеждат цигарите, да се плащат по банков път. Ясни са разходните норми, но така няма как да бъде обяснено свръхпроизводството на цигари във фабриката на „Кинг Табако“ при положение, че продукцията, която се реализира легално, е в пъти по-малко от тази, която излиза на черния пазар.

Тук е ролята на Чипев – консула.

Чипев снабдява фабриката на Пещерняците с материали, които не се заприходяват никъде, сумите се плащат в брой и така няма следа в НАП. По този начин Веселин Чипев успява да натрупа огромен финансов ресурс. Купува освен складове, редица хотели, административни сгради, огромно имение на Палмата в Дубай. Има и две яхти за разкош – една в Дубай и една в Италия. Третият основен собственик на складове в Тютюневия град е Пламен Моравенов. След смъртта на Петко Моравенов, синът му Пламен поема бизнеса. При честа смяна на стойността на акциза на цигарите, Пламен успява да пласира големи количества цигари със стар бандерол, който е изключително евтин. Така реализира огромни печалби дълги години, докато „Булгартабак“ не е приватизиран и този бизнес му е отнет.

След това Пламен Моравенов се ориентира в организирането на нелегални фабрики за производство за цигари в Европа съвместно с друг култов играч на цигарения пазар – Илиян Истимарото, който също е пловдивчанин. Това не е за учудване , защото Пловдив е бил центърът на цигарената индустрия в България и в Европа. Това е валидно и сега, но то се отнася за нелегалната цигарена индустрия в Европа. А цигарените барони си купиха и Тютюневия град и го разрушават, както правят и с икономиката на България.

За съжаление престъпното отношение на държава и община към Тютюневия град в продължение на години, е причина сега да сме свидетели на разрушаването му. Пожарът, който изпепели две от най- красивите сгради в района, очевидно не беше достатъчен. След първоначалните обещания и планове, властта отново потъна в летаргия. Обявеният за подпалвач, клошар, отдавна излежа присъдата си и е на свобода, а план за съхраняването на складовете няма. Инвеститорите, налели огромни суми, купувайки старите сгради, бързат да ги превърнат в печеливши проекти. С цената на това, да останат в историята не като създатели, а като разрушители. Прави впечатление, че голяма част от управляващите са по-загрижени за частния интерес, отколкото за историята на града. Историята, с която обичат да се хвалят пред чужденците. Историята, която очевидно са готови да продат.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Галин Йорданов Атанасов.

петък, 25 ноември 2022 г.

НИКОЛАЙ ВЪЛКАНОВ

Проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов е професор от Международната научна академия (МАНЕБ) в Санкт Петербург, Русия, и е почетен професор на Минно-геоложки университет „Свети Иван Рилски”, гр. София.

В началото на своята кариера, от 1986 г. до 1991 г., проф. Вълканов заема длъжността директор на Научно-изследователския технологичен институт по минно строителство. От 1991 г. професионалния му живот се свързва с „Минстрой Холдинг” АД, където понастоящем е председател на Съвета на директорите. От 2002 г. е председател на Надзорния съвет на „Горубсо Златоград” АД, а от 2012 г. – председател на Надзорния съвет и на „Горубсо Мадан” АД.

Заместник-председател е на Управителния съвет на Българската минно-геоложка камара (2014-2017). Заместник-председател е на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Член е на Управителния съвет на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия. Председател е на Настоятелството на Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”, гр. София. Член е на Президиума на Световния минен конгрес. Член е на Президиума на Международната маркшайдерска организация. Председател е на Български маркшайдерски съюз. Избран е за председател на Управителния съвет и на Българска минно-геоложка камара след гласуване на членовете на БМГК по време на редовното годишно Общо събрание на Камарата, проведено на 27.04.2017 г.

След тежки преговори с личното участие на премиера Бойко Борисов в икономическото министерство бе подписано споразумение за Валентин Захариев да прехвърли концесията на "ГОРУБСО-Мадан" на обединението "Върба Батанци" АД с управител Николай Вълканов.

Акционери в него са "Минстрой Холдинг" и КЦМ Пловдив. Николай Вълканов е начело на "Минстрой", който управлява подземния рудник в Златоград за добив на оловно-цинкови руди и открития рудник "Станянци", където се добиват лигнитни въглища.

Въпросният холдинг участва като подизпълнител на австрийската фирма "Алпине Бау" и в добилия сериозна популярност покрай многобройните гневни изказвания на Борисов хидроенергиен проект "Цанков камък".

За публиката Вълканов е известен и като човека, който през 2012 г. даде чрез дъщерно дружество на "Минстрой" 1 млн. евро консултантски хонорар на Ахмед Доган за хидровъзела “Цанков камък”. След разразилата се буря Вълканов защити хонорара така: "В България има само 10 човека, които имат познания в хидроенергетиката, и Ахмед Доган е един от тях. Той има огромни познания и изпитва повече от страст към производството на ток от вода".

Проф. Николай Вълканов , чието име се свързва с бизнес империята от 1990-те години " Мултигруп " на Илия Павлов, в която е вицепрезидент и човекът, който плати на Ахмед Доган рекордния хонорар от 1 млн. евро, е предложен за орден "Стара планина" - първа степен с тайно решение на правителството на Гълъб Донев. Това е втори опит предприемачът да получи отличието.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Пламен Моравенов.

събота, 29 октомври 2022 г.

ХРИСТО ТОМОВ

Вече 18 години предприемачът Христо Томов развива концепцията на затворените квартали в Пловдив. той инвестира в затворения тип комплекси, базирани на комфорта, безопасността и сигурността на своите обитатели. Обикновено Томов залага на целесъобразните ходове в инвестициите и този подход не го е подвеждал през годините. Завършва „Маркетинг и реклама” и „Стопанско управление” в Бургаския свободен университет. Влиза в частния бизнес през 1998 година с търговия с дървообработващи инструменти.

Строителният бизнес на Христо Томов започва през 2004 година със създаването на дружеството му „ Стройколукс“. Работи основно на пазара в Пловдив . В града има вече има построени 8 комплекса . Началото е положено с „Райски кът 1” в кв. „Смирненски“ , а последният е комплекс „Томов Плаза“ , на мястото на бившата Мебелна къща , с над 550 жилища и 74 хил. кв. м. разгърната застроена площ.

Друг мегапроект на предприемача е пловдивският комплекс „Корона“ на Пещерско шосе , който е завършен през 2018 година . Състои се от шест жилищни сгради и една търговска с обща РЗП 37 хил.кв.м.

В момента чрез „Ахат Девелопмент“ довършва комплекса „Каза Модерна“ в квартал „Остромила“ разположен върху 16 хил.кв.м. , който ще има над 200 жилища . В дружеството Томов е съдружник с Ангел Андреев , като чрез това дружество са построили в съседство комплекса „Каза Миа“. Христо Томов е сред най-успешните бранша не само в Пловдив, а и в страната. Името му стои зад редица реализирани проекти: „Райски кът 1”, „Райски кът 2”, „Тракия Плаза” и “Тракия Каза” , „Екохом София“ , „Белмекен Резиденс“ . От 2009 година влиза и в туристическия бранш с хотел “Primea beach residence" - на самата плажна ивица в курорта Царево. А от декември 2016 г. отваря врати и петзвездният хотел Аrte Spa & Park Hotel във Велинград. Пловдивският строителен предприемач и хотелиер Христо Томов е новият собственик на хотел „Велина“ , като е придобил през борсата 94% от дружеството "Велина" АД, което е собственик на четиризвездния спахотел, става ясно от обявление в бюлетина Investor.bg.

От 2013 г. той развива успешен бизнес в Маями, САЩ . През 2015 г., Христо Томов завърши първият си USA проект - тузарско имение с внушителните 1000 квадрата, разположено в терен от 4 дка. Нещо повече, световноизвестната аукционна къща Sotheby's пряко се ангажира с продажбата на имота. От там снимат клип с дрон и после го завъртат в YouTube, с което привличат вниманието на своите клиенти. Огледи на скъпото имение правят известни спортисти, сред които баскетболист от NBA, играч по американски футбол и заможен венецуелски фабрикант. В крайна сметка собственик на къщата става богат мексиканец , известен медиен бос.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря , проф. Николай Вълканов.

петък, 21 октомври 2022 г.

КРАСЕН КРЪСТЕВ

Красен Кръстев стана известен през 2019 г., когато негови хора потрошиха едно столично заведение в кв. Борово след скарване между съдружници. Красен Ангелов Кръстев е задържаният поръчител на погрома в елитния столичен бар „Бесо”, предаде Btv. Арестуваният е съдружник на собственика на заведението Емануил Лазаров в пет компании – „ Кристал Дивелъпмънтс” ООД , „Емпайър Дивелъпмънтс Груп” АД, „ Кристал Кепитъл Инвестмънт” ООД, „Кепитъл Валю” ЕАД и „Сайънс Мениджмънт” ЕООД. Повечето от тях имат за основна дейност строителство и отдаване на имоти. От полицията потвърдиха, че Красен Кръстев е един от задържаните във връзка с инцидента от понеделник вечер, но отказаха повече подробности. Вече стана ясно, че Кръстев и Лазаров са в тежък конфликт заради общия им строителен бизнес. Това е и причината за наказателната акция в заведението, при която шестима здравеняци потрошиха маси и столове, разпраха с нож тапицерията и уплашиха клиентите около 18 ч. в понеделник. Според версията на Кръстев, собственикът на „Бесо”, известен с прозвището Емо Негъра, му дължал огромна сума пари и не само отказвал да я върне, но и се криел от него, твърдят запознати. Двамата са били партньори в строителната фирма "Кристал Груп". Самият Красен Кръстев е бивш шеф на федерацията по кикбокс.

Затова и мъжете от групата, потрошила заведението, няколко пъти повтарят на персонала, че собственикът знае къде трябва да се обади, за да не идват отново.

„Работата е много дебела, става въпрос за милиони и много от нещата са на мъжка дума и доказването им в съда е много трудна работа“, обясниха близки до Кръстев, който е бивш щеф на федерацията по кикбокс.

Заснетият от охранителните камери екшън се появи в социалните мрежи почти веднага, но от заведението изобщо не са подали сигнал до 112. Днес Кръстев продължава да е на свобода, въпреки оставащите 9 прокурорски преписки за имотни измами.

В началото на месец февруари 2021 г. ви информирахме за казуса с агенцията Beso Homes и конкретно сградата Modern Living Apartments, при който собственици все още очакват да получат подписан акт 16 и да влязат в имотите си. Казусът с Beso Homes стартира още през март 2019 г., когато строителната фирма “Инно Билд Инженеринг” ЕООД приключва дейност по обекта и я предава на управляваната от Кръстев “Си би Глобал Инвестмънт” ООД. Строителната фирма съдейства и за получаването на акт 15, като организира парти-коктейл за собствениците, за да предаде сградата, разказват очевидци.

Няколко месеца по-късно Кръстев оттегля пълномощното на Десислава Петрова (действителен собственик според търговския регистър на “Си Би Глобал Инвестмънт” ООД), да представлява инвеститора при продажбата на апартаменти, с което бетонира пълния си контрол като едноличен управител на дружеството. Основната идея е Красен да събере последните вноски по договорите със собствениците и да не ги подели със съдружника си, който е изхвърлен от фирмата.

След това управителят прави всичко възможно да манипулира собствениците, като си съчинява историята, че необходимите за приемане на сградата книжа се укриват от Емануил Лазаров, който е построил сградата. Всъщност управляваната от Кръстев фирма има задължение да заплати възнаграждение за надзора на сградата, за архитектите и други разходи. Като не изпълнява това си задължение, създава пречки пред получаването на акт 16 за сградата. Това накара собствениците да напишат отворено писмо до медиите, с което да апелират към прокуратурата да разследва защо те все още не могат да започнат да ползват апартаментите си.

Наясно със създалата се ситуация фирмата “Кепитал фанд” АД (която е съдружник в “Си Би Глобал Инвестмънт”) решава със собствени средства да заплати дължимите суми, за да бъде назначена комисия за получаване на акт 16. Макар да е съдружник във фирмата, “Кепитал фанд” няма никакви права да управлява фирмата или да влияе на нейните решения. Интересът на “Кепитал фанд” съвпада с този на “Си Би Глобал Инвестмънт” – да бъде получен акт 16 и поради тази причина заплаща всички незаплатени суми, което действие директно води до ускоряване на процедурата по приемане. Тогава управителят на “Си Би Глобал Инвестмънт” Красен Кръстев събира собствениците и започва да ги убеждава, че “Кепитал фанд” и Емануил Лазаров възпрепятства вкарването на сградата, като укрива книжата. Тук отново целта е да се създаде впечатлението, че той прави всичко възможно сградата да получи акт 16, а съдружникът само пречи. Главната цел е ясна – да бъдат събрани еднолично парите от ужилените от неговата фирма собственици. Това, разбира се, не удовлетворява собствениците, защото всеки знае, че управителят може еднолично в рамките на седмица да извади дубликати на всички документи от съответните институции. И към този момент единствено управителят може да направи това, действайки от името на компанията.

След като фирмата “Кепитал фанд” разплаща всички задължения на Красен Кръстев и акт 15 е получен, Кръстев изпраща акта до всички собственици, с което декларира, че ангажиментите към договорите им с неговата фирма “Си Би Глобал Инвестмънт” са изпълнени и изисква заплащане поредна част от цената за закупените от тях имоти.

Обръчите от фирми

Казусът, в който е въвлечена агенцията Beso Homes, е скандален сам по себе си, но още по-скандално е забогатяването на Кръстев на гърба на хората и на бившия си съдружник. Бърза проверка в Търговския регистър показва доста интересни данни за него. През 2019 фирмата, на която “Си Би Глобал Инвестмънт” ООД управител е Красен Кръстев, подписва запис на заповед за 25 000 с фирмата “Спийди 911” ООД с управител не кой да е, а собствената му съпруга Грета Кръстева. Малко по-късно той подписва още една на същата стойност, което директно води до генерирането на задължения от 50 000, които са платими на съответната дата веднага, без протест и без условия (все пак е запис на заповед).

Година по-късно Кръстев подписва неизвестен брой документи, с които задължава собствената си фирма и съответно и съдружника си “Кепитал фанд” АД, който от две години няма никакъв контрол във фирмата и не може да се разпорежда с нея. Стойността на тези договори, подписани с “Българска Търговско Промишлена Група” ЕООД (собственик на капитала е не кой да е, а неговата любима – Грета Кръстева чрез фирмата “Спийди 911” ООД). Още по-скандалното е, че въпросната фирма е с управител самия Красен Кръстев до 10.12.2019 г., когато във владение влиза Николета Димитрова, но собственик на капитала си остава неговата жена Грета Кръстева.

И ако това ви звучи като сложна схема, следващата е още по-интересна.

Красен Кръстев подписва договори, с които задължава фирмата и с господин на име Юлиян Младенов като физическо лице, който е негов ортак и съуправител във фирмата “КИК” ООД, където пък един от съдружниците е отново Грета Кръстева. Всички тези договори са подписани без знанието на другия съдружник. Сега фирмата е обявена в несъстоятелност, а Кръстев, с помощта на удобния арбитражен съд, осъжда собствената си фирма да плаща на жена му. Важното е парите да не излизат от семейството.

Прокуратурата разкри имотна измама за милиони .

Схемата се развива от фирма на печално известния имотен бос Красен Кръстев и в нея са участвали полицай, банков служител и ГРАО Имоти в центъра на София и банкови сметки за милиони се озоваха в чужди ръце и то само срещу 50 000 лева. Измамата с наследствените права е подготвяна 3 години, а зад нея стои организирана престъпна група от 6 души, ръководена от имотния бос Красен Кръстев, показа разследване на bTV.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Христо Томов.

четвъртък, 13 октомври 2022 г.

ЮЛИАН ЦОЛОВ

Мъжът на Славена Вътова – Юлиан Цолов, известен като „българския Вълк от Уолстрийт”, най-вероятно ще бъде арестуван заради измама на свой съдружник за стотици хиляди левове. Жалба срещу него вече е подадена в полицията и прокуратурата, а покрай разплитането на аферата може да се окаже, че отклонените пари са милиони. Завлечените от него хора пък се множат непрекъснато.Юлиан Цолов се оказа наистина голям крадец и измамник, както се говореше упорито в бизнес средите в последните години. Бившият затворник в САЩ е търсен под дърво и камък в София, след като се оказа, че е измамил една дузина хора през последните месеци. Арестуваният заради финансови измами и впоследствие лежал 4 години зад решетките в САЩ, където не може да се върне, тъй като има забрана и черен печат, се е оплел в лабиринт от кражби и лъжи.

„ Думата „гаранция” на „Уолстрийт” е забранена“. Това каза Юлиян Цолов, обявен като българския Вълк от Уолстрийт, пред Нова тв. Той бил нает от „Леман Брадърс” през 2003 г. Като навлязъл в занаята, бил поканен от „Креди суис”, където направил първия си милион. Предложили му 550 000 долара само да започне работа при тях.

„На „Уолстрийт” можеш да напуснеш по всяко време, но може и да те уволнят по всяко време. Няма едномесечно предизвестие, тръгваш си в същия ден. Дават ти два кашона да си изнесеш вещите и си отиваш моментално. Целта е да нямаш достъп до данните, за да няма злоупотреби“, обясни Цолов.

Той бил нает след това в „Морган Стенли” за умопомрачителните 4,450 млн. долара.

В началото на кризата през 2008 г. обаче е арестуван в САЩ заради разследване за злоупотреби.

След 24 часа е пуснат в домашен арест. Той обаче решава да избяга в Испания.

„Това беше една от най-големите ми грешки. Инстинктът ми за самосъхранение надделя над разума. Тогава беше кризата и се търсеха изкупителни жертви. Говореше се за 30-40 години затвор“, спомня си Юлиян Цолов.

В Марбея, Испания, е бързо арестуван. След това наема суперадвоката Бенджамин Брахман, отървал Майкъл Джексън от затвор след обвиненията в педофилия.

Цолов обаче е осъден на 4 години затвор.

Ако не бях свалил гривната за проследяване и не бях избягал, щях да имам условна или минимална присъда, казва българинът. Това изтъкнал и съдията – близо 90-годишен старец.

През 2013 г. Юлиян Цолов е пуснат от затвора, завръща се у нас, а по - съсно се ожени за бившата миска Славена Вътова.

Градските легенди колко е богат достигат бързо до напористата и жадна за слава Славена Вътова. „Мис България” 2006 се прицелва в „милионите” на Цолов, като вижда отлична възможност да си оправи живота и да живее в лукс. Историята на бъдещата светска двойка, която в момента официално е семейство, е повече от банална. Той я лъже, че е богат, а тя го лъже, че той е единствения мъж за нея. Любовният им романс стартира през 2014 г., като двамата първоначално обясняват на приятелите си, че се запознават същата година в столично заведение. Истината обаче е различа, както обявява самия Цолов пред близките си при една от поредните им раздели.Ако се вярва на думите му, реалното запознанство с жена му Славена Вътова става в Милано, а не както се разказва по медиите от Мис България 2006.

Според източник на „Уикенд”, Юлиан Цолов е откраднал 660 000 лева от фирмата, с която работи през последните години като консултант на граждански договор.Последната схема на мошеника е следната: той заблуждава клиенти, че работи по техните онлайн магазини. Реално работата се извършва друга фирма, пълна с програмисти, правеща онлайн магазини за много клиенти. Измамникът има договор като консултант с тази фирма, като основната му задача там е продажби – да привлича клиенти, но с времето измисля схемата, в която при подписване на договора с въпросната фирма, подлага и договор с неговата „Алтегис” ЕООД, копие или много близък до този с реалната фирма. Това става без знанието на компанията, която е изпратила офертата и реално работи по задачите на клиента.Обяснението, което Юлиан Цолов дава при поднасянето на двата договора, звучи логично: „Ами ние така подписваме с две фирми, едната прави едни дейности, другата – други и т.н.”. Така започва да фактурира нищо неподозиращите клиенти и собственик на фирмата, която извършва услугата. Тази измама върви от август 2019 г. до септември тази година. Един от клиентите обаче се усъмнява и подава сигнал към реалната фирма. Така Юлиян Цолов е разкрит и прави самопризнания за случилото се в офиса на фирмата. Сумата от кражби само по документи възлиза на стойност 643 000 лв. Крадецът признава, че дори е взел и шестцифрена сума в брой от клиенти. Това не е всичко, тъй като Цолов прави два опита и да открадне целия бизнес, като търси тайно клиент, за да продаде платформата (софтуера), след като открадне кода. В тази завера той дори се опитва да забърка и програмисти от компанията. Той го предлага за над 1 милион лева на клиенти, като обяснява, че ще отмъкне и персонала на фирмата, за която е консултант. Отказано му е и от двете места с обяснението, че това е кражба на интелектуална собственост и въпросните бизнесмени не желаят да бъдат замесени в подобни брутални измами. И двамата бизнесмени съобщават това на собственика на фирмата и са готови да дадат показания за това пред съда. През това време се оказва, че негов близък приятел е излъган с 200 000 лева, тъй като му предлага да му направи мобилна апликация, защото бил експерт в тези неща. Измамата е разкрита след няколко месеца и се стигна до съд, където най-нагло Юлиан Цолов декларира, че не е взел нито един лев от въпросния човек, въпреки че преди това му обяснява как ще му върне парите.След като е разкрит преди седмица, мъжа на Славена Вътова признава за кражбите си и в типичния си стил започна да се вайка, а ден по-късно започва да се пазари и да се опита да лъже други клиенти, че с партньора му са в конфликт, но всички служители са с него и ще бъдат зад него, тъй като без него нямало бизнес.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Красен Кръстев.

сряда, 12 октомври 2022 г.

КРАСИМИР ЛЮБОМИРОВ ВЕЛЧЕВ

Красимир Любомиров Велчев е съпредседател на парламентарната група на партия ГЕРБ в XLI народно събрание. Избран за мажоритарен депутат от 25-и многомандатен избирателен район – София град.

Кариерата му тръгва преди години в БГА Балкан като обикновен механик. Съветският възпитаник продължава издигането си като преминава на фронта на промишлената енергетика. След десетоноемврийския пленум на ЦК на БКП регистрира една от първите фирми занимаваща се повече от 20 години с промишлено отопление. Има 34% дял в ТЕХНОТЕРМ-ИНЖЕНЕРИНГ ЕООД една водеща фирма за производство и монтаж на парни котли, газификация и екологични проекти преди време .

Той е едноличен собственик на капитала на КРАВЕЛ ЕООД - Търговска и външнотърговска дейност, покупка и продажба на движими и недвижими имоти, търговско посредничество и търговско представителство, комисионна търговия, мениджмънт, туроператорска дейност и посредничество, хотелиерство и всяка друга дейност в този бранш, транспортна и спедиторска дейност, рекламни и информационни услуги, строителна дейност, отдаване под наем на движими вещи и недвижими имоти

По образование е инженер със специалност „Автоматизация на производството“, а по професия бизнесмен. Завършил ВМЕИ, продължава да се квалифицира – в Милано, Цюрих, Токио и в УНСС.

Заместник – председателят на ГЕРБ е наричан от мнозина сивият кардинал на партията, но не заради косите и мустаците в този цвят. А понеже малцина го разпознават по лице и по име. Иначе той често може да бъде забелязан близо до Борисов. С Бойко Борисов се запознават на тенис кортовете през 1998 г. През 2005 г. е поканен от новоизбрания тогава столичен кмет в екипа му като зам-кмет на София, но Велчев му отказва.

В разположение на Фрогнюз попадна тънка папка с договор от 27.2.2015 г. между фирма „Технотерм сервиз” – представлявана от Даниел Красимиров Велчев и изпълнителния директор на Летище София” Христо Щерионов. С него се уреждат търговски отношение по абонаментно обслужване на 7 водогрейни котли на летището за срок от 2 години срещу 79 хиляди лева. Честно ли спечели обществена поръчка синът на Кр. Велчев от ГЕРБ? Ако се прави „далавера” при процедурата за обществена поръчка, практиката обикновено е следната: обявата за търга се помества в малко популярни медии, в процедурата участват примерно 2-3 „свързани фирми” – една дава завишени цени, но останалите са с още по-високи оферти и е естествено кой накрая ще спечели.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Юлиян Цолов.

събота, 1 октомври 2022 г.

АНГЕЛ БАТАКЛИЕВ

Ангел Батаклиев е едно от знаковите лица на БСП в Югоизточна България. Той е бивш общински съветник на социалистическата партия в Пловдив, дългогодишен изпълнителен директор и приватизатор на градския транспорт. През 2007 година пловдивският „Градски транспорт“ е обявен за продажба от общината. На втори опит единствен кандидат е Ангел Батаклиев - местен бизнесмен и бивш общински съветник от БСП. Чрез дружеството си “Транс сити” той закупува 67% от общинското предприятие “Градски транспорт Пловдив” за сумата от 5 128 500 лева, а след това го фалира абсолютно умишлено. Междувременно през него минават близо 17 млн. лв. под формата на субсидии и приходи. Не стига това, но бизнесменът не внася нищо в НАП и най-безцеремонно от 2013 година оставя на произвола на съдбата, без заплати и препитание над 350 свои служители. До 2020 г. задълженията на пловдивския приватизатор са почти 19 милиона лева. Капакът на всичко, обаче е стремежът му да бламира продажбата на активи на фалиралото предприятие “Градски транспорт Пловдив” с цел покриване на поне част от дълговете му. Това твърди назначения синдик Николай Митов. Според назначения синдик Николай Митов, Ангел Батаклиев директно или чрез подставени лица се опитва да сипе студена вода на кредиторите на дружеството и най-вече на работниците, останали без заплати и оспорва всяко решение в очакване да изтече давността. Оказва се, че за плащането на първоначалната приватизационна цена от 5 128 500 лева, Батаклиев дава едва 1 млн. лева свои пари. Останалите над 4 млн. лв. идват от приватизираното дружество, което залага свой имот срещу кредит. Излиза, че за малко над милион лева, бизнесменът става монополист на транспорта в Пловдив. При сключването на приватизационния договор обаче има изискване и за инвестиционна програма, според която Батаклиев е трябвало да достави нови автобусни и тролейбусни коли за срок от 20 месеца. Вместо 60 автобуса и 65 тролейбуса са били закупени 50 автобуса, които оказва се са по-стари от 5 години, каквото е било първоначалното изискване. На всичкото отгоре те са закупени не от въпросния приватизатор, а от самото дружество. И макар да има клауза в договора, Батаклиев не е санкциониран, а пловдивчани трябва да се сбогуват с екологичния си транспорт… Заради неизпълнение на приватизационния договор, през 2012 г. той е прекратен от общината. Но делата продължават да се точат. А към днешна дата Пловдив е изправен пред реалната опасност да остане и без градски траспорт, на фона на ескалиращите цени на горивата.

02.09.2009

„Община Пазарджик оказва натиск върху фирмите ми и ме принуждава да извършвам превозите по старата транспортна схема, въпреки че преди повече от месец Общинският съвет реши да намали броя им с над 300 заради липса на рентабилност.“ Това заяви управителят на „Градски транспорт" и превозвач в Пазарджик Ангел Батаклиев. Той бе категоричен, че е против намеренията на администрацията да обяви нов конкурс за транспорта след съкращаване на курсовете и се закани, че ще обжалва действията на кмета пред Административния съд, ако това стане.

15.11.2010

Общинският съветник от БСП Ангел Батаклиев е осъден да заплати 1 113 767 лева за неизпълнение на приватизационния договор на Градски транспорт. Решението е взето от Пловдивския окръжен съд. Адвокатската кантора на Дани Каназирева, представлявана от адвокат Елена Гунчева, пое безвъзмездно и спечели делото за неустойка, заведено от Пловдивската общинска агенция за приватизация (ПОАП). Със свое решение от 12 ноември съдът постанови, че искът на ПОАП е доказан и по основание, и по размер, съобщи Dariknews.bg.

03.07.2012

20-ина шофьори и кондуктори от фирмите на Ангел Батаклиев – Градски траспорт и Транс сити, се разбунтуваха пред централата зад гара Филипово за забавени близо година и половина заплати. Те заплашиха със стачка до месец, а самият Батаклиев от три дни е със счупен крак. Представителите му – ген. Кольо Бъчваров от Градски транспорт и Петър Неделчев от Транс сити, отказаха да приемат Декларацията на протестиращите, нямали правомощия. Според главния счетоводител на фирмите – Румяна Кондова, задълженията по трудови договори са около 400 000 лева. Заплати се изплащат на 60%, което се позволява от Кодекса на труда при форсмажорни обстоятелства. От КТ Подкрепа обаче призовават работниците да заведат дела срещу собственика, като поемат юридическата защита безплатно. Досега около 60 служители на Ангел Батаклиев са завели дела.

19.09.2012

Описа и изземването на рейсовете от собственика на „Градски транспорт" Пловдив Ангел Батаклиев се отлага за неопределено време. Окръжният съд е спрял изпълнителното дело за просрочие по лизинга на автобусите заради постъпил друг иск за обявяване в несъстоятелност на дружеството на Батаклиев. Оказва се, че фирмата, поискала фалита, е на неговата дъщеря. „Какво значение има кой е управител на търговското дружество. Важното е, че сега спокойно ще оперираме с активите си". Така Ангел Батаклиев коментира образуваното по искане на дъщеря му производството за несъстоятелност, с което за момента се спира изземването на рейсовете. Припомням, че те са закупени по лизингов договор, който не се обслужва навреме. Междувременно стана ясно, че Батаклиев има проблеми не само с пробега на тролейбусите, но и с изпълнението на автобусните линии, фиксирани по договора с общината.

20.06.2013

Батаклиев сам си е кредитор, иска от себе си шест милиона . Община Пловдив има срок до края на тази седмица да предяви пред Окръжен съд всички вземанията, които има от Ангел Батаклиев, мажоритарен собственик на фалиралата фирма „Градски транспорт” в Пловдив. Това съобщиха от правната дирекция на Голяма община. От там уточниха, че задълженията са около 107 000 лева без лихвите и по този начин общината е и един от кредиторите. Ангел Батаклиев пък потвърди, че общината му дължи 7 млн. лева. Вече е проведено общо събрание на всички кредитори на фалиралата фирма. Община Пловдив е трябвало да напусне събранието, тъй като не е била включена в този списък. Илиян Иванов, директор на правна дирекция съобщи още, че е интересен факта, че точно "Транс сити", изпълнителен директор на която е Ангел Батаклиев, формира задължения към "Градски транспорт" АД с мажоритарен собственик пак Батаклиев в размер на над 6 млн.лв и се нарежда на второ място като кредитор след НАП.

19.04.2018

Хасиендата на Красимир Батаклиев излиза на търг за 1,2 млн.лева заради борч към „Общинска банка” Красимир Батаклиев, син на червеното величие Ангел Батаклиев, дългогодишен изпълнителен директор на градски транспорт в Пловдив, ще загуби красивия си морски палат в Равда заради дългове, показа проверка на Флагман.бг. Хасиендата е на три етажа, намира се на метри от морския плаж в Равда, а в двора има и собствен басейн. Имението се изважда на публична продан от частния съдебен изпълнител Ивелина Божилова заради необслужен кредит от 1,26 млн.лева към „Общинска банка”.

Имотът е собственост на една от семейните фирми на Батаклиеви – „Лайънс секюрити” ООД, в която съдружници са Красимир и сестра му Николета. Управител е Красимир Батаклиев, чието име изплува в още няколко компании – „Ник лайн груп” ООД, „Бе ге файнанс” АД, „КН пропърти” ООД, „Ес ти ес” ЕООД и други.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Красимир Любомиров Велчев .

сряда, 28 септември 2022 г.

СТАНИСЛАВ ПЕТКОВ И ПЕТЪР ПАПУРКОВ

Станислав Петков и Петър Папурков са съсобственици на динамично развиващите се компании от Спарки Груп. Официално Станислав Петков е гражданин на Федерална Република Германия.

Участия във фирми: Спарки Груп, Приста Парк Резидънс, Чифлика Холидей Вилидж

Участия в публични компании: Спарки Елтос около 38% за около 8 800 000, Спарки Русе около 40% за около 9 200 000

Спарки Груп АД е продало 1 692 095 броя акции, или 12.09% от капитала на Спарки Елтос АД, Ловеч, съобщиха от БФБ-София. Сделката е с дати на сетълмент в Централен депозитар АД - 5 и 6 ноември 2007 година. В резултат на промяната Спарки Груп притежава вече 9 443 995 броя гласове в общото събрание, или 67.46% от капитала на Спарки Елтос АД, и упражнява правота на глас пряко, а не чрез контролирани лица. Нетните приходи от продажби на ловешкото предприятие на електроуреди за деветте месеца на тази година възлизат на 49.232 млн. лв., а това представлява ръст от 50 на сто спрямо същия период на предходната година. Разходите по икономически елементи се увеличават с 33% до 41.735 млн. лева. Така печалбата от дейността възлиза на 6.221 млн. лева.

Ловешкият завод за електроинструменти „Спарки Елтос“, който не работи от миналата година, официално влезе в процедура по несъстоятелност. С решение на Ловешкия окръжен съд от миналата седмица компанията е обявена в неплатежоспособност, а за начална дата е определен 31 декември 2018 г. Самото дело беше образувано по молба на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ заради неизплатени заплати на работниците, но най-големият кредитор е държавната Българска банка за развитие (ББР), която има да получава 88.7 мнл. лв. от предприятието.

Дългове и кредитори

Искането на Главната инспекция по труда за обявяване на компанията в неплатежоспособност е заради начислени и неизплатени заплати на работниците, като общата дължима сума от април до август 2019 г. е 2.1 млн. лв. Най-големи обаче са дълговете на компанията към ББР, която е присъединен кредитор по делото. В последните отчети на „Спарки Елтос“ липсваше подробна информация за дължимите суми, но от решението на съда става ясно, че държавната банка има да получава 45.3 млн. евро, или 88.7 млн. лв., по общо осем кредита, отпуснати между 2008 г. и 2017 г. (единият от тях в синдикат с базираната в Русия Международна инвестиционна банка). За последен път компанията е направила някакво плащане към ББР (16 хил. евро) през октомври 2018 г.

Направените съдебно-счетоводни експертизи показват, че общите задължения на „Спарки Елтос“ към кредитори са в размер на 106.4 млн. лв. Това включва свързани предприятия, банки, доставчици, данъчни власти, Национален осигурителен институт и т.н.

Непреодолими затруднения

Спирането на плащанията по задълженията към различни кредитори от 2018 г., включително към най-големия ББР, показва, че финансовите затруднения на компанията са трайни и не могат да бъдат преодолени, смятат магистратите. Това е и причината съдът да обяви „Спарки Елтос“ в неплатежоспособност и да открие производство по несъстоятелност. Като начална дата на неплатежоспособността е определен 31 декември 2018 г., когато вземанията на най-големия кредитор са станали изискуеми и длъжникът не е бил в състояние да обслужва дълговете си. Съдът е допуснал също обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото, а за временен синдик по предложение на ББР е назначен Елин Топалов. Първото събрание на кредиторите е определено за 5 август 2020 г. Компанията

Предприятието на практика не е работило на печалба повече от 10 години, като натрупаната към края на 2019 г. загуба е 57.4 млн. лв. Приходите на компанията миналата година спаднаха наполовина до малко над 8 млн. лв. По данни от АПИС към май 2020 г. осигурени се водят около 40 души спрямо повече от 500 души в края на 2018 г. Мажоритарен собственик с 87% е „Спарки груп“, в която по 50% си поделят Станислав Петков и Петър Барбуков. По-рано тази година ББР пристъпи към принудително изпълнение и активите бяха обявени за продан за близо 63 млн. лв. от частен съдебен изпълнител, но впоследствие търгът беше прекратен.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Ангел Батаклиев.

вторник, 13 септември 2022 г.

ЖОРЖ БАШУР

Сериозни щети търпи бизнесът на Жорж Башур. Бизнесменът от сирийски произход се е принудил да се раздели с част от движимото си имущество, за да си спести огромни фирмени разходи.

Голяма част от бизнеса на Башур е съсредоточена в строителния сектор и търговията с недвижими имоти. Браншът, също като лекия жанр, пострада заради коронавируса. В момента хората кътат парите си и не харчат за жилища, а много офиси останаха празни, след като фирмите преустроиха дейността си на home office.

Преди години фолк – певицата Емилия изненадващо се раздели с Коко Динев и заживя с Жорж Башур, който развива мащабен бизнес с покупко-продажба на имоти. Още в края на лятото мъжът на Емилия взел управленско решение да разпродаде голяма част от луксозните автомобили, които обслужват част от компаниите му. Преди пандемията служебните лимузини, които в по-добрите времена често са обслужвали и семейството на Башур, са наброявали почти дузина, а в момента са останали само три.

Строежът на жилищна сграда в парка на Благоевград на фирмата на фолкпевицата Емилия е спрян, пише Телеграф. На последната сесия на Общинския съвет в града е гласуван мораториум за всички зелени площи в и около Благоевград, така че засега няма да може да започнат строителните работи по проекта. 37-годишната певица Емилия Башур е собственик на строителната компания "Ийст Хънтинг Груп". Нейната свекърва, която й е адашка- 68-годишната Емилия Башур, също е притежателка на фирма „Ламкор-2”, в която е съдружник със съпруга си Фади Башур и управляват фабрика за производство и търговия с букова дървесина в село Мурсалево.

Именно свекърът на блондинката движи проекта, който се пада в зелените площи в Югозападния университет „Неофит Рилски”. Той от години собственик на терена, който никога не е било лозе, но отдавна е влязъл в регулация. Място се намира в края на Благоевград на изток от изхода за София. Въпреки че зоната наоколо е оформена като паркова и е сред предпочитаните места за разходка на жителите от близките квартали, от Общинския експертен съвет по устройство на територията обясниха, че няма как да откажат на бизнесмена да реализира инвестиционното си намерение, защото всички документи са изрядни. За имота си Фади Башур има дори одобрен ПУП, а преди дни собственикът е внесъл искане в общината да строи жилищна кооперация.

Жорж Башур, придобил известност у нас покрай сватбата си с певицата Емилия, е бил разпитван в Специализиранете прокуратура в качеството си на свидетел по грандиозна афера с източени 57 млн. евро, реализирана в страната от ливанеца с български паспорт Рамез Шараф – пише „Уикенд“, като се позовава на високопоставен източник в МВР. При акцията са арестувани 7 души, сред които и четирима роми, ползвани като „бушони“. Опасната кибербанда е действала от България от поне 2 години, като за това време е съумяла да източи 15 милиона долара от 40 международни компании в Италия, Испания, Великобритания и Америка. Засега не е известно дали Жорж Башур, съпруг на фолкдивата Емилия, е бил съпричастен към схумата на Рамез Шараф. Според източник на изданието, близък до разследването, Башур е бил разпитван заради дългогодишното си приятелство и бизнес партньорство с Шараф, както и за скорошна покупка на мезонет в баровска новопостроена сграда на бул. „България“. Съмненията на криминалистите били, че част от средствата за покупката на апартамента се дошли от фирма, регистрирана на името на ром, участвал в киберсхемата на Рамез Шараф.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другарите Станислав Петков и Петър Папурков .

събота, 10 септември 2022 г.

ВЪЛКО ВЪЛЕВ

Любопитна интрига с корпоративен привкус се заформя на изборите за народни представители в Сливенско. Тя е около компанията „Мел инвест-холдинг“, която е важен работодател в региона. Дейността й е основно в сектор земеделие.

Както е известно, с акционерното дружество са свързани първата и втората в листата на ГЕРБ - Десислава Танева и Мария Белова, което може да се види и при историческа справка в Търговския регистър. Танева в момента е министър на земеделието. Белова пък я наследи като депутат и председател на ресорната комисия в парламента.

БСП на предните избори също излъчи двама депутати. На тези първи в листата е бургазлията и зам.-председател на партията Атанас Зафиров. Втори е Деян Дечев, както и през 2017 г. На трета позиция обаче е лекарката Събина Петканска-Вълева. И преди четири години тя се яви на изборите от БСП, но бе чак 11-а. От една страна, тя е известен детски лекар в региона. От друга, обаче, е свързана с шефа на борда на „Мел инвест-холдинг“ Вълко Вълев, с когото се ожениха шумно през 2016 г. Това не е маловажен факт, тъй като стотиците служители на компанията биха могли да наклонят везните в съответната посока с преференциален вот.

По всичко личи обаче, че най-голямата частна агроимперия у нас , сливенската групировка Мелинвест, появила се на бизнеснебосклона през 1995 г. и родила през 1996-а едноименния приватизационен фонд, сега ще отвори доста работана правоохранителната система. През февруари и март 1998 годинаса насрочени две съдебни дела в окръжната магистратура на Сливен. Това е само първото съдебно ехо от серията общи акционерни и скандални събрания на ПФ Мелинвест.

Окръжната следствена служба приключи продължилото месеци дело срещу шефа на "Мел инвест" Вълко Вълев и главната счетоводителка Момка Баралиева за присвояване в особено големи размери, съобщи в сряда първо радио Канал Ком. Сливенският мелничен комбинат беше първата приватизационна сделка в региона, сключена през 1993 г. Тогава при подготовката на баланса на дружеството били открити 6200 тона пшеница от наличното количество 28500 тона. В документите било вписано по-малко количество зърно. По това време цената на пшеницата се определяла на 17 милиона лева, което по сегашни тарифи се равнява на милион и двеста хиляди лева. 128-те работници, включени в състава на работническо-мениджърското дружество за приватизацията, е трябвало да платят в брой 36 милиона лева по сметките на земеделското министерство в срок от 10 години. РМД-то обаче е платило само първата вноска от 3,5 милиона лева. Останалите пари били погасявани с банкови облигации, купувани по 80 стотинки и продавани по 1 лев на Министерството на земеделието. Така с облигации от 15 милиона са погасени 22 милиона лева задължения. Според следователите, ако се изчислят лихвите, реално плащане почти няма. Обвинението срещу Вълев и главната счетоводителка е повдигнато по чл.203 от Наказателния кодекс за присвояване в особено големи размери и предвижда от 10 до 30 години затвор. Сливенската мелница не само беше първото приватизирано държавно предприятие в нашия район, но и стана основа на приватизационния фонд "Мел инвест", който набързо купи стотина предприятия в цялата страна, между които и хотел "Сливен". Преди две години най-мощната финансова частна институция в Сливенско започна да разпродава повече от половината си собственост. По това време Сливенски НОВИНИ по данни на следствието писа, че шефът на холдинга Вълко Вълев е получавал 22 милиона лева /стари/ заплата, нещо, което не бе опровергано от "Мел инвест". От тогава насам той минава за най-заможния бизнесмен в Сливенска област. На близо 70-те хиляди притежатели на бонови книжки в холдинга правеше впечатление постоянната смяна в холдинга и надзорния му съвет, като предимно няколко лица си разменяха ръководните постове. Според "Държавен вестник" Вълко Вълев участвал в стотина търговски дружества в страната:

МЕЛОР ИНВЕСТ БГ АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите

ДОМИНА КОРП. ООД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съдружник ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Управител

Домина корп. АД Вълко Стоянов Вълев - Съвет на директорите

ВИТАПРОТ-СЛАВЯНОВО АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите

МЕЛ ИНВЕСТ-ХОЛДИНГ АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите

ХЛЕБОПРОИЗВОДСТВО АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите

ЕНИГМА ИНВЕСТ АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите ……

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Жорж Башур .

сряда, 7 септември 2022 г.

БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ

55-годишният възпитаник на военно-морското училище „Никола Йонков Вапцаров“ Борислав Гуцанов е една от емблематичните фигури във Варна. Веднага след дипломирането си във ВВМУ Борислав Гуцанов започва работа като помощник-капитан в Параходство „Български морски флот“. След това дълги години трупа опит в корабния бизнес.

Става член на партията през 1988 година. През 1995 г. е избран за член на Градския съвет на БСП-Варна. През същата година става общински съветник. През 2005 г. е избран за председател на Общински съвет-Варна. Заема този пост и след местните избори през 2007 г. Същата година, 2007 г., става председател на УС на Националната асоциация на председателите на Общински съвети в Република България. На 47 конгрес на БСП е избран за член на Висшия съвет (след промените в устава – Национален съвет) на БСП. На 48,49 и 50 конгрес на БСП е избиран за Националния съвет на БСП. От 2009 г. до 2014 г. член на Изпълнителното бюро на БСП. От 2016 г. е председател на Съвета по финанси и икономика на БСП. Председател е на Градската организация на БСП във Варна от 2007 до 2013 г., когато става народен представител. След градската конференция на БСП – Варна през 2016 г. отново става председател на градската организация на БСП. От октомври 2020 г. е председател и на Градския съвети на Областния съвет на БСП, както и член на ИБ на партията. Избран е за народен представител на 12 май 2013 г. в XLII НС от Коалиция за България(БСП). Бил е зам.-председател и председател на Комисията по регионална политика и местно самоуправление и член на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения. Избран е за народен представител на 04.04.2021 г. в XLV народно събрание от коалиция „БСП за България“. Избран за народен представител на 11.07.2021 г. в XLVI народно събрание от коалиция „БСП за България. Избран за зам.-председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление“. Избран е за народен представител на 14.11.2021 г. в XLVII народно събрание от коалиция „БСП за България“.

Синът на капитан I ранг Гуцан Гуцанов – бивш командир на дивизион „Подводници“ във военноморския ни флот, днес живее като Крез. Неприлично богат за „другар“ от столетницата, той използва партията единствено за трамплин, коментират социалисти от града. Яхтата и скъпите имоти в морската столица и чужбина са само част от придобивките на този Остап Бендер на прехода. Готов да играе с всеки за всичко, богаташът, който изненадващо използва твърде евтина боя за коса, не дели хората на политически противници и съпартийци. Важно е да пробива и да отваря врати. Политиката е за пред наивниците, които ходят по партийни събрания. Те са досадният, но така нужен фон, който изпълнява функцията на трамплин в бизнеса.

Първият сблъсък на Борислав Гуцанов с правосъдието е кратък, но запомнящ се, защото едва 32-годишен е арестуван и задържан с шефа на варненския клон на „Елитбанк“ Пламен Георгиев по обвинение за присвояване на 9 милиона неденоминирани лева, отпуснати като необезпечен кредит на морската му фирма „Блек сий шипинг“, на която нашият герой е изпълнителен директор. Поводът са неизгодни сделки с рециклирани автобуси от Франция и Германия. Гуцанов е разследван за това, че при закупуването на въпросните автобуси е ощетил дружеството с 300 хил. лева. Това става повод политикът да бъде свален от поста председател на Общинския съвет във Варна и остава в ареста повече от два месеца.

През следващата 2011 година бяха открити 510 мастербокса цигари във фирмата му „Транспортно-спедиторска кантора“ ЕООД. Цигарите са намерени, след като е проследена документация на микробус, пътуващ за Западна промишлена зона. Тогава Гуцанов заяви, че няма нищо общо с цигарите и за пореден път някой се опитва да злоупотреби с името му, а складът вече не бил негов. И разследването се водеше срещу неизвестен извършител.

Три години по-късно в София показно бе разстрелян варненският бизнесмен Борислав Манджуков, който се смята, че е убит заради контрабанда или крупни измами с ДДС. Според информация на Сметната палата става ясно, че през 2006 година Манджуков е дарил 4900 лева на БСП. Тогава Гуцанов, който е лидер на партията в града, се опитва да опровергае информацията, но тогавашният депутат и бивш министър Петър Димитров я потвърждава.

От известно време насам нашироко се говори за инхаус поръчките, чрез които са раздадени милиарди левове авансово на строителни компании за изграждането на автомагистрала „Хемус“. Най-любопитното от всичко обаче е това, че тази законова възможност се появява през 2014 година, когато Борислав Гуцанов внася изцяло своя проект на инхаус поръчките, който минава лесно през правната комисия на парламента и от раз в пленарната зала. Тогава Гуцанов го защити с аргумента, че ще се улесни работата на военните структури например, които ще могат директно да възлагат ремонти на „Терем“, вместо да обявяват търг, на който ще се яви само един кандидат.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Вълко Вълев.

вторник, 6 септември 2022 г.

НИКОЛАЙ СЪБЕВ

Николай Йорданов Събев е роден на 24 септември 1960 г. в Русе. Завършил е Висше военноморско училище Варна, специалност "Управление на флота и пристанищата".

След това завършва УНСС, специалност "Икономика и управление на транспорта", както и множество курсове за следдипломна квалификация, свързани с маркетинг, финанси, комуникации, управление и статистически анализ.

Николай Събев е предприемач създател на логистичната група с марката Еконт. Експертният му профил е бизнес моделиране и стратегически анализ. Професионалният му път в частния сектор стартира през 1993 г., а преди това е заемал поста търговски директор в държавното предприятие "Параходство Българско речно плаване".

Събев е народен представител в XLVII народно събрание, министър на транспорта и съобщенията в правителството на Кирил Петков. За министерстването си той е получил 3586 лева (реално сумата е за по-малко от един месец - правителството на Кирил Петков бе избрано на 13 декември 2021 г.).

В същото време от други трудови доходи Събев е получил 1 104 001 лева, а от друга стопанска дейност е декларирал 107 368 лева. Сериозните финансови постъпления на министър Събев обаче са в графата за получени дивиденти. През миналата година той е получил невероятните 21 080 655 лева по това перо.

А с подобни средства, естествено е и разходите да са впечатляващи.

Според декларацията пред КПКОНПИ Събев е харчил щедро за нови къщи, вили, апартаменти, коли и за любимите си мотори. През миналата година вече бившият министър си е купил 5 апартамента и 3 вили в Созопол, както и два терена в столицата.

Автопаркът на Събев се е увеличил с 10 превозни средства през миналата година. Сред тях правят впечатление Mercedes Benz AMG CLE 63 S за 305 109 лева и Mercedes Sprinter за 105 000 лева. Сред новите мотори на основателя на куриерската компания "Еконт" са и две машини Aprilia RSV4 1100, всяка от които е купена по 33 800 лева. Събев се е сдобил и с нова Ямаха, две Веспи, два мотора Хускварна и КТМ 690 СМЦ Р.

Събев е декларирал и три влога на свое име. Единият е за 8 927 689 лева, вторият за 543 907 евро или 1 063 789 лева, а третият е за 2 625 726 евро или 5 104 707 лева.

Бизнесменът министър си е купил и 967 500 акции от CONVERGENT MINERALS FPO на цена от 39 494 лева. Събев е посочил и дялово участие в три компании - 75% от Еконт Експрес ООД, 40% от Фрий ООД и 99% Еконт Експрес БЛ ООД.

В декларацията му пред КПКОНПИ е записано и че е дарил 300 415 лева на жена си, за да си купи автомобил.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Борислав Гуцанов .

събота, 3 септември 2022 г.

ДИМИТЪР ИВАНОВ - МИТЬО ГЕСТАПОТО

Димитър Христов Иванов е бивш офицер от Държавна сигурност с прякор „Митьо Гестапото“. След промените става предприемач, журналист, историк, професор в УниБИТ, колекционер и общественик.

Магистър по национална сигурност от Висшата специална школа на МВР (1976), по философия (1981) и журналистика (1986) от Софийския държавен университет. Става кандидат на историческите науки с дисертация на тема „Стефан Стамболов като публицист“ (1996). Доктор на икономическите науки (2007) с дисертация на тема „Организация и управление на системата „държавност-сигурност“ в Първата българска република (1946 – 1991 г.)“. Професор по национална сигурност и лидерство (2008).

В Държавна сигурност Иванов последователно е разузнавач III степен (1976 – 1980), старши разузнавач (1980 – 1982), инспектор (1982), заместник-началник отделение (1982 – 1983), началник отделение (1983 – 1986), заместник-началник отдел (1986 – 1988) и началник на Шести отдел (1988 – 1990) („Корупция и контрол на структурите на МВР и БКП“) в Шесто управление („Борба с идеологическата диверсия“).

От 1991 до 1996 г. Иванов е вицепрезидент на Мултигруп. От 1998 до 2001 г. е издател на в. „Дума“. Към 2011 г. Иванов е председател на редакционните съвети на вестниците „Земя“, „Русия днес“ и „Вестник за дома“.

Към 2013 г. Иванов преподава Духовност и лидерство и Аксиология и национална сигурност в Университета по библиотекознание и информационни технологии и Психология на лидерството в Университета за национално и световно стопанство.

Според някои публикации Иванов и Илия Павлов регистрират през 1988 г. „МултиАрт“, предприятие („творческо-производителна кооперация“) за внос и износ на антики и произведения на изкуството.Иванов отрича да е бил съдружник или служител на МултиАрт и твърди, че седемте член-кооператори са Илия Павлов, Лъчезар Бояджиев, Христо Недялков, Георги Агафонов, Васил Мирчев, адвокат Николай Орешаров, и полиграфист на име Костов.

Сбирката му от антични предмети е известна под името Колекция „Арес“, а от средновековни икони – Колекция „Армията на Бога“. Артефактите са собственост на Фондация „Аретè“ и Фондация „Аретè-Фол“.

Илия Павлов , с когото Гестапото работи в много близък контакт , е застрелян на 7 март 2003 от снайперист пред офиса на „Мултигруп“. Всъщност дори беглият поглед върху битието на „Мултигруп” през годините ни дава основание да предположим, че именно кукловодите на българския преход – хора като Андрей Луканов, Димитър Иванов и ген. Любен Гоцев – са реалните създатели на тази групировка. Именно в нея изчезнаха парите на огромен брой вложители и акционери . В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря .

вторник, 16 август 2022 г.

НИКОЛАЙ ГЕОРГИЕВ - НИКИ ЦАЙСА

Николай Георгиев е зет на задържания в Панама български капитан Светлозар Собаджиев и е ръководил престъпна група за кражби от игрални зали. Преди години Ники Цайса е бил свързан с небезизвестния Иво Гела, бивш лидер на ВИС-2 във Варна.

В анализ на Центъра за изследване на демокрацията, Иво Гела е посочен като „значим участник в пазара на наркотици.“

Името на Ники Цайса се появи в медиите преди няколко години, когато в Панама беше задържан капитан Собаджиев, като в неговия кораб бяха открити 169 кг кокаин. Разследващите намериха писмо във входящата поща на кап.Собаджиев, което го свързва с варненец, който е близък до семейството.

„Ставаше дума за Николай с прякор Цайса или точно за същото лице което в момента управлява престъпната група за източване на игрални автомати”, разкрива тогава източник от ГДБОП – Варна.

Според хора от службите вече почти няма съмнение, че именно Цайса е човекът, който стои зад огромната кокаинова пратка, заради която в Панама бе задържан капитан Собаджиев, който е баща на жена му Лора, която пък се води собственик на фирмата, забъркала корупционната каша със софийското Ларго. В момента Ники Цайса върти обществени поръчки в сферата на строителната инфраструктура в София с благословията на ГЕРБ и несъстоятелната кметица – учителката по руски език Йорданка Фандъкова.

Сайтът front.bg в своя публикация потвърждава новото поприще на Ники Цайса: „След като в края на 2015 г. строителството на Ларгото в София внезапно се оскъпи с близо 2 млн. лв., от античните руини, също така внезапно изплува името на един, не чак толкова древен, но ярък представител на ъндърграунда.

Малцина знаят, че сдобилият се неясно отнякъде със званието „адвокат”, Николай Георгиев – Цайса е баща на чалга-поп певицата на Гери-Никол.

Фирмите-строители са сравнително неизвестни, но някои от тях, за които се знае, че нямат техника да ремонтират и гараж дори, в последните години ударно печелят строителни обществени поръчки под крилото на глутницата ГЕРБ.

Именно свързаните с Цайса. В същото време той, синът на Доган и още няКой, често са засичани на увеселителни пътувания в Дубай. Вероятно там проучват опита на емиратите в строителството на метро в стар градски център и консервацията на антични паметници – все области, с които екзотичната дестинация е широко известна.“

Свързаният със силовата групировка ВИС Николай Георгиев – Цайса вече е под мушката на ОЛАФ, разкри източник на Narod.bg с контакти в Министерството на културата.

Ники Цайса лъсна в схемите с кражби от ремонта на софийското Ларго. Служебният министър проф. Велислав Минков вече е изпратил сигнал до Европейската агенция за борба с измамите заради мега далаверите покрай ремонта.

Според източникът на Narod.bg, близък до проф. Минеков, проверката на министъра показала, че основна роля в далаверата има Ники Цайса. Именно той стоял зад фирма „Финанс груп 2013”, която в консорциум с други дружества са правили скандалния ремонт. По онова време официален собственик на скандалната фирма е съпругата му Рени – майката на Гери-Никол.

Цайса бил човекът, който отговарял за черната каса на консорциума, т.е., за парите от кражби. Николай Георгиев има имидж в бизнес средите на пощенска кутия, през която минават част от „черните пари” и на ДПС. Всичко това ще бъде проверявано както от ОЛАФ, така и от нашите спецслужби, категоричен е информаторът на Narod.bg.

Cпoрeд прeдcтaвeния през 2019 г. прeд мeдиитe зaпиc, от окйто тръгна скандалът „Ало, Банов”, кaтo зaм.-миниcтър на културата Боил Бaнoв угoвaря кaк дa ce прeпрaвят дoкумeнтитe, тaкa чe дa ce cпecти нeуcтoйкaтa oт 700 000 лeвa нa cдружeниeтo „Aнтичнa Ceрдикa”, кoeтo рeaлизирa прoeктa зa 17 млн. лeвa. Cрeд чeтиритe фирми, кoитo учacтвaт в cдружeниeтo, e „Финaнc груп 2013” EOOД. Пo тoвa врeмe дружecтвoтo e coбcтвeнocт нa Ирeнa Гeoргиeвa, мaйкa нa Гeри-Никoл. Cъщaтa фирмa e прoдуцeнт нa първитe клипoвe нa чалга пeвицaта.

Ирeнa Гeoргиeвa, кoятo приятeлитe й нaричaт Рeни, e извecтнa и кaтo балдъза нa пoдзeмния бoc от ВИС Мeтo Илиeнcки, кoйтo ce вoди бeзcлeднo изчeзнaл от 2003 г. Cпрaвкa в рeгиcтритe сочи, че мaйкaтa нa Гeри-Никoл нaпуcкa упрaвлeниeтo нa „Финaнc груп 2013” EOOД в cрeдaтa нa 2016 г. кoгaтo рeмoнтът нa Лaргoтo вeчe e приключил и парите са откраднати.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Димитър Иванов - Митьо Гестапото.

неделя, 19 юни 2022 г.

ДОНЧО ПЕТРОВ

Фермер , арендтор на земи в Средногорието , лапнал милиони от Държавен фонд „Земеделие” по времето на ГЕРБ, уби човек насред улицата! Двамата братя Дончо и Красимир Петрови, били най-големите арендатори на земя в района. Безпардонни, властни, безнаказани, нагли. Жестокото убийство е извършено в софийското село Антон в неделя. Около 22,30 ч. е получен сигнал на тел. 112, че на улица в селото е открит мъж в безпомощно състояние, потвърдиха от Областната дирекция на МВР-София.

На място са изпратени екипи на полицията и Спешна помощ, но медиците само констатират смъртта на мъжа. При извършения оглед по тялото са открити следи от насилие и е образувано досъдебно производство за убийство.

Малко по-късно криминалистите са задържали заподозрян. Оказа се, че арестуваният е крупният фермер Дончо Петров. Той е известен като най-големият арендатор на земи в Средногорието, получаващ милиони левове за стопанисването на пасища. Приходите на фирмата на Дончо Петров "МД Тренд" ЕООД за миналата година са 142 000 лв. Другата му фирма не е подавала финансов отчет, както изисква законът, от 2009 година. Това са явните доходи, скритите не е ясно какви са.

Убитият Иван Д. е от Копривщица. Той е бил пастир на коне и най-вероятно е работел за Петров. Причините за извършеното престъпление са в процес за изясняване.

Двама братя арендатори, които тормозят от години селото, са прикривани от полицията и кмета. Това настояват местните хора. Трупаното напрежение избухна след убийството на млад овчар, поради което Дончо Петров и Красимир Петров са арестувани. Братята отдавна безчинствали в района. Заплашвали по-дребните земеделци, размахвали ножове пред родители с малки деца, изблъсквали коли от пътя, всявали страх. И не е като хората да са си мълчали - мнозина подавали сигнали и в полицията, и в прокуратурата, но всичко на финала се оказвало смачкано. Братята поддържали приятелски отношения с бивши полицейски началници, с важни хора от правораздавателните органи, чувствали се недосегаеми.

От МВР съобщиха, че проверяват сигнали за "чадър" над двамата братя от страна на държавни институции.

От направените справки става ясно, че Красимир Петров е с четири криминалистически регистрации за различни по вид престъпления: противозаконно отнемане на МПС, взломна кражба, унищожаване и повреждане на чуждо имущество, придобиване и държане на рискови наркотици. Съдебните му регистрации са три, като по две от тях е осъден на пробация след споразумение с прокуратурата, а по едно е получил условна присъда. Регистрираните сигнали срещу него от началото на 2020 г. са общо седем. Две от преписките са образувани във връзка с грубо и арогантно отношение спрямо полицейски служители.

По време на проверка той крещял и обиждал, отказвал съдействие, безцеремонно твърдял "Нищо не можете да ми направите". Жалбата от потърпевшия служител на МВР, подадена своевременно в Районна прокуратура-Пирдоп, е прекратена с мотива, че деянието е от частен характер.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Николай Георгиев - Ники Цайса .

петък, 17 юни 2022 г.

ПЕТЪР МИХАЙЛОВ

Името на финансовия консултант Петър Михайлов, или както е редно да го наричаме - Вълка от Марково по сценария на касовата лента с Леонардо ди Каприо, изплува от историческа схема, нашумяла с обвинения за източване на пари около изобретението и едноименната фирма "Снифекс". Припомняме, че Михайлов беше арестуван в Пловдив преди дни заради шест обвинения и образувано дело във Федералния съд в Ню Йорк. Срещу бизнесмена има изкарана европейска заповед за арест и има искане за екстрадиция в САЩ. Именно във връзка с процедурата по екстрадиция, Апелативният съд в Пловдив го остави под домашен арест до разглеждане на искането за принудително предавате на Мехайлов на америсанското праводъдие. Схемата, за която е обвинен Михайлов е т.н. "pump-and-dump" - изкуствено оскъпяване на акции чрез измамни рекламни кампании и продаването им, което ощетява инвеститорите с милиони долари. Нанесените щети чрез манипулацията на борсовия пазар в сегашните обвинения срещу Михайлов и още 9 души от цял свят, се оценява на 100 милиона долара.

Оказва се обаче, че Михайлов има опит и друг път е бил обвинявян за подобни схеми.

Пред 2004 година у нас гръмва новина - българинът Юри Марков представя изобретено от него устройство, която според автора си служи за откриване на взривни вещества. Уредът открива експлозиви, които съдържат азотен двуокис и азотен триокис, а това са основните вещества в почти всички видове взривове, твърди тогава Марков.

Според стари изрезки от вестници у нас, по това време Марков твърди, че изобретението му, което кръщава "Снифекс", открива експлозиви от разстояние до 50 метра в зависимост от количеството. Невероятните характеристики, представени от изобретателя не стигат до там. Уредът можел да разпознава бомбите и през стена. "Снифекс" работил при температури от -20 до +50 градуса по Целзий и бил напълно безопасен.

По думите му "Снифекс" струва около 1500 евро, а на Марков отнело 10 години да разработи устройството.

През 2008 година обаче гръмва чутовен скандал, станал известен като една от най-големите измами в историята на САЩ.

Разследване показва, че фирмата „Снифекс”, която е регистрирана в Северен Тексас, е спечелила незаконно $32 милиона долара от продажби на акции за българското изобретение. Срещу всички собственици на дружеството „Снифекс” е заведено дело за манипулации на пазара на акции включващи няколко вида измами. Във фирмата участват американци, датчани и двама българи с централна роля в измамите. Делото срещу „Снифекс” е заведено от Комисията за търговия с ценни книжа на САЩ. В обвинителния акт на комисията се казва, че фирмата е спечелила незаконно $32 милиона долара, твърдейки, че произвежда уникален ръчен детектор за откриване на експлозиви и бомби. Детекторът е бил рекламиран като изобретение на 50-годишния българин от София Юри Марков, който е един от собствениците на фирмата. В 33 рекламни съобщения за пресата фирмата твърди, че устройството на Марков можело да открива взривни вещества на разстояние до 100 метра. То е рекламирано като „истински пробив в борбата срещу тероризма”.

През 2005 година „Снифекс” е обявила, че няколко от нейните детектори са били купени от американските военни, които се обучавали да ги изпoлзват и изпробват. На сайт на Марков с информация от 2004 година се твърди, че устройството е било изпробвано и от българското Министерство на отбраната. Според текст публикуван на сайта, то е провело 9 изпитания при различни условия и е заключило, че устройството „действително открива взривни вещества в количества от над 50 грама”. Фирмата рекламира дори „нова генерация” на детектора, с подобрени функции и чувствителност, твърдейки, че точността на уреда е стигнала 3-4 метра. Някои от рекламите за детектора описват Марков като “виден български инженер и изобретател”.

Според Комисията за ценните книжа, тези реклами обаче са били измамни. Тяхната цел е била да надуят цените на акциите на фирмата и да дадат възможност на собствениците чрез препордажби да осъществят огромни печалби. Те са успели да вдигнат цените на акциите от $0.80 цента на $6 долара. Пазарната стойност на „Снифекс” е стигнала $474 милиона долара, което се смята за една от най-големите схеми за измама с ценни книжа в близката история.

Във фирмата е участвал и тогава 28-годишният Петър Михайлов, който днес - точно 14 години по-късно е на 42 години.

Според разследването тогава Михайлов е спечелил над $11 милиона долара, Марков малко под $9 милиона. Адвокатът-защитник по делото настоява, че въпреки обвиненията във финансови манипулации „Снифекс” е легитимно устройство за откриване на бомби” и делото ще докаже това. Според американската комисия фирмата „Снифекс” се простира от Тексас до България и Дания, представителства може би е имало в Европа, Азия и Африка.

След гръмко оповестения скандал обаче, информацията по случая се прекъсва. За Михайлов пък не става и дума. Дали двамата са били осъдени дори задочно също няма информация. Възможно е и делото да е било прекратено. В пресата остават данните за обвинение.

Припомняме, че Михайлов в момента е под домашен арест. Той има право да избере място, на което да се изпълнява мярката му занеотклонение. Според официални документи постоянния адрес на Петър и съпругата му се намира в апартамент в стара кооперация на ул. "Мануш Войвода". Той обаче е собственик на един от най-големите палати в Марково с частна хеликоптерна площадка. Според информация на TrafficNews това далеч не е единственото му имущество. Запознати със сенчестия бизнес споделят, че мъжът има яхти, частен хеликоптер и още поне един подобен палат на територията на България. Според информация на TrafficNews той контролира редица фиктивни фирми в чужбина, включително в Швейцария, но по документи са на подставени лица. Има и автопарк за милиони.

Не е ясно на кой адрес е решил да остане под домашен арест пловдивският бизнесмен, но ако е в мегапалата в Марково, спокойно бихме могли да го сравним със затворничеството на Пабло Ескобар.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Дончо Петров.

сряда, 15 юни 2022 г.

ЛЪЧЕЗАР ЗАХАРИЕВ

Лъчезар Захариев е милионер, един от най-прочутите собственици на заведения. Допреди две години държеше хитовия „Баш Бар“ на къмпинг „Градина”, но заради проблем с концесионерите миналото лято хлопна кепенци. Негов съдружник е зетят на Стефан Софиянски – Лъчезар Йорданов, който е женен за голямата дъщеря на бившия столичен кмет Елена. Йорданов и Елена се венчаха преди 6 години на плажа, кумуваха им Ива Софиянска и Антон Божков (син на скандалния бизнесмен Васил Божков – Черепа). Новината, че „Баш бара“ на къмпинг „Градина“ – едно от легендарните нощни заведения по Южното Черноморие отива в историята, след като през последните 15 години се превърна в любимо място за купонджиите потвърди и управителят Лъчезар Йорданов. „Нямаме проблем, но напускаме“, лаконичен бе той. Съдружникът му Лъчезар Захариев не бе открит за коментар, но впоследствие във фейсбук страницата на „Баш бара“ се появи странно съобщение, което известява спирането на работата на заведението. „Момчетата си отиват! Помнете ни с добро!“, пишат собствениците и без да посочват имена допълват, че са след като са удържали на множество атаки, са загубили последната си и най-важна битка.

Източници на Флагман.бг разкриха, че всъщност битката на собствениците на „Баш бара“ е и била с концесионера на тази част от плаж „Градина“. Голямата ивица, която според мнозина е най-добрата по Южното Черноморие, е разделена на три зони. Тази се стопанисва от фирма, контролирана от добре познатия Петьо Ченков-Бургаския, а управител е Никола Гецов.

Според неофициална информация двете страни са имали драстични разминавания относно наема на заведението, което е довело до прекратяване на взаимоотношенията.

В момента Лъчезар Захариев стопанисва други 4 заведения, сред които е и ресторанта на някогашната резиденция на Бай Тошо в Приморско – „Перла”. Захариев е и председател на Българската асоциация на заведенията и като такъв непрекъснато гостува в различни тв предавания. Заедно с неизтребимия Ричард Алибегов, той е един от основните агитатори за намаляването на данъчната ставка на заведенията от 20% на 9% - не че това свали цените в кръчмите...

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Петър Михайлов .

сряда, 8 юни 2022 г.

КАЛИН МИТРЕВ

Името на Калин Митрев, който е съпруг на бившата ръководителка на ЮНЕСКО Ирина Бокова, изплува в мащабна схема за пране на пари и подкупване на политици, ръководена от правителството на Азербайджан. Операцията, при която 2,9 милиарда долара били изпрани през четири компании, регистрирани във Великобритания, разкри британският „Гардиън”, френският „Монд” и още осем издания. Митрев е финансист и от миналата година за трети път е представител на България в Съвета на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие (EБВР).

Въпреки че има дълъг опит и на международната, и на вътрешната икономическа сцена, през годините Калин Митрев някак си успява да стои в сянка от хорския интерес и в същото време да директорства. Роден е през 1952 година в Перник. Корените на баща му Траян Митрев са от местното село Дивотино, където и до днес Калин Митрев поддържа семейна вила, а според информации от пернишки сайтове, двамата с Ирина Бокова често си почиват там, когато са в България.

От репортажни дописки за тях става ясно, че били много общителни хора и не проявявали високомерие с местните, когато са в Дивотино, въпреки високите си международни постове.

Митрев е възпитаник на Френска езикова гимназия в София, а през 70-те години на миналия век продължава образованието си в Московския държавен институт за международни отношения. Специализирал е в САЩ в областта на фондовите пазари. По-късно започва работа в Министерство на външните работи, а след падането на Тодор Живков заема ключови за държавата и икономиката постове. И до днес старото поколение икономисти го наричат един от идеолозите на масовата приватизация.

И не случайно – именно Митрев е изпълнителен директор на Центъра за масова приватизация по време на еднопартийния кабинет на БСП (1995-1997 г.) начело с лидера Жан Виденов, довел страната до икономическа катастрофа, хлебна криза и крах на банковия сектор. През периода 1995-1996 г., както и по-късно през 2002-2003 г., Митрев е член на Съвета на директорите на “Българска фондова борса – София” АД (до 1996 г. “Първа българска фондова борса” АД).

В края на управлението на Жан Виденов през 1996 година Калоян Митрев е изпратен в Европейската банка за възстановяване и развитие, откъдето е освободен през 1997 година от кабинета Костов. При кабинета Сакскобургготски през 2002 година той повторно е изпратен в ЕБВР, като остава на пост там и при тройната коалиция (кабинета Станишев 2005-2009 г.). Отзован е оттам при първия кабинет на Бойко Борисов, който през 2016 година за трети път го връща на ръководната длъжност, която му дава привилегията да заема позицията на алтepнaтивeн диpeктop в cъвмecтния oфиc нa Пoлшa, Бългapия и Aлбaния в мeждyнapoднaтa финaнcoвa инcтитyция.

В партийните среди не е тайна, че Калин Митрев е на сериозна почит в столетницата и преди, и след 1989 година. Нещо повече - веднага след парламентарните избори през 2005-а година името на Митрев бе обсъждано сред социалистите като евентуален кандидат за министър-председател при експертен тип правителство.

Може би логично идва и информацията, че Калин Митрев е бил сътрудник на тоталитарните комунистически служби. През 2001 година неговото агентурно минало беше разкрито при проверката на Министерския съвет от тогавашната Комисия “Андреев” в качеството му на изпълнителен директор на Центъра за масова приватизация. Оказа се, че Митрев е бил нещатен сътрудник на Първо главно управление (външно разузнаване) на Държавна сигурност в периода 1980-1985 г. и е използван за събиране на информация за чужденци под псевдонима “Симеонов”. Досието му е запазено и от него става ясно, че са налични документи за получено възнаграждение от страна на секретния сътрудник, както и отчетени от ръководили го щатни служители. Азербайджанска афера

След като в медиите буквално гръмна разследването, че представители на азербайджанския елит са превели милиарди долари към европейски политици за закупуването на луксозни стоки и пране на пари, стана ясно, че от Азербайджан са направени над 16 хил. тайни плащания от 2012 до 2014 г. Някои от тези средства са преведени, за да се изгладят критиките към президента Илхам Алиев и да се популяризира позитивния имидж на богатата на петрол страна. До Калин Митрев по схемата, според The Guardian, са достигнали осем превода на обща стойност 425 хил. евро. Пред изданието той заявил, че е декларирал всичко надлежно и си е платил данъците за тези пари в данъчната служба в България. Дали това е така ще кажат само българските власти.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Лъчезар Захариев.