събота, 21 август 2021 г.

АСЕН ХРИСТОВ

Асен Христов с веселото костюмче на елхички, звездички и снежинки винаги е търсил близост с някой влиятелен политически Дядо Коледа или Снижанка. Снимка ПИК

Кандидатът за купувач на ЧЕЗ – „Еврохолд България“ АД на Асен Христов, е манипулирал годишния си финансов отчет, като е завишил печалбата си за 2018 година и е скрил съмнителни сделки със свои дъщерни дружества, съобщава вестник „Галерия“. Това е резултатът от проверката на Комисията за финансов надзор (КФН) в компанията, която не е обявявана публично. Мегаскандалът вади на показ практики, които са несъвместими с нормите, налагани в Европейския съюз. А според много независими наблюдатели на процесите в бизнеса и политиката Асен Христов, който е близък приятел на Цветан Цветанов, е подставеното лице на лидера на новоизлюпения републиканец. При Цветанов е очевадно, че политиката и личното забогатяване вървят ръка за ръка. Откакто влезе в политиката, този иначе семпъл възпитаник на ВИФ „Георги Димитров“ демонстрира стандарт на мултимилионер.

КФН предприе проверка на кандидата да купи ЧЕЗ през април миналата година. Тогава стана ясно, че „Еврохолд“ има предварителен договор за активите на ЕРП-то. Финансовият надзор по закон трябва да провери дали фирмата кандидат има ресурси за това.

Проверката завършва с решение и е издаден принудителен административен акт за корекция на годишния финансов отчет. Проверката на надзора показва, че „Еврохолд“ е скрил сделки със свои дъщерни фирми. През 2018 година дружеството, контролирано от Асен Христов, е изкупило вземания на свои дъщерни фирми. Те са на обща стойност 18 милиона лева. Обединени са в един пакет и са продадени за 22,7 милиона на софтуерна компания, собствениците на която са близки и дори бизнес партньори на Асен Христов в миналото. С разликата от 4,7 милиона е раздута печалбата на „Еврохолд“, която трябва да покаже, че компанията е стабилна и може да купи ЧЕЗ.

Друг проблем е, че като публична компания те имат задължението да го вписват в документите си и да уведомяват КФН, но не са го направили. Освен това са открити и други нередности в дейността на дружеството при емитирането на ценни книжа. Всички членове на управителния съвет, включително и Асен Христов, са глобени. Те обжалват в Районния съд в София.

В Административния пък вече е приключило делото на „Еврохолд“ по обжалването на принудителните административни мерки от решението на КФН. Кандидатът да купи ЧЕЗ е загубил и сега казусът ще се решава във Върховния административен съд. Засега печели Комисията за финансов надзор. Въпреки това от септември 2019 г., когато е взето решението на комисията, в „Еврохолд“ не са се съобразили с него и не са коригирали финансовия си отчет.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Иван Гочев .

Няма коментари:

Публикуване на коментар