понеделник, 10 август 2020 г.

ЙОРДАН КАНАЗИРЕВ , НИКОЛАЙ КАЛОЯНОВ , КОСТАДИН КАЛОЯНОВ

 



Офшорка краде завод от ОББ и Булбанк.

Обединена българска банка и УниКредит Булбанк предупредиха за опит за кражба на завод, чието изграждане са финансирали, чрез офшорна компания.

Става въпрос за завода за гипсови изделия "Техногипс", собственост на "Балканстрой", който е бил построен с кредит, обезпечен със залог на цялото търговско предприятие на "Техногипс" и на отделни негови активи.

След като длъжникът спира да превежда вноските си по заема двете банки предприемат действия по принудително събиране на кредита. Паралелно с тях офшорката "Инвенто Бизнес Корп.", регистрирана на о-в Тортола (Британски вирджински острови), с капитал $100 и представлявана от човек, участвал в управлението на фирми от групата на „Балканстрой" АД, предприема координирани с длъжника действия, които препятстват законосъобразното удовлетворяване на банките от заложеното имущество.

"Установяваме прилагане на добре позната схема да се използва анонимността на офшорни компании при опит за ограничаване и практическо обезмисляне на законовите права на кредиторите. На 09.02.2015 г., в 11.22 ч. в Централния регистър на особените залози в полза на офшорната компания ИНВЕНТО БИЗНЕС КОРП е вписан залог върху всички движими вещи, машини и съоръжения на „ТЕХНОГИПС" ЕАД за сума от 60 милиона лева. Четири часа по-късно, в 15.37 ч. същия ден, офшорната компания пристъпва към продажба на заложеното имущество, което длъжникът й предава незабавно и доброволно. За разлика от услужливото поведение на длъжника към офшорната компания, на двете банки е отказан достъп до заложените активи", се казва в съобщение на банките.

"Случаят показва явен стремеж за отнемане възможността на кредиторите да се ползват от предоставената им от закона защита, като съществува риск да се проведе процедура по продажба на заложените активи без реално разгласяване, ред и правила за участие, с което имуществото да се продаде на предварително определен единствен облагодетелстван купувач. Според пазарна оценка от декември 2014 г., заложените движими вещи имат стойност от над 30 милиона лева. „ОББ" АД и „УНИКРЕДИТ БУЛБАНК" АД считат, че евентуалната им продажба на стойност, занижена спрямо тези нива, ще бъде явен опит за нарушение на закона и увреждане на интересите на кредиторите на дружеството. Банките няма да допуснат подобни нарушения на закона и с всички допустими от него средства ще защитават правовия ред и законните си интереси", допълват те и обясняват, че дават публичност по случая, за да обърнат внимание на другите кредитори на фирмата от групата на "Балканстрой" да следят внимателно поведението и действията на своите длъжници, с оглед своевременно предотвратяване и недопускане на подобни противозаконни действия.

"Техногипс" се управлява от Йордан Иванов КаназиревКостадин Георгиев Калоянов и Николай Георгиев Калоянов. Едноличният собственик на дружеството е "Балканстрой инженеринг груп", управлявано от същите трима души. 79.885% от акциите в "Балканстрой инженеринг груп" са собственост на ""Балканстрой груп холдинг", а по 6.705% имат тримата управители. Тримата притежават по 33.33% от холдинга.Завод "Техногипс" е построен през 2007 г. и пуснат в експлоатация през 2009-а.Намира се в с. Ковачево, община Раднево, област Стара Загора.


ЗАЛЕЗЪТ НА ЕДНА ИМПЕРИЯ! Бизнесмените Калоянов и Каназирев губят пореден имот – ЧСИ продава за 1 754 355 лв. 98 дка край Разлог.

Разложките бизнесмени Костадин Калоянов, Николай Калоянов и Йордан Каназирев губят поредното си недвижимо имущество. Съдия-изпълнител обяви на публична продан имот, собственост на фалиралата им фирма „Балканстрой“ за 1 754 355 лв. Имотът представлява горски територии в местността Попада край Разлог, с обща площ от близо 98 дка. Той е придобит от фирмата през 2006 година, а понастоящем е собственост на друга от плеядата фирми на разложките бизнесмени „Балканстрой Груп Холдинг“. Върху имота е учредена договорна ипотека в полза на мощна софийска фирма.Това е втората публичната продан на имота. Първия път той бе оценен за малко над 2 млн. лв., но купувач така и не се намери.Не е тайна, че фирмите на Калоянов и Каназирев имат огромни задължения към банки и голяма част от притежаваното имущество е обект на публични продажба. Заради дългове те загубиха и перлата на хотелите в Разложко – „Катарино“. Луксозният хотел премина в ръцете на банката кредитор и преди около две години бе купен от благоевградския бизнесмен Иван Чапов.Срещу фирмите им през последните години са се водили десетки дела от служители за неизплатени заплати. Те са атакувани многократно в съда и от фирми подизпълнители също за неизплатени суми по договори.Само преди два месеца фирмата на Йордан Каназирев „България Холидейз“ ЕООД стана пък обект на прокурорска проверка. Срещу нея се води разследване за самоуправство. То стартира след извършена полицейска проверка по жалба на собственик на апартамент в комплекс „Пирин голф“ край Разлог, при която бяха установени данни за извършване на нерегламентирани дейности, касаещи снабдяване и продажба на електроенергия в комплекса.


В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Илия Златанов .




Няма коментари:

Публикуване на коментар