четвъртък, 4 юни 2020 г.

ПЛАМЕН ДИЛКОВ



Сигнал до прокуратурата в България и в Италия за източване на средства от българските фирми „ПВБ пауър България“ АД и „ВЕЦ Своге“ АД е подал бизнесменът Желю Ганчев, обяви самият той на пресконференция в сряда. По думите му става въпрос за сума от над 40 млн. евро.
Преди няколко месеца Ганчев станал акционер в „ПВБ пауър България“. Купил дела на италианската „ПВБ пауър“, който е 42%. Останалите съдружници са италиански фирми – „Доломити“, „Алперия“ и „Финест“.След като става съдружник, Ганчев получил информация за договори, сключени от двете български дружества на неколкократно завишени над пазарните цени за услуги и дейности. В сряда Ганчев посочи, че източването на средства ставало чрез строителство и договори за външни услуги. И даде пример за платени 15 млн. лв. за вецове по река Марица, които така и не били изградени. Същата сума била дадена и за 4 недовършени веца на река Искър.
Фирма „Инжектор сонд България“, собственост на италианска компания, пък получила над 22 млн. лв. за строителни дейности. Според Ганчев от тези пари поне 7 млн. лв. били отклонени към дружества, свързани с управителите на „ПВБ България“ и „ВЕЦ Своге“.
В сигнала до прокуратурата бизнесменът посочва и друг договор. Той бил за балансиране и е сключен между „ВЕЦ Своге“ и „Компания за енергетика и развитие“ (КЕР). Бизнесменът твърди още, че средно за година КЕР превежда 45% от платените от ВЕЦ „Своге“ пари на дружество „България инженеринг“, което е собственост на изпълнителния директор на веца Пламен Дилков.
Според Ганчев има редица договори, по които са изплащани комисиони, и така общата сума на отклонените средства за близо 13 години стигнала 40 млн. евро.Проектът за вецове по река Искър стартира през 2006 г. Той е финансиран основно от ЕБВР със 75 млн. евро. Трябваше да бъдат построени девет малки веца, като общо инвестицията се оценяваше на 115 млн. евро.В експлоатация са 5 от тях, а изграждането на останалите 4 централи е замразено. В управата на „ПВБ пауър България“ освен Пламен Дилков са и 4-ма италианци. Дилков е управител и на „ВЕЦ Своге“.
„24 часа“ потърси за коментар Пламен Дилков, но до редакционното приключване на броя той не отговаряше на мобилния си телефон.
.....
Нови разкрития във връзка с ограбените ВЕЦ-ове показват, че над 10 милиона от присвоените средства са по сметки на фирми, които контролира Пламен Дилков.
Пламен Дилков е освободеният от длъжност управител на ВЕЦ Своге, като освобождаването му е фиктивно и с цел да се освободи от отговорност за злоупотребите и нанесените щети.
В действителност Пламен Дилков и до ден днешен дърпа конците във ВЕЦ Своге с подставеното лице Мауро Доси, който е новият управител, назначен от италианските партньори.
Така, с няколко рокади в управлението, източването на ВЕЦ Своге продължава по утвърдената от години схема, а лицата, които се облагодетелстват са същите, като в началото.

Пламен Дилков е роден на 21 януари 1972 г. в София. Завършва основно образование в Москва, средно – в 133 СОУ „Ал. С. Пушкин“ в София. В периода 1990 – 1995 г. следва Строително инженерство, профил Инфраструктури, в университета Тренто-Мезано (Италия) (www.unitn.it), като същевременно през 1994 г. е част от екипа, проектирал Италианската станция в Антарктида.
През 1996 г. е асистент в Инженерния факултет на същия университет и започва работа във водеща за Италия и Европа инженерингова компания, където достига до длъжност вицепрезидент. Ръководи и работи по изпълнението на проекти от национално значение, основно в областта на строителството на пътища, магистрали, жп линии, както в Италия, така и в Централна и Източна Европа. Връща се в България през 2006 г.
От 2008 г. заема поста изпълнителен директор на „Петролвила България“. Реализира първата мощност от Проект „Среден Искър“, предвиждащ изграждането на девет малки руслова ВЕЦ с обща мощност от 25,7 MW по поречието на река Искър, с цел да генерира Единици Редуцирани Емисии (ЕРЕ)((англ. – ERU) в размер на 336 462 тона CO2 (чрез замяната на електричество от изкопаеми горива, с електроенергия произведена от водно енергийни източници – възобновяем енергиен източник, който не отделя парникови газове). Общата стойност на проекта „Каскада Среден Искър“ е около 115 млн. евро.
През ноември 2013 г. е избран за член на борда (един от 12 души) на европейската енергийна асоциация European Federation of Local Energy Companies (CEDEC).
На 12 ноември 2013 г. е избран за зам.-председател на Confindustria България – асоциацията на италианските предприемачи в България.


В следващата част от поредицата ще си поговорим за другарката
Ружа Игнатова .

Няма коментари:

Публикуване на коментар