вторник, 26 април 2016 г.

КРАСИМИР СТОЙЧЕВ


 
 
Красимир Стойчев Стойчев
 
4 октомври 1955 г.
София.
Икономист.
Комитет по единна система за социална информация.
29 години.
Агент.
„ТАНЕВ”.
Управление „И” (икономическо) към Второ главно управление на ДС, Четвърто (икономическо) управление на ДС (от 1986 г.).
12 юни 1984 г.
2 юли 1984 г.
полк. Пенко Василев Сопков.
полк. Пенко Василев Сопков; ОР Георги Мурджев.
„В непринудения разговор кандидатът разкри пълните си възможности, очерта границите и проблемите, по които може да бъде полезен. Беше му предложено сътрудничество, което той прие”, управление „Икономическо” при Второ главно управление на ДС, 1984 г. за вербуването на Красимир Стойчев като агент „ТАНЕВ”.
Разработена му е линия на поведение за провеждане на „М-100” (проникване в чужда разузнавателна служба чрез внедряване на агент) на израелското разузнаване.
11 април 1990 г.
17 април 2013 г. с решение №2-168 на Комисията по досиетата при проверката на длъжниците към „Балканбанк”.
Документи от ръководил го щатен служител, рег. бланка, съдържащи се в лично дело IА-33016; рег. дневник; картони – обр. 4 и обр. 6.

 
1.Член на Съвета на директорите на фирма-длъжник „Нюз Холдинг” АД към „Балканбанк.
2.Член на Съвета на директорите на „Капитал банк” (1993-1996).
3.Член на Съвета на директорите на фирма-длъжник „Мобилтел” АД към Банка за земеделски кредит.
Красимир Стойчев е бизнесмен, собственик на една от големите фирми в началото на прехода след 1989 г. „Трон", един от основателите на Г-13, на „Капитал банк" и в. „Стандарт".

 
Завършва английска гимназия заедно в София. Следва в Икономическия институт „Карл Маркс" (днес Университет за национално и световно стопанство). Започва работа в Комитет по единна система за социална информация (днес Национален статистически институт).

 
От първия мобилен оператор в България до „Макс телеком"
 
Стойчев е първият собственик на цифров мобилен оператор в България – „Мобилтел". Взима лиценза за него срещу 40 000 долара без търг през 1992 г., когато цифровите технологии в телекомуникациите още не са развити. През 1996 г. го продава на руския бизнесмен Григорий Лучански, сочен като един от най-бързо забогателите бизнесмени в Европа, основател на фирмата „Нордекс" и персона нон грата в САЩ, Великобритания и Канада. През 1997 г. – след разваляне на сделката с Лучански Красимир Стойчев продава „Мобилтел" на друг руски бизнесмен Майкъл Чорни, изгонен през 2000 г. от България със заповед на директора на Националната служба за сигурност.


Строго секретен рапорт за вербовката на Красимир Стойчев от Второ главно управление на ДС през 1984 г. | Източник: comdos.

Като собственик на фирмата „Трон" Стойчев е един от основателите на Г-13 – първия клуб на едрия бизнес в България, в която влизат Илия Павлов, Емил Кюлев, Борислав Дионисиев, Васил Божков и др.
Основава „Капитал банк" заедно с бизнесмена Ангел Първанов. Банката фалира през 1997 г., като Първанов впоследствие твърди, че фалитът е разпореден „отгоре", след като влиза в противоречие със Стойчев. Първанов заявява „при мен Костов, който е близък на Стойчев, искаше да спаси приятеля си да не връща парите на банката" (28 млн. германски марки). Впоследствие трезорът е продаден на варненската икономическа групировка ТИМ за 1 лев.
През последните години бизнесът на Стойчев е свързан с WiMAX технологията чрез компанията си „Макс телеком". Според търговския регистър през март 2013 г. фирмата е продадена на дружество, регистрирано в Люксембург.
Приятелство с Иван Костов
Красимир Стойчев е близък приятел на Иван Костов. През 1997 г. в интервю за в. „Капитал" самият Стойчев посочва, че двамата се познават още от 1982-1983 г., когато са направили първия баланс на България по западна методология за Националния статистически институт, където Стойчев е работил.
В едно от последните си интервюто от март 2013 г. Стойчев посочва, че по време на управлението на СДС (1997-2001) е съветвал тогавашния премиер Иван Костов, но последният не се вслушвал в съветите му.
Агентурна принадлежност
Според изнесените от комисията по досиетата данни Красимир Стойчев (1955) е привлечен като агент от Второ главно управление на ДС (ВГУ, контраразузнаването), управление „Икономическо" през 1984 г. под псевдонима „ТАНЕВ". След това е работил и за създаденото през 1986 г. Четвърто (икономическо) управление на ДС. Свален е от оперативен отчет през 1990 г.


Лицевата страна на един от картоните на Красимир Стойчев | Източник: comdos.

Неговата агентурна принадлежност е обявена за първи път като член на Съвет на директорите/ на фирма – длъжник "НЮЗ ХОЛДИНГ" АД, издаваща през 90-те години в. „Стандарт", на който тогава той е издател-основател.
Според картона в картотеката Стойчев е вербуван като агент на идейна основа. Досието му е класическо прочистено дело, според строго секретните от особена важност указания за унищожаването на делата на агентурния апарат, които в края на 1990 г. са утвърдени от тогавашния министър на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев.
В делото на агент „ТАНЕВ" са запазени рапорта за вербовка, регистрационната бланка и предложението за изключване от оперативния отчет. Тези няколко листи са поставени в папка за паспортна преписка, а най-вероятно останалите документи от личното и работното дело са унищожени.
Според закона за досиетата от 2006 г., приет от тройната коалиция и от тогавашната опозиция, запазените документи са достатъчни за обявяване на агентурната принадлежност на Красимир Стойчев.
Той е привлечен като агент през 1984 г. към отдел 10 на управление „Икономическо" към Второ главно управление на ДС. Самият отдел се води „Икономически" и отговоря за обезпечаването на различни държавни ведомства като министерства и институти, свързани с икономиката. По това време Красимир Стойчев работи като специалист в дирекция „Глобални анализи" при Комитет по единна система за социална информация (ЕССИ 1977-1987 г.), впоследствие Централно статистическо управление към Министерския съвет, днес Национален статистически институт.


Гърб на картона | Източник: comdos.

Както по-горе е посочено управление „Икономическо", създадено през 1982 г. в рамките на ВГУ, прераства през 1986 г. в самостоятелно Четвърто (икономическо) управление на ДС.
Намерение за внедряване в израелското разузнаване
От рапорта за вербовка на Красимир Стойчев става ясно как точно е бил привлечен за агент. В този документ е посочено и неговото съгласие за това, а също така необходимостта да спазва правилата на конспирацията. Първите му задачи са свързани с негови пътувания в чужбина – във ФРГ и Швейцария.
От другия основен документ – рапорт за изключването на агент „ТАНЕВ" от агентурния апарат от април 1990 г. на Националната служба за защита на конституцията (НСЗК), правоприемник на ВГУ – се разбира линията, зададена на агента. Според нея Стойчев е трябвало да бъде вербуван от израелското разузнаване и да играе ролята на двоен агент. Това мероприятие е зашифровано като „М-100". В документа е отбелязано, че по тази линия „не са постигнати никакви оперативно значими резултати".
Посочено е също така, че от септември 1989 г. Стойчев е заминал на задгранична работа за срок от 4 години, като не е посочена страната на задграничната му командировка.
 
 
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Ваньо Алексиев .
 

събота, 23 април 2016 г.

ИВАН АНГЕЛОВ - ГРАДУСА

 
 
Градуса – приятел на Гоце, е кралят на птиците .
 
12.03.2012
 
42 000 000 разплодни яйца. Такъв е капацитет само на една от промишлените фирми на Иван Ангелов – Градуса. Това е олигархът или дори Кралят на яйцата и птиците в България. Ако се питате защо те поскъпват толкова – обърнете се към него. Или вижте ослепителните лимузини и спортни зверове в гаража му...
Иван Ангелов – Градуса не е придобил прякора си заради някакви алкохолни увлечения. Прозвището идва от името на основната му фирма, която се занимава с птицевъдство. Според списък, обявен от европейската служба за борба с измамите ОЛАФ Градус е трябвало
 
да възстанови 976 464 евро заради констатирани от Брюксел нередности
 
по усвояването на пари от фондовете на ЕС, разкри Супер 19’. Ангелов, когото наричат още Кралят на птиците, е бизнесменът, получил най-голямата еднократна субсидия по европейската програма САПАРД в размер на 4.2 млн. лева. Производителят на пилешки продукти бай Иван не е трън в очите само на ОЛАФ. В миналия парламент
 
неговият случай бе разглеждан и от комисията по корупцията.
 
Оказа се, че негова фирма е акционер в консорциума Тера груп, към който принадлежи и сливенската фирма Биндер АД. Тя нашумя при Тройната коалиция пак покрай проверка на ОЛАФ за измами. Името й стана известно чрез скандала Батко и Братко, разнищил как шефът на държавната пътна агенция Веселин Георгиев е раздал поръчки за 120 млн. лева за ремонти на пътища на фирми на своя брат Емил. Иван Ангелов попадна и на мушката на несебърската партия на справедливостта ДЕЛА. Тя разкри как старозагорски баровци са се сдобили с над 48 декара апетитни земи в Несебър от горския фонд чрез
 
скандални заменки .
 
Според шефа на партия ДЕЛА в морската община Атанас Терзиев, който се вля в редиците на ГЕРБ и вече е заместник областен управител, срещу златните парцели между Равда и Несебър, маститите бизнесмени дали на държавата чукари в Балкана. Апетитният имот на брега е оценен по десетина лева за квадратен метър. Ангелов бе замесен от в.Труд и в скандална заменка на другия край на България.
На 27 януари 2009 г. със заповед на съдения за корупция Стефан Юруков парцелите стават собственост на Велимир Иванов Магурев в съсобственост с Димитър Славчов Джупаров. Магурев е от Благоевград, но след скандали и съдебни процеси срещу него се изселва във Варна.
Има условна присъда за измами с недвижими имоти и конфискация на имущество, но делото е върнато за преразглеждане, пише Труд. Втори наказателен процес му е повдигнат от друг съдебен състав в Благоевградския районен съд по същите обвинения на 19 януари 2009 г.
При разследване на този случай обаче Труд се натъква на много интересна, макар и непряка връзка между историята и придобиването на 94 дка горски имот край резиденция Евксиноград до Варна от бившия зам.-министър на вътрешните работи в кабинета Костов Явор Хайтов на цена 28 лв. за кв. метър.
Явор Хайтов е и шеф на борда на рафинерията за олио Бисер Олива, собственост на братята Иван и Лука Ангелови от Градус. От регистъра Дакси се вижда, че Ангелови, Велимир Магурев и Боян Ангелов Бончев са съсобственици във фирма Волф - Стара Загора, където са и Бисер Олива, и Градус.
Нещо повече - Велимир Магурев урежда в Разлог имотна сделка, при която той и фирма Волф стават собственици на два парцела - 20,294 дка и 21,427 дка, предназначени за застрояване.
Помолен за коментар от Труд Иван Ангелов отговаря, че почти не познавал Велимир Магурев и изобщо не знаел, че е бил лихвар, нито че в родния му Благоевград е
 
подсъдим за измами .
 
ДДС врътки в земеделието за 20 млн. останаха неоповестени в медиите. Една страхотна операция на МВР не намери своята достойна разгласа в края на миналата година. В няколко области беше извършена масирана акция, озаглавена Схемите по подозрения за ДДС врътки в земеделието.
Не е тайна, че много производители правят различни галимации в тази област. Понеже секторът бележи рекорден ръст на износа, а икономистите твърдят, че голяма част от експорта през последната година е фиктивен, службата за борба с организираната престъпност естествено се зае да проучи нещата с изненадващи проверки на място.
 
 
 В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Красимир Стойчев .
 

вторник, 19 април 2016 г.

ГЕОРГИ САМУИЛОВ




Георги Самуилов - Жоро Инса
Търговци в храма Густо, майна, Холивуд! Дрон снимал рождения ден на Георги Самуилов в Античния театър в Пловдив Кин Стоянов
27.07.2015
 
      
„Собственикът на "Инса Ойл" Георги Самуилов си подари истинско холивудско парти за 50-тата си годишнина, съобщи TrafficNews.bg.
Още около 19 часа подстъпите на амфитеатъра започнаха да се пълнят с луксозни лимузини, а два часа по-късно районът приличаше на автосалона в Женева“:
 
http://www.blitz.bg/news/article/351159
 
Лас Вегас е град изпълнен с нови постройки, които копират каква ли не архитектура – най-вече античната класика. Ние българите сме способни да превърнем един от най-запазените антични театри в света в холивудски кич. Градът, който спечели надпреварата да бъде Европейска столица на културата през 2019 г. отдава античния си театър, сякаш е древна хетера. Кой е последният клиент, платил 2880 лв., за да си направи густото, като разпъне сини чадъри в старината. Потрудих се да прочета някои текстове в мрежата, като за тяхната достоверност отговарят посочените източници:
 
 
Бизнес визитите при Василев
Списъкът на посетителите при банкера прилича на "Кой кой е" в българския бизнес
 
В сектора на горивата Василев се среща и със собственика на "Инса ойл" Георги Самуилов. През различните месеци Самуилов е спряган като заинтересуван да придобие "Петрол:
 
 http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2015/05/14/2532957_biznes_vizitite_pri_vasilev/
 
 
Жоро Инсата лапна 6 млн. от Министерство на отбраната
 
Фирмата му ще доставя авиационен керосин:
 
 http://www.mignews.info/zhoro-insata-lapna-6-mln-ot-ministerstvo-na-otbranata/
 
Служители в МВР проговарят: Цветанов зад контрабандата с гориво
 
Полицаи, които спират цистерни с контрабандно гориво на „Инса Ойл”, са уволнени от работа през 2010 година, пишат бивши служители на МВР.
Фирмата е собственост на спонсора на ГЕРБ Георги Самуилов, който е издънка на групировката „Мултигруп”.
С помощта на бившите управляващи той въртял контрабанда, а всеки, който се опитал да проверява спонсора, бил мачкан от МВР:


 https://galleryweekly.wordpress.com/2013/05/08/%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D0%BC%D0%B2%D1%80-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%8F%D1%82-%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B7/
 
 
Вдовица: Синът на МВР спонсора Г. Самуилов e поръчителят
 
Поръчителят на посегателството на съпруга ми, според мен и според кадрите от камерите, е Младен Самуилов - син на собственика на Инса ойл, солиден спонсор на МВР и бивш директор на Мултигруп Георги Самуилов от Раковски.
Това заяви пред Нова телевизия Мария Младенова, съпруга на убития полицай Цветан Младенов - носител на званието Полицай на годината 
 
 
Не съм давал 4 млн. подкуп, искат да ме смачкат, твърди бизнесменът Георги Самуилов
 
Фирмата на Георги Самуилов "Инса ойл" е основана през 2001 г. Ръководството й оценява пазарния си дял на 3% от общото количество горива, търгувано на българския пазар. В бизнеса с горива обаче Самуилов е от началото на прехода. Той е бивш финансов директор на "Мултигруп", както и в ръководството на компанията за горива “Арес”, част от “Мултигруп”.

Името на Георги Самуилов нашумя преди дни, когато в кулоарите на НС трескаво обсъждаха фирмат, дала 4 млн. подкуп на висш служител на властта от ГЕРБ. Името на Жоро Инса, както го наричат в Пловдив, изплува и в СРС-та в разговорите на шефа на митницата ген. Танов с премиера, а по-късно и с Владислав Горанов.
За тази афера пръв пък заговори бившият му заместник Антоний Странджев, като уточни, че информацията му е от Румен Петков
 
Войната Танов - Самуилов  започва през 2006 г.
 
Тогава сегашният шеф на митниците оглавява НСБОП. През март същата година спецченгета от службата нахлуват в базите на петролната фирма “Инса Ойл” в град Раковски и село Белозем. След 9 часа обиск изземват документация от офисите. Акцията е срещу сивия сектор в производството и търговията с петролни продукти. “Инса Ойл” са обвинени в укриване на акциз и ДДС за десетки милиони.

“Съдебните дела срещу фирмата приключиха и всички са с оправдателни присъди” - казват днес от “Инса Ойл”.
Година след акцията срещу Самуилов Ваньо Танов вече е извън системата на МВР. През април 2008-а:
http://www.168chasa.bg/Article/740094  
 
 
Бивш служител на Мултигруп проверяван за далавери с горива
 
В рамките на обявената от ръководството на МВР акция срещу сивия сектор в производството и търговията с петролни продукти, антимафиотите проверяват обстойно производствената и търговската дейност на фирма “Инса ойл”, ръководена от бившия служител на Мултигруп Георги Самуилов, предаде в понеделник Дарик радио:

http://www.mediapool.bg/bivsh-sluzhitel-na-multigrup-proveryavan-za-dalaveri-s-goriva-news115530.html

Най-горната публикация е от тази година, най-долната от 2006 г. Сигурно едно по-продължително журналистическо разследване може да извади на бял свят още неща. Но не за клиентът ми е думата. Думата ми е за Атанас Кръстев, повече познат като  Начо Културата – човекът, който през втората половина на миналия век откри и за пловдивчани и за всички гости на града световното значение на Стария Пловдив. Думата ми е за Спирас Меркурис – брат на Мелина Меркури. Световната певица и актриса, която роди идеята за европейските столици на културата. Спирос Меркурис задоми сина си Пирас за една пловдивско момиче. На г-н Меркурис пловдивчани дължат много, както за дебюта си като партньори на Солун – европейска столица на културата през 1999 г., така и за избора на Пловдив като титуляр през 2019г. Та защо пловдивчани не се поучиха от Спирос Меркурис – човекът, написал книга за античните театри по цяла Европа, че театърът е храм на Дионис, а не на Меркурий. Търговците трябва да стоят вън от храма, дори когато са търговци на горива.
 
 В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Иван Ангелов – Градуса .
 

четвъртък, 14 април 2016 г.

МАРИО НИКОЛОВ


 
МАРИО НИКОЛОВ: Смятан за един от "мозъците" на престъпните схеми. Той и брат му Петър са второ поколение "труженици на месаро-колбасарския фронт". Преди 10 ноември 1989 г. баща им е бил дългогодишен представител на "Родопаимпекс" във Франция, където братята завършват образованието си и се изграждат като заклети франкофони.
Според фирмените регистри Марио Николов има участие във фирмите "БУАРУКО" ООД, "Елпин Треид Интернешънъл" АД, "Еврофрут Интернешънъг" ЕООД, търговско представителство "Нидеко Хол", "Родопа - Шумен" АД, "Сердика - Сливен" АД и Приватизационен фонд (в ликвидация) "Континентал" АД; Перник.


 

Марио Николов се завръща в бизнеса с европроекти.Фирми свързани със скандалния бизнесмен спечелиха европроекти за близо 13 млн. лв с подкрепа от ПИБ. Митко Флашката, който поддържа информационните системи на СГС, също взел пари.

27.10.2015
 
7 687 438 лв. са одобрени, а 4 996 836 лв. вече са усвоени само по програмата « Конкурентоспособност » от няколко фирми, зад които по оперативна информация на Биволъ стои скандалният бизнесмен Марио Николов. Към тях трябва да се добавят още четири проекта по ПРСР (известна като « Селската програма ») за 5,1 млн. лв. Или общо над 13 млн. лева европари, които вече са завъртяни в нова схема по изпитания стар модел: завишени фактури за стари машини, вместо нови.
Николов, който се определя като „потомствен социалист“ се прочу в края на управлението на Тройната коалиция с мащабна кражба на евросредства, разкрита от ОЛАФ. Делото САПАРД, по което Николов е подсъдим, стана нарицателно за неработещата българска съдебна система. Докато в Германия имаше осъдени, които дори си излежаха присъдите, в България Марио Николов и съучастниците му са на свобода и делото още се точи. Покрай скандала лъсна и схема за политическа корупция, която въобще не беше разследвана – след като Николов получил европарите, той раздал щедри премии на работниците си, а те спонтанно дарили по няколко хиляди лева на БСП.
Пак с „правилната“ банка
За да кандидатства успешно за европроект, фирмата трябва да представи банкови гаранции и съфинансиране. За проекти на стойност няколко милиона лева, каквито са тези описани по-долу, са нужни сериозни кредити и обезпечения. ПИБ съфинансира и гарантира проектите, с които Марио Николов излъга Европейския съюз по програмата САПАРД. След като ОЛАФ разкри схемата се наложи да се връщат пари и като резултат Николов остана длъжник на банката със значителна сума.
Проектите по ОП « Конкурентоспособност » и ПРСР, засечени от Биволъ не само са еднотипни и за почти еднакви суми, но имат и еднакви типови договори за кредити и гаранции. Договорите за банкови гаранции са дори с поредни номера или са подписани на една и съща дата, показа проверка в Търговския регистър. И всички без изключение са отново от същата банка, която след като беше спасена с държавна помощ сега се брендира като FIBANK.
ЕВРОФРИГО 2.0
Новите фирми, с които Николов кандидатства и спечели проектите дори не крият особено връзката с « кораба майка ». Вместо ЕВРОФРИГО, която беше принудена да върне 3,8 млн. лева на програмата САПАРД, сега имаме нова фирма под името ЕВРОФРИГО СТАР, но на същия адрес и дори със същия управител от времето на ЕВРОФРИГО. Пламен Даньов Цветанов е бил председател на Съвета на Директорите на ЕВРОФРИГО от 2008 до 2012 г. заедно със съпругата на Марио Николов – Мариана, която също е подсъдима по делото САПАРД. Сега Пламен Цветанов е управител на ЕВРОФРИГО СТАР и неговия подпис личи под договорите за евросредствата. Още една фирма-бенефициент е на същия адрес Малашевска 1 в София, това е АВИСПАЛ.
И четирите фирми, получили милиони от оперативната програма са сменили собствениците си съвсем наскоро. Светослав Лъчезаров Митов, роден през 1985 г. е станал собственик на АМАРЕЛ БЪЛГАРИЯ на 15 юли 2015 г. Това е фирма със 100 лв. капитал, без дейност и с едно осигурено лице, вероятно самия Митов. През ноември 2014 АМАРЕЛ става собственик на ЕВРОФРИГО СТАР. С какви пари една фирма без история придобива друга фирма с 2,5 млн. нетни приходи от продажби и капитал от 3 млн. лв. е твърде интересен въпрос.
Светослав Митов е също така собственик на СИКЪН ЕООД от февруари 2015 г. Тази фирма също е бенефициент по същата схема за милиони, като при това осигурява само две лица и има 104 хил. лв. от продажби за 2014 г.
В сравнение с него Димитър Керелов от ИНТЕЛИДЖЪНТ ФУУД СИСТЕМС има завиден стаж, защото е станал собственик на фирмата си още през 2011 г. като е вложил само 50 лв. капитал. Фирмата му е реализирала 474 хил. лева нетни приходи от продажби за 2014 г., а през 2015 г. печели проект, за да се модернизира с 1 млн. евро. Керелов е известен като
Митко Флашката
на когото бившият шеф на СГС Владимира Янева предоставила пълен достъп до системите за видеонаблюдение, хардуера и случайното разпределение на делата в ключовия Софийски градски съд. Връзката на Димитър Керелов с Марио Николов бяха изследвани в публикация на Капитал, от която става ясно, че ИНТЕЛИДЖЪНТ ФУУД СИСТЕМС държи 49% от ЕВРОФРУТ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ, която е основана от Марио Николов през 2004 г. Самият Николов също е известен с топлите си отношения с висши магистрати, с които е засичан да обядва.
Фирмата АВИСПАЛ, която също е бенефициент на близо милион евро има по-сериозна история. Тя афишира 2 млн. лева печалба за 2014 и 44 осигурени лица. На 22 юни 2015 г. обаче АВИСПАЛ е продадена на ФЮНЕКС ЕООД, която има едно социално осигурено лице и никакви приходи от продажби. Също като ЕВРОФРИГО СТАР, тази фирма най-вероятно е подготвена за бушон след усвояването и подялбата на средствата.
Патиците не са това, което са
Освен осемте милиона за хладилни инсталации по « зелената програма », Марио Николов е на път да усвои още пет милиона лева по « Програмата за развитие на селските райони » с четири еднотипни проекта за птицеферми – отглеждане на патици и пуйки в с. Живково, община Ихтиман.
Четири фирми регистрирани на подставени лица, са получили финансиране от ДФЗ по мярка М121 « Модернизиране на земеделските стопанства » показа проверка на Биволъ. Както и фирмите-бенефициенти по ОП „Конкурентоспособност“, тези четири фирми също имат еднотипни договори за кредит с ПИБ, подписани на едни и същи дати през юни и юли 2015 г. Кредити гарантирани със селски имоти, чиято стойност е в пъти под получените суми.
Схемата
Някои от фирмите в списъка ще купят машини от чужбина. Дали стари машини, боядисани като нови, каквато е запазената марка на Николов, или нови машини на двойни цени, но трябва да има голям марж. Останалите фирми ще строят, ще монтират машини и други съоръжения и ще пуснат каквито си искат фактури. Накрая ДФЗ и МИЕ ще платят на фирмите 50% от сумата по завишеното фактуриране.
Това е оптимистичната схема. Песимистичната е, че няма да има нито машини, нито птицеферми, нито върнати кредити в ПИБ, а обвиняемото семейство Николови ще потърси разтуха на някой екзотичен остров. Казват, че с няколко милиона евро в джоба носталгията била по-поносима.
Фирмите-бенефициенти по „ОП Конкурентоспособност“
ЕВРОФРИГО СТАР 202156765
BG161PO003-2.3.02-0387-C0001 « Инвестиции в енергоспестяващо хладилно оборудване в « Еврофриго Стар » ЕООД »
Общ бюджет: 3 879 548 BGN
Одобрен бюджет: 1 939 774 BGN
Общо изплатени средства: 1 260 853 BGN
ПИБ:
Кредит: 750 000 лв. Договор 000LD-L-000617/26.06.2015
Гаранция: 1 260 853 лв. Договор 000LG-L-005171/26.06.2015
====================
ИНТЕЛИДЖЪНТ ФУУД СИСТЕМС 201699270
Енергоефективни инвестиции в « Интелиджънт фууд системс » ЕООД »
Проект МИЕ: 3 840 951 BGN
Одобрен бюджет: 1 920 475 BGN
Общо изплатени средства: 1 248 309 BGN
ПИБ:
Кредит: 750 000 лв. Договор 000LD-L-000616/26.06.2015 г.
Гаранция: 1 248 309,01 лв. Договор 000LG-L-005178/26.06.2015
===================
АВИСПАЛ 201696783
BG161PO003-2.3.02-0388-C0001 « Инвестиции в ново енергоспестяващо оборудване в « АВИСПАЛ » ЕООД »
Общ бюджет: 3 776 329 BGN
Одобрен бюджет: 1 888 164 BGN
Реално изплатени: 1 227 307 BGN
ПИБ:
Кредит: 750 000 лв. Договор: 000LD-L-000615/26.06.2015 г.
Гаранция: 1 227 306,88 лв Договор 000LG-L-005072/26.06.2015 г.
===================
СИКЪН ЕИК 175326107
BG161PO003-2.3.02-0386-C0001 « Инвестиции в енергоспестяващо оборудване в « Сикън » ООД »
Одобрен бюджет: 1 939 025 BGN
Одобрен бюджет: 1 939 025 BGN
Реално изплатени 1 260 367 BGN
ПИБ:
Кредит 750 000 лв. Договор 000LD-L-000612/26.06.2015
Гаранция 1 260 366,50 лв. Договор 000LG-L-005183/26.06.2015
====================
Фирмите-бенефициенти по ПРСР Мярка 121 « Модернизиране на земеделските стопанства » от ПРСР 2007-2013
САМИ МИЙТ БГ 200303323
Проект за 2,831,952.92 лв.  Договор 23/121/05720/26.04.2013
„Изграждане на птицеферма за угояване на пуйки и битово-административна сграда в село Живково, община Ихтиман“
Договорени 1 415 976,46 лв.
ПИБ:
Кредит 1 470 000 лв. с Договор 000LD-L-000630/26.06.2015 г.
=================
ХОЛИД 202374415
Проект за 2,878,016.38 лв. Договор 23/121/05700/15.03.2013
“ Строителство на ферма с битово-административна сграда за отглеждане на птици“
Договорени 1 439 008,19 лв.
ПИБ:
Кредит 1 470 000 лв. Договор 000LD-L-000614/26.06.2015 г.
=================
НИК ФУД БГ 200303273
Проект за 2,799,077.38 лв. Договор 23/121/05606/13.03.2013
„Изграждане на птицеферма за отглеждане на патици в с. Живково община Ихтиман“
Договорени 1 399 538,69 лв.
ПИБ
Кредит: 1 470 000 лв. Договор 000LD-L-000620/24.07.2015
==================
АГРОВАЛ БГ 200303425
Проект за 2,114,492.96 лв.
Птицеферма за отглеждане на пуйки с битово-административна сграда в УПИ -036055 в местност « КАРАТОПРАК », землище на с.Живково, Община Ихтиман
Договорени 1 057 246,48 лв.
ПИБ:
Кредит: 980 000 лв. Договор 000LD-L-000631/27.07.2015
 
 
Делото "САПАРД" влиза отново в съда .
 
14.04.2016
 
Делото за източване на 7,5 млн. евро по програма САПАРД ще бъде внесено отново в съда в началото на следващата година. Това съобщи пред БНР директорът на Националната следствена служба и и.д. главен продурор Бойко Найденов.
Марио Николов, Людмил Стойков и още 5 други лица бяха оправдани на втора инстанция. По-късно стана ясно, че прокурор Стойчо Ненков еднолично е взел решение да оттегли протеста срещу присъдите на Николов и Стойков. Ненков обясни, че е направил това поради липса на документи, които да уличават двамата в престъпление.
Найденов каза, че в момента тече проверка срещу Ненков, а той е внесъл и предложение във Висшия съдебен съвет за неговото уволнение.
Основната причина за оправдателните присъди по САПАРД бе решението на прокуратурата да раздели обвиненията в няколко дела. Така изпратените от Германия доказателства станаха неизползваеми. Затова сега прокуратурата смята да обедини отново обвиненията в едно дело. Точно по този начин се води и процесът по аферата в Германия, където двамата подсъдими вече изтърпяха наказанията си.
Зам. главният прокурор Галина Тонева посочи още една причина за възобновяване на процеса - фактът, че съдия Румяна Ченалова, която гледа делото на първа инстанция, е била адвокат на един от обвиняемите заедно с Николов и Стойков, но не си е направила отвод. За този случай преди няколко дни бе сезиран и ВСС.
 
 В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Георги Самуилов - Жоро Инса .

понеделник, 11 април 2016 г.

ЛЮДМИЛ СТОЙКОВ



Люси - барманът, който стана индустриалец .
 
16.02.2007
 
Людмил Стойков е на 44 години. Роден е на 16 април в Перник. Той е бивш спортист, завършил е ВИФ.
Преди промените е бил барман в "Балкантурист". Според собствените му думи е започнал бизнеса си още през 1990 г. с търговия със сирене. В родния си град обаче е известен като представител на силовата групировка ВИС 2, макар никъде в регистрите и биографиите му да не се съобщава такова нещо. В средата на 90-те години регистрира фирма за изкупуване и търговия на скрап, като започва да работи с все по-големи обеми.
През 1997 г. регистрира модната агенция "Ивет фешън". Бизнесът му потръгва още повече, след като брат му Емил Стойков става шеф на митница Перник. Впоследствие той е сменен от длъжност, но пернишката митница остава благосклонна към него. Името на Людмил се свързва с различни схеми за внос на пилешки продукти и месо. По време на правителството на Иван Костов Людмил Стойков се насочва към туризма и индустрията.
През април 1999 г. той купува срещу 2.7 милиона долара курортното селище "Дюни". На 30 юни 1999 г. в консорциум с "Радомир леко коинвест" АД неговата фирма "Еврометал" ООД купува 75% от "Радомир - леяро-ковашки комплекс" ЕАД. Делът на Стойков е 34% и за тях той заплаща 4 милиона лева. Консорциумът трябва да обслужва и дълга на фирмата от 21 милиона лева.
През 2000 г. купува основното производство на фалиралото предприятие "Стомана" срещу обслужването на дълга му от над 42 милиона лева. По-късно във фирмата влиза гръцката "Виохалко", но Стойков запазва 14 на сто от "Стомана индъстри" и е зам.-председател на управителния съвет. Смесеното дружество е собственик и на поточната линия "Даниели", закупена от фалиралия "Камет".
"Еврометал" е съцесионер на близо 60 млн. лв. дълг към НЕК на Националната компания "Железопътна инфраструктура". Основният цесионер е офшорната Kingston Enterprises, за която се смята също, че е собственост на Людмил Стойков. Със случая се занимава парламентарната комисия по корупция в парламента.
Миналата година името му беше замесено в друг скандал. Той възникна по повод създаването на съвместно дружество между община Созопол и дружество "Дюни". Става въпрос за съвместна фирма "Градина" АД, в която Людмил Стойков има 75%, а община Созопол 25%. Скандалът възникна заради малкия дял на Созопол, който апортира земята за изграждането на хотелски комплекс срещу бензиностанцията на Созопол.
В Созопол развиват дейността си още две фирми на Стойков - "Евробилд" и "Евробетон". Втората е собственик на бетонния възел, който захранва строежите по Южното Черноморие.
Чрез "Еврометал" Стойков кандидатства и за фалиралата банка МБТР в съдружие с Корпоративна търговска банка, но отпадна от надпреварата. Участва и в няколко търга за приватизация на въглищни мини в пернишкия регион и "Брикел" - Гълъбово, но ги загуби (и в двата случая победен от Христо Ковачки). Опита да купи и Варненската корабостроителница, но и там не успя.
Само преди месец Людмил Стойков влезе в сблъсък и с хората от пернишките села Рударци и Кладница. Той заведе дела срещу 42 собственици на 125 дка в центъра на Рударци.
Людмил Стойков е в добри отношения с политиците от всички партии, особено когато са на власт. Той е председател на сдружението за местен бизнес "Съюз за Перник" и участва в президентската кампания на Георги Първанов. На сайта на БСП дори го има на снимка да чете приветствието към Първанов на площада в Перник.
Той е член на ръководството на Националния борд по туризъм.
 
Пернишкият бизнесмен Людмил Стойков излезе чист за източването на 7,5 млн. евро по САПАРД, Апелативният съд го оправда . Според експертизата по делото внесените от Марио Николов машини били уникални за България .
 
 
Пернишките бизнесмени Людмил Стойков и Марио Николов излязоха чисти от аферата със 7,5 млн. евро по САПАРД. Всички подсъдими по делото за изпирането на пари от измамата за 7,5 милиона евро от програмата бяха оправдани от Софийския апелативен съд (САС). По делото бяха подсъдими Людмил Стойков, Марио Николов и още шестима. Делото беше възобновено от Върховния касационен съд (ВКС), след като обвиняемите отново бяха оправдани от САС през 2012 г.
Според прокуратурата обвиняемите са участвали в схема, в която са източвали пари от програмата, като са купували стари месопреработвателни машини и са ги представяли за нови. Обратът по делото обаче дойде през юли, когато в съда беше представена съдебно-техническа експертиза, изготвена от доц. Венцислав Ненов и доц. Динко Йорданов – преподаватели в Университета по хранителни технологии в Пловдив. Според становището на вещите лица внесените машини не само не са били стари, но и са уникални и с изключително високо за българските стандарти качество. Делото се гледа за втори път пред САС. През 2012 г. съдът отново оправда подсъдимите, което предизвика скандал в прокуратурата – наблюдаващият прокурор Стойчо Ненков оттегли протеста срещу оправдателните присъди на Марио Николов и Людмил Стойков. Той бе обвинен в престъпление срещу правосъдието, а делото срещу него беше прекратено едва преди година. Двамата германски граждани, участвали в същата схема, бяха осъдени преди години. Доказателствата, събрани в Германия обаче, явно не са били използвани също толкова ефективно от българската прокуратура.
Людмил Стойков се прочу като спонсор на Георги Първанов. Той беше член на неправителствена организация за издигането му за втори мандат, в която е участвал и друг пернишки бизнесмен – Феодор Феодоров-Голямата Федка, съдружник на Братя Галеви и Таки. Стойков е смятан за човека в сянка на схемата за източването и прането на парите, получени неправомерно по САПАРД. Предполага се, че част от тях са вложени в туристическия му бизнес. Партньорът му в бизнеса Марио Николов, който също се измъкна без присъда, беше защитаван в съда от Менко Менков, адвокат на Братя Галеви.
 
 

Кои са покровителите на Марио Николов и Людмил Стойков ?

 


Делото за източване на САПАРД е провалено от грешки в ратурата, установила ревизия на папките, научихме от достоверни източници. То умишлено е водено към провал по времето на ГЕРБ.
Подсъдим за източването на 7,5 милиона е бизнесменът Марио Николов с още 5 души. Има и второ дело – за прането на източените пари, където обвиняем е пернишкият бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционния комплекс „Дюни“. Той е близък както до Георги Първанов така и до приятелския кръг на Бойко Борисов „Котараците“.
Заради скандалния провал по делото прокурорът Стойчо Ненков се разследва за престъпление по служба, защото не е обжалвал оправдателните присъди на Стойков и Николов. Според него нямало престъпление.
Отскоро делото за източването на САПАРД е върнато за ново разглеждане, но вече в Специализирания наказателен съд. Това за прането на пари вече е неспасяемо, защото е приключило на последната инстанция. Една от странните грешки на прокуратурата още в началото била, че разделила делото на две.
Скандалът избухна през 2006 година, когато от ОЛАФ сигнализираха за измамата. Чрез схема за измама бизнесмените купили стари машини от Германия, които представили за нови и те били платени с пари от САПАРД.
Още в самото начало на разследването то било водено към провал, установили съдиите в апелативния съд през 2012 година, когато оправдали всички участници в далаверата. Причината е, че липсват доказателства, които е можело да бъдат събрани от прокуратурата, но това не било направено. Най-важните от тях са пристигнали от Германия. За това допринесъл и съдията Георги Колев, който при произнасянето на присъдата в градския съд допуснал съществени пропуски по начин, че тя да падне на втора инстанция.
Людмил Стойков се прочу като спонсор на президента Георги Първанов и негов приближен бизнесмен. Той е член на неправителствена организация за издигането му за втори мандат, в която е участвал и друг пернишки бизнесмен – Феодор Феодоров – Голямата Федка, съдружник на Братя Галеви и Таки. Мафиотите успяха да се изплъзнат от правосъдието, когато ГЕРБ управляваше страната, не пропускат да напомнят запознати свръзките в подземния свят.
Стойков е смятан за човека в сянка на схемата за източването и прането на парите, получени неправомерно по САПАРД. Предполага се, че част от тях са вложени в туристическия му бизнес.
Партньорът му в бизнеса Марио Николов, който също засега се измъкна от 10-годишната си присъда, пък е защитаван в съда от Менко Менков, адвокат и на Цветан Цветанов и на Братя Галеви.
Точно в дебелите връзки на подсъдимите с политически и мафиотски среди магистрати си обясняват противоречивия факт, че Стойков и Николов още не са в затвора.
Участниците в схемата от Германия отдавна получиха присъди, лежаха зад решетките и дори излязоха на свобода.
 
 
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Марио Николов .