събота, 27 февруари 2021 г.
КИРИЛ ДЖАБАРОВ
01 Юли 2014 . През 2012 г. той е управител на „Глобал Маркетс” заедно с Йордан Моллов и Роберт Димитров. На Кирил Джабаров и Робърт Димитров им е определена мярка за неотклонение "парична гаранция" за по 3000 лева. 120 акта за извършени административни нарушения за по-малко от четири години, някои от които граничещи с престъпления, и редица телевизионни предавания на "Господари на ефира" за проблеми с дейността на "Глобал маркетс" не бяха достатъчно основателни причини за Комисията за финансов надзор за започване на процедура по отнемането на лиценза на дружество.
Тази процедура бе стартирана едва днес, ден, след като двама от ръководството на инвестиционния посредник бяха обвинени от прокуратурата за предизвикване на паника сред хората във връзка със състоянието на банковия сектор.
Основанията, на които КФН започва процедурата, са констатираните системни нарушения на Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ). Според съобщение на комисията целта й е "да осигури цялостна защита на интересите на клиентите на посредника при прекратяването на дейността му и надлежното уреждане на отношенията с всички клиенти на ИП, както и осигуряване на стабилност на финансовите пазари".
От КФН съобщават, че от 2010 г. досега комисията е извършила различни проверки на дейността на "Глобал Маркетс" ООД, вследствие на които са съставени близо 120 акта за установяване на административно нарушение. "Констатираните нарушения са за извършване на неправомерни действия с активи на клиенти, включително използване на парични средства на клиенти при сключването на сделки за собствена сметка на ИП; неспазване на основополагащи принципи, регламентиращи дейността на инвестиционните посредници, заложени в ЗПФИ и актовете по прилагането му - да действа честно, справедливо и като професионалист в съответствие с най-добрите интереси на своите клиенти; неспазване на издадения от КФН лиценз, а именно ИП "Глобал Маркетс" ООД е сключвал сделки за собствена сметка, без да има право да извършва такава инвестиционна дейност", се казва още в съобщението от КФН.
От съобщението не става ясно защо комисията е чакала цели четири години, за да предприеме някакви мерки. Вместо това за този период е отправила 42 препоръки към инвестиционния посредник.
А всъщност от началото на 2013 г. "Господари на ефира" започна излъчването на няколко репортажа за проблеми около дейността на "Глобал маркетс". Но нито една държавна институция не реагира тогава.
А сега, след образуването на досъдебното производство, от КФН се похвалиха, че си сътрудничат с прокуратурата, ДАНС, НАП и други държавни органи. От комисията се похвалиха и за друго – че от година и половина активно обменяла надзорна информация за "Глобал маркетст" с органи от страни от Европейския съюз като Дания, Полша и Словакия.
Вчера от прокуратурата съобщиха, че двама души от ръководството на инвестиционния посредник са привлечени като обвиняеми по чл. 326, ал. 1 от Наказателния кодекс – за предаване на неверни данни за тревога.
Според държавното обвинение става дума за множество имейли, изпратени до клиенти на "Глобъл маркетс" на 26-и юни, ден преди опашките пред ПИБ. Автор на съдържанието на електронните писма е Димитров, а текстът е написан технически от Джабаров. Трето лице, което не е служител на инвестиционния посредник ги е разпращало. Този трети човек не е обвиняем, той е бил разпитан. Въпросното лице не е сред инициаторите на разпращане на имейлите за състоянието на банковата система.
В писмена позиция до NOVA от КФН казват, че след отнемането на лиценза на „Глобал Маркетс” лицата, свързани с това дружество - Кирил Джабаров, Йордан Моллов и Роберт Димитров, продължават с инвестиционното посредничество без лиценз. От КФН допълват, че с цел прикриване на извършените сделки и действия те използват подставени физически и юридически лица.
Май 2017 г. - 25-годишният Николай Митев се потапя в света на пазарите. Мисли си, че сключва договор с „Позитива” АД, инвестира 25 000 долара, но ги превежда на друго дружество-фантом – „Позитива Фронт офис”.
Освен с Кирил Джабаров, настояваме да се срещнем и със съдружника му Йордан Моллов. Според Търговския регистър той е бил управител в „Позитива Фронт офис”.
КФН е изпратила списък за свързани със собствениците на „Глобал Маркетс“ ООД лица в ДАНС, прокуратурата, СДВР и НАП. Прокуратурата е сезирана и развръзката предстои.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Найден Милков .
четвъртък, 25 февруари 2021 г.
ДИМИТЪР ЛАМБОВСКИ
на 13 август 2015 г., Димитър Ламбовски открива граната, закачена на вратата на джипа му, паркиран пред ресторант в столичния квартал “Бояна”.
Ето какво разказва тогава за скандала вестник “24 часа”: “Целта не е била бизнесменът да бъде убит, а само сплашен.
“Не искам да коментирам опита да взривят колата ми, защото съм включен в програмата за защитени свидетели и нямам право да изнасям каквато и да е информация”, разкри бившият депутат от НДСВ.
Оказа се, че защитата е заради свидетелските му показания по делото срещу съдийката от Софийския градски съд Румяна Ченалова. В какво точно се изразява защитата му, от МВР обаче отказаха да уточнят.
Конфликти в енергийния бизнес е една от основните версии за заплахата, по които работят криминалистите”.
Предупреждение от изнервени кредитори е основната версии за бомбата срещу ексдепутата Димитър Ламбовски, който от години е сочен за близък до Младен Михалев-Маджо. Това разкриват пред вестник “България Днес" близки до разследването на инцидента.
“24 часа” пише още: “Че бизнесменът е сериозен играч в тази сфера, което се разбра в края на миналата година ( б.р. 2014 г.), когато внезапно изчезна първият шеф на ДАНС Петко Сертов. В края на януари той се завърна невредим от Гърция, където прекара близо месец. Ден преди да изчезне, Сертов се среща с Ламбовски.
Покрай аферата тогава стана ясно, че бившият шеф на ДАНС е консултант във фирма за търговия с ток на Ангел Божилов, който бил в конфликт със съдружника си Димитър Ламбовски.
Бившият депутат твърдеше, че тогавашният работодател на Сертов е действителният собственик на дружеството “Вивид Пауър” ЕАД, което е съдено от оператора на гръцката система за пренос на електроенергия “Адмие” за над 14 млн. евро по неразплатена сделка за ток. Той направи и връзка между изчезването на ексшефа на ДАНС и спорната сделка. Освен в енергийния бизнес Ламбовски се занимава със строителство, собственик е и на частно гробище в кв. “Бояна”... В това гробище загина популярният актьор Чочо Попйорданов, чиито близки обвиниха Димитър Ламбовски в немарливост.Бившият депутат от НДСВ Димитър Ламбовски върти далавери в частното гробище в Бояна, където е сред инвеститорите при създаването му, твърди сайтът "Разкрития", като се позовава на статия в изданието "Crimes.bg".
Това му положение очевидно му дава достатъчно власт там, благодарение на която той е измислил наистна скандални схеми с цел да изкара пари. А причината за това е съвсем проста – в последните години финансовото му състояние е повече от критично.
Ламбовски е затънал до ушите в дългове заради пристрастеността си към хазарта, дрогата и алкохола. Които са изцедили банковата му сметка до стотинка. Поради тази причина той постоянно иска доста крупни заеми, а след това се чуди как да ги връща, твърди медията.
Незавидното му положение го е принудило да прави наистина нечовешки и напълно аморални неща. Като например да разкопава пресните гробове в „Бояна парк София“, досущ като някоя циганска погребална агенция.Медията твърди, че по негово нареждане циганите-гробари ексхумират току що погребани мъртъвци, за да може Ламбовски да краде и препродава скъпите ковчези, с които са погребани на поредното опечалено семейство. Като печалбата му от тази дейност е повече от солидна. Цените на луксозните ковчези варират от 2 хиляди чак до 12 хиляди лева.
Само за последната една година той е наредил поне 15 ексхумации. Сметнете за каква чиста печалба говорим.
В неговия комплекс “Магнолии”, в кв. “Бояна”, със закрит плувен басейн, две сауни, парна баня, масажорна и фитнес, известно време живя бившият лидер на БСП и настоящ председател на ПЕС Сергей Станишев, след като напусна премиерския пост.
Бизнес кариерата на Ламбовски започва от Първа източна международна банка. Работил е още в швейцарско-българското дружество “Комко трейдинг България”, “Тераинвест”, “AIG България”, “Аско-Деница”, “Труд и капитал холдинг”.
На 17 май 2013 г. сайтът Blitz пише: “От регистрите на фирмите, в които е участвал, се вижда, че е стартирал като бизнес партньор на Петър Ненков. Той беше в управителния съвет на Първа източна международна банка /ПИМБ/ заедно с Ламбовски през 1993 г. Двамата участват и във фирма Тераинвест АД с няколко тогавашни синдикални лидери от КНСБ . По-късно Петър Ненков замина за Москва, а през 1995 г. загина при доста странна автомобилна катастрофа в руската столица. Дори и след смъртта за Ненков се носеха легенди, а името му беше забъркано с пране на пари от Първа московска банка и изчезнали тирове с цигари. След оттеглянето на Ненков от ПИМБ Ламбовски остава в управата й до края на 1999 г..”
Според Търговския регистър Ламбовски е собственик на компанията “Имобилиенфервалтунг”. Самият той се представя във Фейсбук като директор в United Capital PLC, с централа в South Ockendon край Лондон, която е била закрита на 15 май 2018 г..
Покрай скандала с гранатата от 2015 г. “24 часа” пише още: “Димитър Ламбовски е разпитван като свидетел по делото на нашумялата съдийка Румяна Ченалова. Тя е обвинена, че е извършила длъжностни нарушения и документно престъпление, за да облагодетелства Ангел Божилов, собственик на “Обединени енергийни търговци” (ОЕТ) - дружеството, чийто консултант бе бившият шеф на ДАНС Петко Сертов.
Според прокуратурата, тя приела няколко фактури и подправила протокол по делото, за да може Божилов да внесе доказателства по дело на ОЕТ срещу НЕК в Софийския градски съд след последния срок.
Преди време прокуратурата съобщи, че двама души - Димитър Попов и бившият депутат Димитър Ламбовски, са свидетелствали за договорка между Ченалова и Божилов. Попов заявил, че се е срещал с Ченалова, без да споменава кога и къде, за да бъде договорено как близо 690 000 лв. да бъдат
разпределени така, че да има резултат за едната страна по делото - ОЕТ.Още от 90-те години на миналия век името на Димитър Ламбовски се свързва с могъщата някога силова групировка СИК.
До 1999 г. той е в управата на купената от Младен Михалев-Маджо и партньорите му Първа източна международна банка заедно с тогавашния акционер в “Интергруп” и СИК Венцислав Стефанов. Димитър Ламбовски е и в ръководството на футболен клуб “Славия”, където акционер пак е Маджо. Ламбовски е прокурист на фирма “Интергруп - България” заедно със Стефан Николов. В “Интергруп - България” и “Интергруп енд партнерс” бяха съдружници Маджо, Красимир Маринов-Големия Маргин, Румен Николов-Пашата и всички останали босове от СИК”.
На 25 януари 2020 г. сайтът “BIG5” излиза със заглавие: “Сотир Цацаров запорира милиони на спонсор №1 на Румяна Ченалова. “Скандалният енергиен бос Ангел Божилов е със запорирано имущество за близо 3 милиона лева, наложено му преди броени дни от КПКОНПИ, пише в. "Уикенд”.
На августовските протести с искане за оставка на премиера Борисов и главния прокурор Гешев Димитър Ламбовски демонстрира приятелски отношения с лидера на “Да, България” Христо Иванов и с проф.Велислав Минеков от “Отровното трио”. Бившата съдийка Румяна Ченалова също е сред най-активните протестиращи на “Ларгото”.На 31 юли 2020 г. сайтът “Офнюз” съобщава: “Разследването ( б.р. на Антикорупционния фонд) дотук разказа как заради семеен конфликт бизнесменът Илия Златанов се опитва неуспешно да си върне владението на фирмата за производство на асансьори "Изамет". Търси съдействие от бившия следовател и настоящ адвокат Петьо Петров - Петьо Еврото, с когото се среща в столичния ресторант "Осемте джуджета". По думите на Златанов, вместо да си върне бизнеса обаче, той попада в схема за изнудване. Принуден е да прехвърли фирмата си на посочен от групата човек и да се съгласи иззетите при обиск голяма сума пари в брой и злато да бъдат предадени на друг.
В третия епизод бизнесменът и бивш депутат от НДСВ (2001-2005) Димитър Ламбовски разказва, че бил повикан на разговор в "Осемте джуджета" от свой добър познат.
Ламбовски посочва, че там се запознал с Петьо Еврото и му били отправени сериозни заплахи. Така го принудили да се включи като страна в разследването на Златанови, каквато не бил, и да поиска конфискуваните от разследващите 550 000 евро от сейф на Юлия Златанова.
Юлия е съпруга на Илия Златанов, по чийто сигнал започва поредицата "Осемте джуджета".
Пред камерата Ламбовски казва, че не познава нито Илия Златанов, нито семейството му, но под натиск подписал документ, че е дал за отговорно съхранение 650 000 евро на сина на Илия Златанов - Явор, и сега иска прокуратурата да му върне намерената в сейфа сума. Била му посочена адвокатка, с която заедно отишли в прокуратурата и взели парите в плик. Пред сградата се разделили и потеглили в противоположни посоки с автомобилите си - адвокатката с парите, а той - без.”
... Странно е, че толкова образован и с всестранно развит бизнес в България и в чужбина, бивш депутат, е допуснал да подпише документ, “че е дал за отговорно съхранение 650 000 евро на сина на Илия Златанов - Явор.” Защо не се е оплакал за натиска, нали и без друго е прокурорски свидетел по делото срещу бившата съдийка Румяна Ченалова, значи има “връзки” в прокуратурата, така да се каже?!
Не намираме за нормално партиен лидер да се занимава толкова активно с разследване на Антикорупционния фонд ( АКФ), спонсориран от “Америка за България”. Христо Иванов обясни познанството си с Димитър Ламбовски така - защото бил свидетел по разследването “Осемте джуджета” на АКФ. От един председател на партия се очаква да бъде независим от чужди влияния и да се държи като лидер, не като разследващ журналист.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Кирил Джабаров.
сряда, 24 февруари 2021 г.
БОРЯНА ПАШЕВА
С усвояване на еврофондове се занимава половинката на шефа на Сатиричния театър Калин Сърменов. Ръководената от Боряна Пашева рекламната агенция „Уай Би Ен София“ има в актива си реализирани проекти на ЕС за милиони левове, пише „Уикенд“ след направена проверка.
Основател на фирмата, но под името „Студио Златен Век“ е съпругът й, прочул се като яростен фен на управляващите от ГЕРБ. Сърменов за отрицателно време прибира над половин милион лева срещу задължението да заснеме рекламни клипове на Програмата за развитие на селските райони и организира веднъж провеждането „Празник на агроекологичния земеделски стопанин“.
Включва се и в кампания за популяризиране консумация на риба сред населението. Новото му поприще предизвиква люта завист сред колегите му в гилдията, спомнят си актьори.
На това те отдават и решението на Сърменов да мине на заден план. За целта в края на 2014 г. „Милото“ прехвърля собствеността на половинката си Боряна. От това дейността по линия на ЕС на прекръстената „Уай Би Ен София“ по никакъв начин не страда. Дори напротив.
Малко след като Пашева поема собствеността и управлението, рекламната агенция се включва в проект на Министерски съвет. Неговата цел е въвеждане в общините на електронно управление в сектор „Правосъдие“. Срещу изплатени 35 868 лева половинката на Милото участва в дейности по „трансформация на модела на административно обслужване“.
През 2015 г. фирмата на Пашева e поканена директно без предварителен конкурс да помага на „Българска агенция за инвестиции“. Повод са организираните от агенцията с пари от ЕС кръгли маси в САЩ и Азия, с цел привличане на чуждестранни инвестиции. Срещу задължението два месеца да съдейства при рекламирането на инициативата половинката на „Милото“ получава общо четвърт милион лева.
В началото на 2017 г. „Уай Би Ен София“ печели проект по Оперативна Програма „Иновации и конкурентоспособност“. Целта му е развитие на управленския капацитет във фирмата. С пари от ЕС е закупен софтуер за управление на връзки с клиенти. Взета е и техника, с която рекламната агенция да изгради „система за управление на качеството и околната среда“, става ясно от документацията по проекта. Според изготвения отчет на рекламната агенция, новото оборудване и позволява да подобри комуникацията между служители и клиенти. За тези важни дейности фирмата на Пашева получава субсидия в размер на колосалните 355 477 лева.
През 2018 г. фирмата е поканена да участва в културната програма по повод българското председателство на ЕС. Срещу субсидия от 95 000 лв. половинката на Милото е наета да заснеме документалния филм „Национални традиции и фолклор в историята на розата“.
С реклама е свързан и друг от проектите на фирмата, а получените средства са около 150 хил. лв. В замяна фирмата трябва да популяризира иновативното културно събитие „Добре дошли в Севлиево – Столица на тиквата“.
Преди да се захване с реклама и семейно усвояване на еврофондове, Боряна Пашева вече има солиден опит.
До покупката на фирмата на съпруга си Калин Сърменов, тя ръководи рекламната агенция „Креативни маркетингови и комуникационни решения“. Компания в управлението там и прави съпругата на Сергей Станишев – Моника. По време на тройната коалиция рекламната фирма привлича като клиенти едни от най-големите компании у нас, става ясно от медийни публикации.
Самата „Креативни маркетингови и комуникационни решения“ е собственост на кипърска офшорка с мистериозни босове, които прибират печалбите. Съпругата на Калин Сърменов се задържа в управлението на фирмата до 2016 г.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Димитър Ламбовски .
вторник, 16 февруари 2021 г.
ДИМИТЪР ГОЛЕМАНОВ
Димитър Големанов, който по последна версия се счита, че е застрелял приятелката си Диляна, чуждестранен гражданин, прострелял е едно момиче, което е успяло да избяга, е дясна ръка на постоянно замесения в скандали общински съветник от Варна Генадий Атанасов.
Последната крупна измама, която подготвяха двамата бе покрай сдружението “Еко парк Галата”, на което той е управител. В него членува и фаталната Диляна, друга от трите жертви днес и бивша приятелка на Димитър.
През юли, миналата година сдружението внася искане да получи безвъзмездно 50 декара имот с цел “управление, поддръжка и облагородяване на парк”.
Сдружението “Еко парк Галата” е регистрирано на 8 юли и веднага е внесло искането си в общинския съвет. Тогава жители на квартал “Галата” изразиха недоволството си с протест пред сградата на община Варна и обясниха, че дори не са били уведомени за тези намерения.
Самият Димитър Големанов обяснява, че идеята за еко парка е от две години и смята да я финансира по европроекти.
Бившият военен имот е високо над брега, с отлична панорама и е наистина апетитен. Според отразеното в Кадастъра става дума за урегулиран поземлен имот във вилните зони “Черноморец” и “Прибой”.
Той е предвиден за застрояване и съмненията са, че Генадий Атанасов и Димитър Големанов, чрез въпросното сдружение „тихо“ са искали да сложат ръка на апетитния имот, разкриващ невероятна гледка към морето.
Медийна група ПРОВАТОН припомня, че още на 10-ти юли замислената измама от Генадий Атанасов и Димитър Големанов бе разкрита от нас. На 11-ти юли в нашите медии ПРОВАТОН и СИЛНА ВАРНА публикувахме обширно наше разследване за предстоящата мащабна и нагла измама. На 12-ти юли (неделя) на извънредно заседание групата общински съветници на ГЕРБ взе решение ДА НЕ ПОДКРЕПЯ ТАЗИ ДОКЛАДНА и излезе с решение в медиите (виж линка под статията).
Димитър Големанов освен с Генадий Атанасов е свързан и с небезизвестния от варненският ъндърграунд Румен Широков, излежал няколко присъди за разпространение на наркотици, който все още е дясната ръка на Генадий.
Димитър Големанов е имал и бизнес с руснаци. Това сочи справка в Търговския регистър. В две от фирмите му – “Газ аналит” и ” Г.О. Пигмейстър” ЕООД, негови съдружници са руските граждани Николай Кухарчик и Никита Георгиев.
Димитър Големанов е известен във Варна, пише Блиц. Сочен е като съсобственик на известното заведение на плажа – “Контакт”. Развивал е бизнес и с доставки на газ.Близки на Диляна и Димитър твърдят, че след раздялата той станал нападателен, ревнувал я, заплашвал и преследвал.От нейни публикации става ясно, че Диляна се е интересувала от темата за жените – жертви на насилие и очевидно самата тя е била подложена на такова.
Според запознати Димитър Големанов не веднъж е принуждавал хубавата Диляна да се включва в секс оргии, които е записвал на видео, а някой филми даже е пускал в известни порно сайтове срещу таксуване.Говори се, че в порно бизнеса на Големанов участие е имал и Генадий Атанасов, за който във Варна се знае, че е „особен любител“ на момичетата от конкурсите за красота и често може да бъде засечен в най-елитните нощни клубове на Варна в компанията на „миски“.
Също така имената на Големанов и на Генадий Атанасов от много време са свързвани с разпространението наркотици, особенно заради близостта им с Румен Широков, но никога е нямало реализирани акции срещу тях двамата, а само срещу Широков.
Говори се, че точно затова, че “всички акции винаги спират до Широков, който никога не го издава”, Генадий Атанасов само с него не се разделя и от цялата листа на „СВОБОДА“ покарй него остана само „вечния“ Румен Широков, Велин Стоянов и Теодора Иванова от Аспарухово. Всички други с време избягаха далече!!
Градските легенди стигат чак до там, че висшестоящи управници от Варна имали видео запис от охранителна камера на общински паркинг, на който ясно се виждало как скандалният съветник уптребява “бело”. Народна мъдрост казва: където има пушек, почти винаги има и огън!
По непотвърдена информация в апартамента на Димитър е имало още едно момиче, което е успяло да скочи през прозореца и е било отведено от екип на Спешна помощ.
Припомняме, около 10.15 часа вчера в полицията е подаден сигнал, че в апартамент на ул. “Македония” във Варна е станала стрелба, завършила с жертви. Когато отиват на място, полицаите откриват три трупа – на 40-годишния Димитър, на 23-годишната Диляна и на 41-годишен швед.
По все още непотвърдена информация, Диляна и Димитър имали доскоро бурна и страстна връзка, но те се разделили, а скоро след това тя започнала връзка с шведа.
В апартамента на Димитър, обаче, полицаите откриват и цял боен арсенал, заради което работят и по друга версия, освен по тази за любовен триъгълник, завършил със смърт, а по – точно двойно убийство и самоубийство.
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другарката Боряна Пашева .
събота, 6 февруари 2021 г.
ГЕОРГИ МАРАДЖИЕВ
Неудобни въпроси: Финансов магьосник ли е Георги Мараджиев?
Кметът на Стамболийски и жена му за година нулират заеми за 3 млн. и трупат 2,5 млн. чисти пари в сметките
Фамилията за няколко години изкупи 7 апартамента в луксозен комплекс в Слънчев бряг.Корона от луксозни имоти и милиони в банковите сметки бележи възходът на кмета на община Стамболийски Георги Мараджиев и фамилията му през последните години, показа проучване на ПловдивПрес. Мараджиеви са извършили истинско имотно нашествие в престижния комплекс „Ясен“ в курорта Слънчев бряг, сочат справките по вписванията. От 2013-а досега богатата фамилия от скромната община Стамболийски е извършила 9 сделки с луксозни апартаменти, всичките са сключени на нива около данъчната оценка, а някои и под нея.
Колкото Община Стамболийски затъва в дългове, толкова по-богата става фамилията на управляващия кмет Мараджиев, е изводът, който се налага.
През 2015-а, когато встъпва в длъжност като кмет, Георги Мараджиев неясно защо във встъпителната си декларация не описва, че има борчове от над 3 млн. лева, формирани от 1 млн. лева инвестиционен кредит и още 2,3 млн. лева овърдрафт, обезпечени с ипотека върху фабриката му за полиетилен.
Срещу името му в сайта на КПКОНПИ има само „уведомление“, което скрива информацията за имотното състояние. За този си пропуск Мараджиев е вкаран в списъка на Сметната палата на лицата, в чиято проверка е констатирано несъответствие по Закона за публичност на имуществото за висши държавни и обществени длъжности.
Освен заемите, Мараджиев не е декларирал и дяловете на съпругата си Росица в семейната фирма „Полипласт Мараджиев“ ООД.
Интересното е, че година след „уведомлението“ в декларацията на Мараджиев се появяват суми, на които дори всеки богаташ би завидял. В графата за доходи извън тези за заеманата длъжност, получени през предходната календарна година, срещу името му и срещу името на съпругата му Росица са вписани по 1 250 000 лв, или общо 2,5 млн. лева. Изглежда, бизнесът на Мараджиеви рязко потръгва, след като Георги поема управлението на Община Стамболийски.
Успоредно с милионите по сметките набъбват и имотите на фамилията. Сделките с недвижимости започват от 2013-а, или две години преди Мараджиев да спечели балотажа през 2015-а
Имотната инвазия на Мараджиеви в Слънчев бряг
Мараджиев, който допреди няколко месеца минаваше за един от най-близките хора на Цветан Цветанов, явно също като бившия втори в ГЕРБ има афинитет към апартаментите. Особено по морето и в скъпи комплекси, показват имотните маневри на фамилията. На 20 декември 2013 г. Никола и Карл Бест от Великобритания продават на сина на Георги Мараджиев Рангел апартамент №7 в бл. Е на ваканционен комплекс „Ясен“ в Слънчев бряг – изток. Жилището е 47,81 кв. м, за него са платени 26 300 евро при данъчна оценка от 43 019, 80 лв., което прави 550 евро на квадрат. Според справки в брокерски къщи по това време пазарните цени в курорта са се движили от 700 евро нагоре. Вероятно британското семейство е направило жест за сина на Георги Мараджиев.
Сделките продължват. На 28 май 2014 г. съпругата на Георги Мараджиев Росица купува от родената в Башкорстан Елина Естилл апартамент от 49,55 кв. м пак във ваканционен комплекс „Ясен“ срещу 30 000 евро. Данъчната оценка на имота е 52 764,60 лв. Апартаментът е в блок Е и е с №6, тоест съседен на предния, закупен от сина й Рангел. Тук квадратният метър е излязъл на новия собственик към 605 евро, което е пак доста под пазарната цена в Слънчев бряг. Така Мараджиеви се сдобиват с два съседни апартамента.
Явно нямат нужда от втория, защото преди няколко месеца – на 21 март 2019 г. – Росица и Георги Мараджиеви продават същия апартамент на Вангел Георгиев от Сливен за 60 000 лв.
Прави впечатление, че данъчната оценка вече е 39 316,20 лв., или с 13 448 лева по-ниска от предишната. Защо е занижена и защо продават едва ли не на загуба, само Мараджиеви могат да кажат
На 24 октомври 2014 г. – фирма „Полипласт – Мараджиев“ ООД, чийто управител е Георги Мараджиев (тогава още само напорист бизнесмен), продава на съпругата си Росица апартамент 10 в сграда №7 в същия комплекс „Ясен“. Този апартамент е 91,35 кв. м. Мараджиев го продава на жена си за 87 600 лв. при данъчна оценка от 87 642 лв.
Георги прави кавалерска отстъпка на Роси от 42 лв. Цената на просторното жилище излиза 958 лева на квадрат, което прави под 500 евро
Година по-късно, на 25 февруари 2015 г. Следва нова апартаментна сделка – гражданите на Латвия Леонардс Приедолинс и Иева Приедолина продават на Георги Мараджиев апартамент №18 в блок Б на комплекс „Ясен“. Жилището е 56,10 кв. м и е изтъргувано на цена от 30 300 евро. Данъчната оценка е 61 238,50 лв., а продажната цена излиза 540 евро.
Две години по-късно, на 11 април 2017 г. – гражданите на Латвия (Мараджиеви явно имат афинитет към сделки с латвийци) Денисс Соколовс и Йелена Соколова продават на съпругата на Георги Мараджиев Росица апартамент 27 в сграда №7 на комплекс „Ясен“. Жилището е 56,40 кв. м, цената е 30 000 евро, а данъчната оценка 57 376,20 лв.
Същата година, но по Коледа – на 22 декември 2017 г. – с жилище се сдобива и внучката на Георги Мараджиев. Роси Рангелова Мараджиева купува чрез баща си Рангел от „Ясен“ АД апартамент Ж13 в едноименния ваканционен комплекс. Апартаментът е 65,63 кв. м., цената – 52 000 лв., а данъчната оценка – 90 949,50 лв. Продавачите правят сериозната отстъпка на малката Роси от близо 40 хил. лева.
7 ноември 2018 г. – синът Рангел Мараджиев купува от Хелън и Робърт Рейнолдс от Великобритания апартамент в Слънчев бряг – запад, апартамент №С8 в блок С. Площта е 76,32 кв. м., цената на сделката е 58 290 евро, а данъчната оценка – 78 902,20 лв.
След тези сделки, повечето сключени по данъчна оценка, поставен ли е кметът и кандидат за нов мандат Георги Мараджиев във финансова и друга обвързаност? При такива народни цени по естествен път възниква въпросът дали пък не е имало доплащане „под масата“?
На фона на процъфтяващото финансово състояние на фамилията Мараджиеви Община Стамболийски бележи няколкомилионен дълг
3 930 026 лв. (Три милиона деветстотин и трийсет хиляди лева)! Толкова е натрупаният дълг на Община Стамболийски по официалните данни към 6 август 2019 г. в регистъра „Общински дълг“ на страницата на Министерството на финансите.
Според неофициалните данни обаче финансовата дупка е доста по-голяма.
Само към община Пловдив борчовете са за над 2,2 млн. лева, натрупани за депонирането на отпадъците на сметището в Цалапица. Като прибавим и новият дълг от 2,9 млн. лева за паркове и градинки, неразплатените разходи към доставчици са около 1 милион, към тях и лизинга за новите служебни лимузини от около 200 хил. лева и старият дълг за пречиствателната станция от близо 4 млн. лева, май общите задължения на община Стамболийски минават 10 млн. лева. Следващият кмет доста ще се изпоти, като завари тази дупка в градската хазна, коментират финансисти.
ПловдивПрес е готов да предостави на Георги Мараждиев право да отговори как за една година от длъжник в милиони се превръща в милионер?
Защо апартаментните сделки в курорта Слънчев бряг са правени на цени около данъчната оценка и дори под нея?
Колко е действителният дълг на общината, заедно със „подводните камъни“?
В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Димитър Големанов, .
Абонамент за:
Публикации (Atom)