неделя, 27 юни 2021 г.

СВЕТОСЛАВ ИЛЧОВСКИ

Светослав Илчовски е едър земеделски производител. Името му се появява в публичното пространство през 2012 г. Тогава Илчовски подава сигнал за изнудване срещу Димитър Аврамов, който към онзи момент е депутат от ГЕРБ. Аврамов е арестуван и изключен от партията, а по-късно става депутат от ДПС.

По сигнала на Илчовски специализираната прокуратура започна разследване за търговия с влияние. Според държавното обвинение през юли 2012 г. Аврамов, в съучастие с бившия общински съветник от Плевен Методи Петков и В.Ц.Ч., е поискал 220 000 лв. от бизнесмена Светослав Илчовски, от които е получил 100 000 лв., а отделно е поискал правото да ползва земеделска земя в Монтанско. Срещу това Аврамов е поел ангажимент да упражни влияние върху директорката на Областна дирекция „Земеделие“ Зорница Александрова във връзка със земи, за които се отпускат субсидии.

Отчетените приходи на фирмите на Илчовски за 2017 г. са близо 70 млн. лв. В началото на 2021 г. Илчовски обяви, че продава бизнеса си в България. “Изнасяме бизнеса си от България, вече не се чувстваме добре тук. Това е единствената причина”, казва Илчовски пред специализирания сайт Агри. Илчовски казва, че е обявил за продажба стопанството си от 100 000 дка, заедно със зърнобаза за 200 000 тона.“За тази година [2020] декларирахме 15 млн. лв. печалба от това стопанство”, допълва Илчовски пред Агри. Последните публикувани финансови отчети за фирмите на Илчовски ЕТ ”Светослав Илчовски” и “Алтимир-БС” в Търговския регистър са за 2017 г., показа справка на Свободна Европа. Отчетените приходи за годината са близо 70 млн. лв.

Какво каза пред депутатите?

В сряда Светослав Илчовски каза в парламентарната комисия за ревизия, че е бил изнудван от собственик на друга фирма, когото той наричаше "Иван-Пилето", който се е представил за говорещ от името на Борисов. Принудата е била за това да продава зърно под пазарните цени. В писмения сигнал на Илчовски, който беше публикуван в профила във Фейсбук на депутата от “Демократична България” Владислав Панев, е описано, че “през 2019 г. [данните на името са заличени], собственик на Градус АД, ме помоли от името на премиера [данните на името са заличени] и представящ се за скрития началник на Министерство на земеделието и Агенция по храните, че има нужда от фиктивен оборот от управляваното от него дружество. Целта му беше да излезе за публично предлагане на Българска стокова борса (вероятно се има предвид Българска фондова борса - б.а.). Впоследствие разбрах, че целта му е да приберат средства от частните пенсионни фондове чрез продажбата на акциите.” Илчовски каза пред депутатите, че е имал и три неформални срещи с премиера в оставка, на които са му показвани сцени на издевателства над други бизнесмени с цел сплашване. Пред комисията той спомена имената на Миню Стайков и Николай Банев.

Пред депутатите от комисията той каза още, че златните кюлчета, които станаха известни след публикувани снимки от спалнята на Бойко Борисов в правителствената резиденция, са били подкуп от същия бизнесмен, който го е изнудвал. Илчовски заяви също, че е получавал обаждания от министър Петя Аврамова, която му е наредила да спре да изкупува земя. По-късно срещу Илчовски е било повдигнато обвинение за убийство. Изслушването на Илчовски беше прекъснато от депутати от ГЕРБ, които влязоха в залата. Петя Аврамова каза, че не го познава. Същото заяви ден по-късно и премиерът в оставка Бойко Борисов. По време на извънреден брифинг за новия състав на Централната избирателна комисия той беше помолен за “кратък коментар” на заседанието на временната комисия по ревизия. Борисов каза, че е платено на хора, “които да излизат и да говорят”, но не уточни кой и за какво плаща.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Димо Петров – Флорината .

вторник, 15 юни 2021 г.

АНГЕЛ ПЪРВАНОВ

ОБВИНЯЕМИЯТ ЕКСШЕФ НА БАНКАТА АНГЕЛ ПЪРВАНОВ ИЗГРЯ НА МЕДИЙНИЯ ХОРИЗОНТ

Бившият собственик на фалиралата КАПИТАЛБАНК Ангел Първанов през седмицата отново стана медийна звезда. Той изгря на страниците на някои всекидневници веднага след съобщението, че съдът е поискал становище от БНБ по предложението на Централна кооперативна банка да купи обявената в несъстоятелност КАПИТАЛБАНК. Офертата е ЦКБ да плати за нея 1 лв. и да разпредели между кредиторите й 3.25 млн. лева. За хората, които следят продажбите на активи на фалирали банки, не е изненада, че цената е 1 лев - стойността на две трамвайни билетчета, както патетично писа един вестник в защита на Първанов. Истината е, че тя бе същата при сделките за продажба на активите на всички продадени седем фалирали кредитни институции. Всъщност тази цена е символична и се плаща единствено, за да може сделката да бъде оформена в съда, иначе кой би дал пари за покупката на банка, която е в несъстоятелност, има отрицателен капитал, множество задължения и няма лиценз. За кого е атрактивна тя? Ето защо при такива сделки важното е какъв размер от дълговете на фалиралото дружество се ангажира да изплати купувачът. Така че да се поставя акцентът върху цената от 1 лев е чиста проба некомпетентност. Впрочем подобно журналистическо незнание, демонстрирано в някои от публикациите, посветени на покупката на активите на КАПИТАЛБАНК, е изключително удобно за нейния бивш собственик Ангел Първанов.

През седмицата всекидневниците обилно отразяваха аргументите на Първанов за високата стойност на КАПИТАЛБАНК. Ако се вярва на написаното, тя нямала никакви задължения, а вземанията й били значителни. Подобни твърдения обаче са, меко казано, незачитане на Софийския градски съд, който надзирава процедурите по несъстоятелност на КАПИТАЛБАНК. Ще припомним, че всички вземания и задължения на една фалирала кредитна институция се одобряват от съда по несъстоятелността. И ако някой има претенции, би трябвало да ги обжалва своевременно пред него. А СГС е преценил, че КАПИТАЛБАНК има задължение към фалиралата ТСБанк, което през 1999 г. е откупено от фирмата Велграф. Дали купувачът може да бъде правоприемник на ТСБанк, като кредитор на КАПИТАЛБАНК, също може да реши само съдът. И меродавно е неговото мнение, а не това на Ангел Първанов. Съдът е приел оценката на КАПИТАЛБАНК, в която е включен и дългът й към ТСБанк. Което означава, че този дълг съществува, независимо кой го е купил.И тъй като единствено съдът може да одобри придобиването на активите на която и да е фалирала банка, ролята на БНБ е второстепенна - тя само дава становище по направената от купувачите оферта. Съдът обаче не е длъжен да се съобрази с нейното становище.В сегашните масирани медийни изяви на бившия собственик на КАПИТАЛБАНК няма нищо странно. Първанов го боли, че не може да обжалва евентуалната продажбата на активите на създадената от него и Красимир Стойчев в далечната 1993 г. институция. А я загуби през 1997 г., защото я докара дотам, че да бъде поставена от БНБ под особен надзор. Година по-късно пък съдът да я обяви в несъстоятелност.

Впрочем, като говорим за Ангел Първанов, който между другото е австрийски, а не български гражданин, няма да е погрешно, ако го наречем обвиняемия Първанов. Тъй като срещу него и други бивши собственици - като Красимир Стойчев и ексшефове на фалиралата КАПИТАЛБАНК, се води наказателно дело. Факт, който медиите пропуснаха да отбележат. При това наказателното преследване срещу обвиняемия Първанов не е по универсалния и трудноприложим за банкерите чл. 282 от Наказателния кодекс за престъпление по служба, а по чл.219 - за безстопанственост.Първото дело по наказателния процес срещу Ангел Първанов, Красимир Стойчев и компания се гледа в Софийския градски съд на 16 февруари 2005 г., а следващото е насрочено за май. Според обвинителния акт специално от Първанов се търси отговорност, че в съучастие с други служители на банката е отпуснал няколко кредита на обща стойност 13.7 млн. щ. долара, голяма част от които впоследствие са останали непогасени. Сред тях впечатление правят заемите, предоставени през 1995 г. на фирма Трон ЕООД - 5 млн. щ. долара, и на Нюз Холдинг - 4.7 млн. щ. долара. И двете фирми са на Красимир Стойчев. До 1995 г. двамата с Първанов бяха собственици на КАПИТАЛБАНК.

Така че отпуснатите на фирмите на Стойчев кредити - по силата на действащия по това време Закон за банките и кредитното дело (ЗБКД), се квалифицират като големи и вътрешни. Прокуратурата твърди, че те са отпуснати в нарушение на ЗБКД и с предоставянето им обвиняемият Първанов е нанесъл на банката щети за 11.5 млн. нови лева. Сумата е по-малка от размера на раздадените заеми, тъй като част от тях са върнати. Съдът ще реши дали бившият собственик на КАПИТАЛБАНК е виновен, или не. Но докато магистратите се произнесат, австрийският гражданин Първанов си остава обвиняем.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Светослав Илчовски .

вторник, 8 юни 2021 г.

РАДОСВЕТ КРУМОВ РАДЕВ

Радосвет Крумов Радев е български журналист и бизнесмен, собственик и изпълнителен директор на Дарик радио. Член е на УС на Българската стопанска камара. Основател на най-големия приватизационен фонд „Доверие“, и на приватизационен фонд „Албена инвест“.

Роден е на 21 юли 1960 г. в София. Завършва Юридическия факултет на Софийския държавен университет, специализира маркетинг и мениджмънт в САЩ. Работи последователно в Софийски градски съд и в Програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио. През 1988 г. става агент на Шесто управление на Държавна сигурност, като досието му е унищожено в самото начало на 1990 г.

През 1992 г. създава „Дарик Радио“. Член е на Български бизнес клуб „Възраждане“ - затворен елитарен кръг от едри бизнесмени, притежаващи най-значимите предприятия в България и влияещи активно върху политическия живот в страната в началото на новото хилядолетие. Председател е на Съвета на директорите на „Геология и геофизика“ АД, „Дарик имоти България“ АД и „Доверие-Капитал“ АД. Член е на Съвета на директорите на „Доверие-Брико“ АД и на КК „Албена“ АД. Член е на Надзорния съвет на „Медика“ АД и на „Доверие - Обединен холдинг“ АД, както и на УС на „Елит“ АД - Павликени.

На 19 юни 2018 г. Управителният съвет на Българската стопанска камара го избира за свой изпълнителен председател. От запазените в архивите на ДС документи Комисията по досиетата установява, че Радосвет Радев е вербуван от Шесто управление на Държавна сигурност за борба с идеологическата диверсия през 1988 г. като агент под псевдонима „КАРАК”. Документите, удостоверяващи принадлежността му, според закона за досиетата, са: вписване в регистрационния дневник, картони в картотеките с неговото име, писмо от 27 февруари 1990 г. за унищожаване с протокол от 7 януари 1990 г. личното и работно дело на агент „КАРАК” и писмо от 1990 г. с искане да бъдат заличени от всички картотеки данните за агент „КАРАК”.

При обявяването му през 2009 г. Радев лаконично коментира, че това е било неуспешен опит за вербовка. През 2012 г. той е огласен отново при проверката на Българската стопанска камара в качеството му на член на Управителния ѝ съвет , която гъмжи от агенти на комунистическите служби. Както в. „Стандарт” писа през 2013 г. няколко години по-рано той си купува хотел във Виена, но не за друго, а защото по собствените му думи „единственият аргумент за това нещо не са били инвестициите, а мястото за получаване на образование на децата ми” (може да си го позволи човекът – купува си го, защо не).

Не трябва в никакъв случай да му завиждате, а да се отнесете с пълно разбиране , че държавата трябва да направи всичко възможно да спаси бизнеса на такива видни строители на капитализма, пръхнали се в годините на посткомунизма. Да, медиите и многото имоти, както и туризмът в Албена са важна част от бизнеса на Радосвет Радев, който е пословично скромен, както казва сам в едно интервю: „Нито се чувствам богат, нито се чувствам грешен, нито се чувствам виновен – смятам, че правя доброто, което мога да направя за децата си и толкова. С времето хората започват да искат прости неща. И това са простите неща, от които има нужда всеки.”

Може би действително за себе си е прав да бъде толкова черноглед в кризата с коронавируса и да вещае такъв апокалипсис в България, какъвто сигурно не сме гледали и след БСП при Виденов.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Ангел Първанов.

петък, 4 юни 2021 г.

ЕМИЛ РОБЕРТОВ ВАСИЛЕВ

115 милиона лева от ББР без обезпечения?

Засега връзката между “Ултрастрой” и кредитополучателя на ББР “Интернешънъл Инвестмънтс” не е ясна. Освен в пеевските издания,”Интернешънъл Инвестмънтс” се спряга за собственик на “Мираджио” и в публикация на в. Капитал, която се позовава на свои източници. Вероятно отговор може да бъде открит в кредитното досие на “Интернешънъл Инвестмънтс”, което според служебния министър на икономиката Кирил Петков ще бъде проучено, заедно с досиетата на още 7 фирми, на които банката за развитие на малкия и среден бизнес е отпуснала почти 1 млрд. лева кредити.

Повод за внимателна инспекция е и фактът, че по този кредит не са вписани никакви обезпечения върху дяловете на фирмата “Интернешънъл Инвестмънтс” в Търговския регистър, както установи проверка на финансовия журналист Мирослав Иванов. “Интернешънъл Инвестмънтс” ЕАД е с капитал 1 млн. лв. и е учредена през януари 2019.

Едноличен собственик на капитала на “Интернешънъл Инвестмънтс” се води “Ийст Уест Пропъртийс” АД, а неин мажоритарен акционер е Емил Робертов Василев. Той е свързан със Санко Пешев в няколко фирми. “Ийст Уест Пропъртийс” се е преобразувала от ЕООД в АД през 2020 г. като дружеството е записало капитал от 500 000 лв.

За “Ийст Уест Пропъртийс” се знае, че управлява франчайз за България на агенцията за недвижими имоти RE/MAX, която се води най-голямата франчайзингова агенция за недвижими имоти в света. БРРД опита да се свърже с Емил Василев през неговия публичен профил в социалната мрежа Facebook, но той не отговори на запитванията ни.

Проверка на Бюрото в Имотния регистър установи, че и там няма особени залози за имоти на “Интернешънъл Инвестмънтс” или “Ийст Уест Пропъртис”. Няма и как да има, тъй като въпреки гръмите си имена, двете фирми не притежават никакви имоти в България. Персонални имоти на Емил Василев или Санко Пешев също няма заложени като обезпечение на този кредит.

ЕМИЛ РОБЕРТОВ ВАСИЛЕВ - свързани фирми

ПРО ИНВЕСТ МЕНИДЖМЪНТ ООД ЕМИЛ РОБЕРТОВ ВАСИЛЕВ - Съдружник ЕМИЛ РОБЕРТОВ ВАСИЛЕВ - Управител

Ю Би Ар ЕООД Емил Робертов Василев - Управител

АУТО СМАРТ ООД Емил Робертов Василев - Съдружник Емил Робертов Василев - Управител

ИНИШОУЕН ИНВЕСТМЪНТС ООД ЕМИЛ РОБЕРТОВ ВАСИЛЕВ - Съдружник

Ийст Уест Пропъртийс ЕООД Емил Робертов Василев - Едноличен собственик на капитала Емил Робертов Василев - Управител

ТЪРНОВО ЕКО ООД Емил Робертов Василев - Съдружник

СМАРТДЖЕТ АД Емил Робертов Василев - Съвет на директорите <p>В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Радосвет Крумов Радев.