сряда, 28 септември 2022 г.

СТАНИСЛАВ ПЕТКОВ И ПЕТЪР ПАПУРКОВ

Станислав Петков и Петър Папурков са съсобственици на динамично развиващите се компании от Спарки Груп. Официално Станислав Петков е гражданин на Федерална Република Германия.

Участия във фирми: Спарки Груп, Приста Парк Резидънс, Чифлика Холидей Вилидж

Участия в публични компании: Спарки Елтос около 38% за около 8 800 000, Спарки Русе около 40% за около 9 200 000

Спарки Груп АД е продало 1 692 095 броя акции, или 12.09% от капитала на Спарки Елтос АД, Ловеч, съобщиха от БФБ-София. Сделката е с дати на сетълмент в Централен депозитар АД - 5 и 6 ноември 2007 година. В резултат на промяната Спарки Груп притежава вече 9 443 995 броя гласове в общото събрание, или 67.46% от капитала на Спарки Елтос АД, и упражнява правота на глас пряко, а не чрез контролирани лица. Нетните приходи от продажби на ловешкото предприятие на електроуреди за деветте месеца на тази година възлизат на 49.232 млн. лв., а това представлява ръст от 50 на сто спрямо същия период на предходната година. Разходите по икономически елементи се увеличават с 33% до 41.735 млн. лева. Така печалбата от дейността възлиза на 6.221 млн. лева.

Ловешкият завод за електроинструменти „Спарки Елтос“, който не работи от миналата година, официално влезе в процедура по несъстоятелност. С решение на Ловешкия окръжен съд от миналата седмица компанията е обявена в неплатежоспособност, а за начална дата е определен 31 декември 2018 г. Самото дело беше образувано по молба на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ заради неизплатени заплати на работниците, но най-големият кредитор е държавната Българска банка за развитие (ББР), която има да получава 88.7 мнл. лв. от предприятието.

Дългове и кредитори

Искането на Главната инспекция по труда за обявяване на компанията в неплатежоспособност е заради начислени и неизплатени заплати на работниците, като общата дължима сума от април до август 2019 г. е 2.1 млн. лв. Най-големи обаче са дълговете на компанията към ББР, която е присъединен кредитор по делото. В последните отчети на „Спарки Елтос“ липсваше подробна информация за дължимите суми, но от решението на съда става ясно, че държавната банка има да получава 45.3 млн. евро, или 88.7 млн. лв., по общо осем кредита, отпуснати между 2008 г. и 2017 г. (единият от тях в синдикат с базираната в Русия Международна инвестиционна банка). За последен път компанията е направила някакво плащане към ББР (16 хил. евро) през октомври 2018 г.

Направените съдебно-счетоводни експертизи показват, че общите задължения на „Спарки Елтос“ към кредитори са в размер на 106.4 млн. лв. Това включва свързани предприятия, банки, доставчици, данъчни власти, Национален осигурителен институт и т.н.

Непреодолими затруднения

Спирането на плащанията по задълженията към различни кредитори от 2018 г., включително към най-големия ББР, показва, че финансовите затруднения на компанията са трайни и не могат да бъдат преодолени, смятат магистратите. Това е и причината съдът да обяви „Спарки Елтос“ в неплатежоспособност и да открие производство по несъстоятелност. Като начална дата на неплатежоспособността е определен 31 декември 2018 г., когато вземанията на най-големия кредитор са станали изискуеми и длъжникът не е бил в състояние да обслужва дълговете си. Съдът е допуснал също обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото, а за временен синдик по предложение на ББР е назначен Елин Топалов. Първото събрание на кредиторите е определено за 5 август 2020 г. Компанията

Предприятието на практика не е работило на печалба повече от 10 години, като натрупаната към края на 2019 г. загуба е 57.4 млн. лв. Приходите на компанията миналата година спаднаха наполовина до малко над 8 млн. лв. По данни от АПИС към май 2020 г. осигурени се водят около 40 души спрямо повече от 500 души в края на 2018 г. Мажоритарен собственик с 87% е „Спарки груп“, в която по 50% си поделят Станислав Петков и Петър Барбуков. По-рано тази година ББР пристъпи към принудително изпълнение и активите бяха обявени за продан за близо 63 млн. лв. от частен съдебен изпълнител, но впоследствие търгът беше прекратен.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Ангел Батаклиев.

вторник, 13 септември 2022 г.

ЖОРЖ БАШУР

Сериозни щети търпи бизнесът на Жорж Башур. Бизнесменът от сирийски произход се е принудил да се раздели с част от движимото си имущество, за да си спести огромни фирмени разходи.

Голяма част от бизнеса на Башур е съсредоточена в строителния сектор и търговията с недвижими имоти. Браншът, също като лекия жанр, пострада заради коронавируса. В момента хората кътат парите си и не харчат за жилища, а много офиси останаха празни, след като фирмите преустроиха дейността си на home office.

Преди години фолк – певицата Емилия изненадващо се раздели с Коко Динев и заживя с Жорж Башур, който развива мащабен бизнес с покупко-продажба на имоти. Още в края на лятото мъжът на Емилия взел управленско решение да разпродаде голяма част от луксозните автомобили, които обслужват част от компаниите му. Преди пандемията служебните лимузини, които в по-добрите времена често са обслужвали и семейството на Башур, са наброявали почти дузина, а в момента са останали само три.

Строежът на жилищна сграда в парка на Благоевград на фирмата на фолкпевицата Емилия е спрян, пише Телеграф. На последната сесия на Общинския съвет в града е гласуван мораториум за всички зелени площи в и около Благоевград, така че засега няма да може да започнат строителните работи по проекта. 37-годишната певица Емилия Башур е собственик на строителната компания "Ийст Хънтинг Груп". Нейната свекърва, която й е адашка- 68-годишната Емилия Башур, също е притежателка на фирма „Ламкор-2”, в която е съдружник със съпруга си Фади Башур и управляват фабрика за производство и търговия с букова дървесина в село Мурсалево.

Именно свекърът на блондинката движи проекта, който се пада в зелените площи в Югозападния университет „Неофит Рилски”. Той от години собственик на терена, който никога не е било лозе, но отдавна е влязъл в регулация. Място се намира в края на Благоевград на изток от изхода за София. Въпреки че зоната наоколо е оформена като паркова и е сред предпочитаните места за разходка на жителите от близките квартали, от Общинския експертен съвет по устройство на територията обясниха, че няма как да откажат на бизнесмена да реализира инвестиционното си намерение, защото всички документи са изрядни. За имота си Фади Башур има дори одобрен ПУП, а преди дни собственикът е внесъл искане в общината да строи жилищна кооперация.

Жорж Башур, придобил известност у нас покрай сватбата си с певицата Емилия, е бил разпитван в Специализиранете прокуратура в качеството си на свидетел по грандиозна афера с източени 57 млн. евро, реализирана в страната от ливанеца с български паспорт Рамез Шараф – пише „Уикенд“, като се позовава на високопоставен източник в МВР. При акцията са арестувани 7 души, сред които и четирима роми, ползвани като „бушони“. Опасната кибербанда е действала от България от поне 2 години, като за това време е съумяла да източи 15 милиона долара от 40 международни компании в Италия, Испания, Великобритания и Америка. Засега не е известно дали Жорж Башур, съпруг на фолкдивата Емилия, е бил съпричастен към схумата на Рамез Шараф. Според източник на изданието, близък до разследването, Башур е бил разпитван заради дългогодишното си приятелство и бизнес партньорство с Шараф, както и за скорошна покупка на мезонет в баровска новопостроена сграда на бул. „България“. Съмненията на криминалистите били, че част от средствата за покупката на апартамента се дошли от фирма, регистрирана на името на ром, участвал в киберсхемата на Рамез Шараф.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другарите Станислав Петков и Петър Папурков .

събота, 10 септември 2022 г.

ВЪЛКО ВЪЛЕВ

Любопитна интрига с корпоративен привкус се заформя на изборите за народни представители в Сливенско. Тя е около компанията „Мел инвест-холдинг“, която е важен работодател в региона. Дейността й е основно в сектор земеделие.

Както е известно, с акционерното дружество са свързани първата и втората в листата на ГЕРБ - Десислава Танева и Мария Белова, което може да се види и при историческа справка в Търговския регистър. Танева в момента е министър на земеделието. Белова пък я наследи като депутат и председател на ресорната комисия в парламента.

БСП на предните избори също излъчи двама депутати. На тези първи в листата е бургазлията и зам.-председател на партията Атанас Зафиров. Втори е Деян Дечев, както и през 2017 г. На трета позиция обаче е лекарката Събина Петканска-Вълева. И преди четири години тя се яви на изборите от БСП, но бе чак 11-а. От една страна, тя е известен детски лекар в региона. От друга, обаче, е свързана с шефа на борда на „Мел инвест-холдинг“ Вълко Вълев, с когото се ожениха шумно през 2016 г. Това не е маловажен факт, тъй като стотиците служители на компанията биха могли да наклонят везните в съответната посока с преференциален вот.

По всичко личи обаче, че най-голямата частна агроимперия у нас , сливенската групировка Мелинвест, появила се на бизнеснебосклона през 1995 г. и родила през 1996-а едноименния приватизационен фонд, сега ще отвори доста работана правоохранителната система. През февруари и март 1998 годинаса насрочени две съдебни дела в окръжната магистратура на Сливен. Това е само първото съдебно ехо от серията общи акционерни и скандални събрания на ПФ Мелинвест.

Окръжната следствена служба приключи продължилото месеци дело срещу шефа на "Мел инвест" Вълко Вълев и главната счетоводителка Момка Баралиева за присвояване в особено големи размери, съобщи в сряда първо радио Канал Ком. Сливенският мелничен комбинат беше първата приватизационна сделка в региона, сключена през 1993 г. Тогава при подготовката на баланса на дружеството били открити 6200 тона пшеница от наличното количество 28500 тона. В документите било вписано по-малко количество зърно. По това време цената на пшеницата се определяла на 17 милиона лева, което по сегашни тарифи се равнява на милион и двеста хиляди лева. 128-те работници, включени в състава на работническо-мениджърското дружество за приватизацията, е трябвало да платят в брой 36 милиона лева по сметките на земеделското министерство в срок от 10 години. РМД-то обаче е платило само първата вноска от 3,5 милиона лева. Останалите пари били погасявани с банкови облигации, купувани по 80 стотинки и продавани по 1 лев на Министерството на земеделието. Така с облигации от 15 милиона са погасени 22 милиона лева задължения. Според следователите, ако се изчислят лихвите, реално плащане почти няма. Обвинението срещу Вълев и главната счетоводителка е повдигнато по чл.203 от Наказателния кодекс за присвояване в особено големи размери и предвижда от 10 до 30 години затвор. Сливенската мелница не само беше първото приватизирано държавно предприятие в нашия район, но и стана основа на приватизационния фонд "Мел инвест", който набързо купи стотина предприятия в цялата страна, между които и хотел "Сливен". Преди две години най-мощната финансова частна институция в Сливенско започна да разпродава повече от половината си собственост. По това време Сливенски НОВИНИ по данни на следствието писа, че шефът на холдинга Вълко Вълев е получавал 22 милиона лева /стари/ заплата, нещо, което не бе опровергано от "Мел инвест". От тогава насам той минава за най-заможния бизнесмен в Сливенска област. На близо 70-те хиляди притежатели на бонови книжки в холдинга правеше впечатление постоянната смяна в холдинга и надзорния му съвет, като предимно няколко лица си разменяха ръководните постове. Според "Държавен вестник" Вълко Вълев участвал в стотина търговски дружества в страната:

МЕЛОР ИНВЕСТ БГ АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите

ДОМИНА КОРП. ООД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съдружник ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Управител

Домина корп. АД Вълко Стоянов Вълев - Съвет на директорите

ВИТАПРОТ-СЛАВЯНОВО АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите

МЕЛ ИНВЕСТ-ХОЛДИНГ АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите

ХЛЕБОПРОИЗВОДСТВО АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите

ЕНИГМА ИНВЕСТ АД ВЪЛКО СТОЯНОВ ВЪЛЕВ - Съвет на директорите ……

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Жорж Башур .

сряда, 7 септември 2022 г.

БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ

55-годишният възпитаник на военно-морското училище „Никола Йонков Вапцаров“ Борислав Гуцанов е една от емблематичните фигури във Варна. Веднага след дипломирането си във ВВМУ Борислав Гуцанов започва работа като помощник-капитан в Параходство „Български морски флот“. След това дълги години трупа опит в корабния бизнес.

Става член на партията през 1988 година. През 1995 г. е избран за член на Градския съвет на БСП-Варна. През същата година става общински съветник. През 2005 г. е избран за председател на Общински съвет-Варна. Заема този пост и след местните избори през 2007 г. Същата година, 2007 г., става председател на УС на Националната асоциация на председателите на Общински съвети в Република България. На 47 конгрес на БСП е избран за член на Висшия съвет (след промените в устава – Национален съвет) на БСП. На 48,49 и 50 конгрес на БСП е избиран за Националния съвет на БСП. От 2009 г. до 2014 г. член на Изпълнителното бюро на БСП. От 2016 г. е председател на Съвета по финанси и икономика на БСП. Председател е на Градската организация на БСП във Варна от 2007 до 2013 г., когато става народен представител. След градската конференция на БСП – Варна през 2016 г. отново става председател на градската организация на БСП. От октомври 2020 г. е председател и на Градския съвети на Областния съвет на БСП, както и член на ИБ на партията. Избран е за народен представител на 12 май 2013 г. в XLII НС от Коалиция за България(БСП). Бил е зам.-председател и председател на Комисията по регионална политика и местно самоуправление и член на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения. Избран е за народен представител на 04.04.2021 г. в XLV народно събрание от коалиция „БСП за България“. Избран за народен представител на 11.07.2021 г. в XLVI народно събрание от коалиция „БСП за България. Избран за зам.-председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление“. Избран е за народен представител на 14.11.2021 г. в XLVII народно събрание от коалиция „БСП за България“.

Синът на капитан I ранг Гуцан Гуцанов – бивш командир на дивизион „Подводници“ във военноморския ни флот, днес живее като Крез. Неприлично богат за „другар“ от столетницата, той използва партията единствено за трамплин, коментират социалисти от града. Яхтата и скъпите имоти в морската столица и чужбина са само част от придобивките на този Остап Бендер на прехода. Готов да играе с всеки за всичко, богаташът, който изненадващо използва твърде евтина боя за коса, не дели хората на политически противници и съпартийци. Важно е да пробива и да отваря врати. Политиката е за пред наивниците, които ходят по партийни събрания. Те са досадният, но така нужен фон, който изпълнява функцията на трамплин в бизнеса.

Първият сблъсък на Борислав Гуцанов с правосъдието е кратък, но запомнящ се, защото едва 32-годишен е арестуван и задържан с шефа на варненския клон на „Елитбанк“ Пламен Георгиев по обвинение за присвояване на 9 милиона неденоминирани лева, отпуснати като необезпечен кредит на морската му фирма „Блек сий шипинг“, на която нашият герой е изпълнителен директор. Поводът са неизгодни сделки с рециклирани автобуси от Франция и Германия. Гуцанов е разследван за това, че при закупуването на въпросните автобуси е ощетил дружеството с 300 хил. лева. Това става повод политикът да бъде свален от поста председател на Общинския съвет във Варна и остава в ареста повече от два месеца.

През следващата 2011 година бяха открити 510 мастербокса цигари във фирмата му „Транспортно-спедиторска кантора“ ЕООД. Цигарите са намерени, след като е проследена документация на микробус, пътуващ за Западна промишлена зона. Тогава Гуцанов заяви, че няма нищо общо с цигарите и за пореден път някой се опитва да злоупотреби с името му, а складът вече не бил негов. И разследването се водеше срещу неизвестен извършител.

Три години по-късно в София показно бе разстрелян варненският бизнесмен Борислав Манджуков, който се смята, че е убит заради контрабанда или крупни измами с ДДС. Според информация на Сметната палата става ясно, че през 2006 година Манджуков е дарил 4900 лева на БСП. Тогава Гуцанов, който е лидер на партията в града, се опитва да опровергае информацията, но тогавашният депутат и бивш министър Петър Димитров я потвърждава.

От известно време насам нашироко се говори за инхаус поръчките, чрез които са раздадени милиарди левове авансово на строителни компании за изграждането на автомагистрала „Хемус“. Най-любопитното от всичко обаче е това, че тази законова възможност се появява през 2014 година, когато Борислав Гуцанов внася изцяло своя проект на инхаус поръчките, който минава лесно през правната комисия на парламента и от раз в пленарната зала. Тогава Гуцанов го защити с аргумента, че ще се улесни работата на военните структури например, които ще могат директно да възлагат ремонти на „Терем“, вместо да обявяват търг, на който ще се яви само един кандидат.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Вълко Вълев.

вторник, 6 септември 2022 г.

НИКОЛАЙ СЪБЕВ

Николай Йорданов Събев е роден на 24 септември 1960 г. в Русе. Завършил е Висше военноморско училище Варна, специалност "Управление на флота и пристанищата".

След това завършва УНСС, специалност "Икономика и управление на транспорта", както и множество курсове за следдипломна квалификация, свързани с маркетинг, финанси, комуникации, управление и статистически анализ.

Николай Събев е предприемач създател на логистичната група с марката Еконт. Експертният му профил е бизнес моделиране и стратегически анализ. Професионалният му път в частния сектор стартира през 1993 г., а преди това е заемал поста търговски директор в държавното предприятие "Параходство Българско речно плаване".

Събев е народен представител в XLVII народно събрание, министър на транспорта и съобщенията в правителството на Кирил Петков. За министерстването си той е получил 3586 лева (реално сумата е за по-малко от един месец - правителството на Кирил Петков бе избрано на 13 декември 2021 г.).

В същото време от други трудови доходи Събев е получил 1 104 001 лева, а от друга стопанска дейност е декларирал 107 368 лева. Сериозните финансови постъпления на министър Събев обаче са в графата за получени дивиденти. През миналата година той е получил невероятните 21 080 655 лева по това перо.

А с подобни средства, естествено е и разходите да са впечатляващи.

Според декларацията пред КПКОНПИ Събев е харчил щедро за нови къщи, вили, апартаменти, коли и за любимите си мотори. През миналата година вече бившият министър си е купил 5 апартамента и 3 вили в Созопол, както и два терена в столицата.

Автопаркът на Събев се е увеличил с 10 превозни средства през миналата година. Сред тях правят впечатление Mercedes Benz AMG CLE 63 S за 305 109 лева и Mercedes Sprinter за 105 000 лева. Сред новите мотори на основателя на куриерската компания "Еконт" са и две машини Aprilia RSV4 1100, всяка от които е купена по 33 800 лева. Събев се е сдобил и с нова Ямаха, две Веспи, два мотора Хускварна и КТМ 690 СМЦ Р.

Събев е декларирал и три влога на свое име. Единият е за 8 927 689 лева, вторият за 543 907 евро или 1 063 789 лева, а третият е за 2 625 726 евро или 5 104 707 лева.

Бизнесменът министър си е купил и 967 500 акции от CONVERGENT MINERALS FPO на цена от 39 494 лева. Събев е посочил и дялово участие в три компании - 75% от Еконт Експрес ООД, 40% от Фрий ООД и 99% Еконт Експрес БЛ ООД.

В декларацията му пред КПКОНПИ е записано и че е дарил 300 415 лева на жена си, за да си купи автомобил.

В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря Борислав Гуцанов .

събота, 3 септември 2022 г.

ДИМИТЪР ИВАНОВ - МИТЬО ГЕСТАПОТО

Димитър Христов Иванов е бивш офицер от Държавна сигурност с прякор „Митьо Гестапото“. След промените става предприемач, журналист, историк, професор в УниБИТ, колекционер и общественик.

Магистър по национална сигурност от Висшата специална школа на МВР (1976), по философия (1981) и журналистика (1986) от Софийския държавен университет. Става кандидат на историческите науки с дисертация на тема „Стефан Стамболов като публицист“ (1996). Доктор на икономическите науки (2007) с дисертация на тема „Организация и управление на системата „държавност-сигурност“ в Първата българска република (1946 – 1991 г.)“. Професор по национална сигурност и лидерство (2008).

В Държавна сигурност Иванов последователно е разузнавач III степен (1976 – 1980), старши разузнавач (1980 – 1982), инспектор (1982), заместник-началник отделение (1982 – 1983), началник отделение (1983 – 1986), заместник-началник отдел (1986 – 1988) и началник на Шести отдел (1988 – 1990) („Корупция и контрол на структурите на МВР и БКП“) в Шесто управление („Борба с идеологическата диверсия“).

От 1991 до 1996 г. Иванов е вицепрезидент на Мултигруп. От 1998 до 2001 г. е издател на в. „Дума“. Към 2011 г. Иванов е председател на редакционните съвети на вестниците „Земя“, „Русия днес“ и „Вестник за дома“.

Към 2013 г. Иванов преподава Духовност и лидерство и Аксиология и национална сигурност в Университета по библиотекознание и информационни технологии и Психология на лидерството в Университета за национално и световно стопанство.

Според някои публикации Иванов и Илия Павлов регистрират през 1988 г. „МултиАрт“, предприятие („творческо-производителна кооперация“) за внос и износ на антики и произведения на изкуството.Иванов отрича да е бил съдружник или служител на МултиАрт и твърди, че седемте член-кооператори са Илия Павлов, Лъчезар Бояджиев, Христо Недялков, Георги Агафонов, Васил Мирчев, адвокат Николай Орешаров, и полиграфист на име Костов.

Сбирката му от антични предмети е известна под името Колекция „Арес“, а от средновековни икони – Колекция „Армията на Бога“. Артефактите са собственост на Фондация „Аретè“ и Фондация „Аретè-Фол“.

Илия Павлов , с когото Гестапото работи в много близък контакт , е застрелян на 7 март 2003 от снайперист пред офиса на „Мултигруп“. Всъщност дори беглият поглед върху битието на „Мултигруп” през годините ни дава основание да предположим, че именно кукловодите на българския преход – хора като Андрей Луканов, Димитър Иванов и ген. Любен Гоцев – са реалните създатели на тази групировка. Именно в нея изчезнаха парите на огромен брой вложители и акционери . В следващата част от поредицата ще си поговорим за другаря .